خانه / آموزش روابط / ازدواج موفق / 10 موردی که می تواند به روابط زوجین آسیب برساند

10 موردی که می تواند به روابط زوجین آسیب برساند

10 موردی که می تواند به رابطه زوجین لطمه بزند

مقاله های زیادی در مورد اینکه چه کارهایی می تواند موجب بهبود روابط زوجین و زندگی مشترک شود نوشته شده است. اما گاهی بهتر است به بعد دیگر قضیه، یعنی چه چیزی هایی به رابطه لطمه می زند نیز پرداخته شود. اگر توانستیم تشخیص بدهیم که چه چیزهایی در حال آسیب رساندن به رابطه می باشند بعد از آن است که می توانیم روی آنها کار کنیم. کم کردن موارد بد از رابطه می تواند به بهبود رابطه کمک کند.

در اینجا به رایج ترین موارد لطمه زننده به رابطه اشاره می شود.

1)     بد گفتن راجع به همسر. یکی از مواردی که شما حتماً باید مراعات کنید این است که پشت سر هم و در مقابل دیگران راجع به همسر خود بد نگویید. قبل از ازدوج حتماً در این مورد با همسر خود به توافق برسید و خود را ملزم به رعایت آن کنید.

2)     تکرار رفتار های مشابه. اگر مدام از همسر خود بخواهید زباله ها را بیرون ببرد یا از همان لحن تحقیر آمیز مدام استفاده کنید کم کم به همسر خود نشان خواهید داد که علاقه ای به تغییر ندارید. در واقع با تکرار آن کار نشان می دهید که اصلاً از انجام آن پشیمان نیستید. البته که سخت است  عادت های بد را کنار بگذارید، اما سعی خود را که می توانید بکنید.

 

3)     صحبت کردن با دیگران به جای حرف زدن با همسر.  صحبت کردن در مورد همسر خود به این معنی که به جای شنیدن حرفهای همسرتان حرفهای دیگران را می شنوید. شما به دیگران می گویید که چه می خواهید چه انتظاری دارید . و به این صورت همسرتان شانس دفاع و بحث در مورد خودش و همچنین دانستن احساس و خواسته ی شما را از دست می دهد. بنابراین سعی کنید آنچه که انتظار دارید با او مطرح کنید.

4)     گوش ندادن.  این مورد بسیار مهم است، اگر کاری انجام می دهید و همسرتان قصد صحبت با شما را دارد کارتان را کنار بگذارید و با دقت به حرفهایش گوش دهید. شاید همسر شما  عادت دارد در مورد دوچرخه سواری مدام حرف بزند، به حرفهای او گوش دهید زیرا می دانید برای او مهم است،  حتی اگر این موضوع شما را جذب نمی کند سعی کنید به علایق او توجه کنید و به حرفهایش گوش دهید.

 

5)     نگفتن کلماتی مثل لطفاً و تشکر از شما. شاید خیلی راحت این واژه های ساده را فراموش می کنید. اما استفاده از آنها  نشان می دهد که شما تلاش و زحمت او را فهمیده اید، بعلاوه نشان می دهد که در قبال برآورده کردن خواسته هایتان سپاس گزار او هستید، با گفتن همین دو کلمه ی ساده همسر شما بیشتر احتمال دارد کارهایی که دوست دارید را انجام دهد.

 

6)     عدم ابراز تأسف. گفتن من متأسفم به همسرتان نشان می دهد که متوجه هستید که اشتباه کرده اید. همه ی ما اشتباه می کنیم، اما خیلی سخت می توانیم به اشتباهات خود اعتراف کنیم. حتی اگر غیر عمدی نیز اشتباه کرده باشید، باز هم گفتن ببخشید احساس بهتری به همسرتان می دهد.

 

7)     دیر کردن. دیر کردن آزار دهنده و بی ادبی می باشد. اگر به طور مداوم دیگر کنید این پیغام را به همسر خود می دهید که همسرتان برایتان بی اهمیت است. گاهی اوقات  بهتر است به همسر خود تلفن کنید و اجازه دهید بداند که دیر می کنید.

 

8)     زود نتیجه گرفتن . شاید فکر می کنید که خیلی راحت می توانید بدانید که همسرتان دقیقاً چه فکری می کند و چه احساسی دارد. اما اغلب در اشتباه هستید. بهتر است اول بپرسید و بعد نتیجه بگیرید.

 

9)     مدام نقش قربانی را بازی کردن. اگر همیشه نقش یک قربانی را بازی کنید همسر شما کم کم ابراز همدردی با شما را کنار می گذارد. همیشه در هر موردی گریه کردن و القای احساس گناه به همسر کار درستی نیست.

 

10)  بحث در مورد هزینه ها. یکی  از شایع ترین دلایل طلاق پول می باشد. هر یک از زوجین اغلب  عادت های مختلفی در پول خرج کردن دارند. بهتر است با هم روی خرج  و مخارج منزل و بودجه صحبت کنید و به توافق برسید.

هر زمان که احساس کردید چیزی در رابطه شما تغییر کرده است چه خوب چه بد، سعی کنید فکر کرده و دلیل آن را پیدا کنید، اگر خوب بود حتماً آنرا در رابطه تقویت کنید. اگر بد بود، سعی کنید راه حلی برای آن پیدا کنید. 

 

 منبع:

thecutekids

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه