آسم چیست؟

%d8%a2%d8%b3%d9%85

آسم یک بیماری مزمن ریوی است که براثر آن مسیر هوایی فرد ملتهب و باریک می شود. آسم باعث بروز دوره های مداوم خس خس می شود (وجود صدای سوت در تنفس)، سفت شدن قفسه سینه، تنگی نفس و سرفه را به همراه خواهد داشت. سرفه ها اغلب در شب یا صبح زود رخ می دهند.

افراد در تمام سنین ممکن است به آسم مبتلا شوند، اما اغلب از دوران کودکی آغاز می شود. در امریکا بیش از 25 میلیون نفر به آسم مبتلا هستند که 7 میلیون نفر آنها کودک هستند.

برای درک بهتر بیماری آسم بهتر است با عملکرد ریه آشنا شوید. مسیرهای هوایی لوله هایی هستند که هوا را به داخل و یا خارج ریه حمل می کنند. افراد مبتلا به آسم دارای مسیرهای هوایی ملتهب هستند. التهاب باعث حساسیت و تحریک پذیری مسیر هوا می شود و در نتیجه در مقابل استنشاق برخی مواد به شدت واکنش نشان می دهد.

زمانی که راه هوایی واکنش نشان می دهد، ماهیچه های اطراف آن سفت می شوند و این امر باعث تنگ و باریک شدن مسیر هوایی می شود و در نتیجه هوای کمتری وارد ریه می شود. التهاب باعث بدتر شدن وضعیت ریه شده و حتی مسیر هوایی را تنگ تر می کند. سلول های این مسیر از حالت عادی خلط بیشتری تولید می کنند. خلط یک مایع چسبنده و غلیظ است که تنگی مسیر هوا را تشدید می کند.

این چرخه واکنشی منجر به بروز علائم آسم می شود. علائم آسم در هر زمان که مسیر هوا ملتهب است، بروز می کنند.

گاهی علائم آسم خفیف بوده و به خودی خود یا پس از درمان سبک برطرف می شوند. گاهی نیز علائم به مرور زمان بدتر خواهند شد. زمانی که علائم شدید شده و بیشتر رخ می دهند، فرد دچار حمله آسم شده است.

درمان علائم به محض مشاهده آنها بسیار مهم است. این امر از بدتر شدن علائم و بروز حملات آسم پیشگیری می کند. حملات شدید آسم نیاز به درمانی های فوری دارند و ممکن است کشنده باشند.

آسم هیچ درمانی ندارد. حتی زمانی که فرد احساس خوبی دارد، هنوز بیماری در بدن او وجود دارد و هر لحظه ممکن است بروز کند. با این حال با دانش و روش های درمانی امروز، اکثر مبتلایان به آسم قادر به مدیریت علائم بیماری هستند و علائم کمی از بیماری نشان می دهند. این افراد می توانند به زندگی معمول خود ادامه دهند و فعالیت های روزانه خود را بدون مشکل انجام دهند. برای کنترل این بیماری بهتر است با پزشک خود ارتباط منظم داشته باشید.

منبع:

https://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/asthma

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *