خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / چگونه بدون دخالت زیاد به کودک کمک کنیم تا تکالیفش را انجام دهد؟

چگونه بدون دخالت زیاد به کودک کمک کنیم تا تکالیفش را انجام دهد؟

تکالیف مدرسه

کودک شما تکالیفش را انجام نمی دهد؟ هر چقدر به او می گویید برو سر درس و مشق، نمی رود؟
دوست دارید بدون اینکه شما تأکید کنید، کودتان خودش تکالیفش را انجام دهد؟ پس باید یاد بگیرید چگونه از عادت های خوب مطالعه،حمایت کنید و او را برای خود متکی بودن تشویق کنید.

♦ ایجاد فضای مطالعه مناسب

انجام تکالیف مدزسه
دقت کنید تا بفهمید چه چیزی باعث ایجاد یک فضای کاری سازنده برای کودکتان می شود.یک جای آرام که هیچ سروصدایی به گوش نمی رسد؟یک میز روشن، که به نور طبیعی نیز نزدیک باشد، یک محیط سالن را برای او فراهم می کند. عواملی را که باعث عدم تمرکز او می شود از اطراف دور کنید،مطمئن شوید که همه ی موارد لازم را دارد،پاک کن،تراش،خط کش و … همه باید در دسترس باشند.

♦ کمک کنید تا کودکتان سازماندهی کند

سازماندهی کردن
به کودک کنید تا یک چک لیست از برنامه های روزانه و مشق شب داشته باشد. تکالیف مهم را با ستاره مشخص کنید، می توانید اول هر هفته با کمک هم یک برنامه برای آن هفته تهیه کنید تا کودک به آن عادت کند، به او کمک کنید تا وسایل و کتاب های خود را منظم و در پوشه هایی که می تواند با رنگ های متفاوت مشخص شود، سازماندهی کند.

♦ روی مدیریت زمان کار کنید

مدیریت زمان
حالا که کودک شما برنامه ریخته است به او کمک کنید تا زمان انجام هر کاری را تنظیم کند، به او کمک کنید تا بر حسب اینکه برای انجام هر کاری نیاز به چه مدت زمان دارد،برنامه ریزی کند،اگر فعالیتی نیاز به مدت زمان زیادی دارد، به او کمک کنید تا آن فعالیت را به قسمت های کوتاه تر تقسیم کند.

♦ تنظیم یک برنامه روتین

تکلیف مدرسه
دقت کنید تا بفهمید کودک شما چه موقع بهتر تکلیف انجام می دهد. وقتی از مدرسه می آید بهتر تکالیفش را انجام می دهد یا باید استراحت کند بعد تکلیف انجام دهد،هر نیم ساعت نیاز به استراحت دارد یا نه بی وقفه تکلیف را انجام می دهد و بعد بازی می کند، بر حسب مشاهدات خود برنامه ساعتی را تنظیم کنید، اما نسبت به آنچه تنظیم کرده اید پایبند باشید تا کودک به این روال عادت کند.

♦ وقتی به مشکل بر می خورد به او کمک کنید

نا امیدی
کودک خود را راهنمایی کنید، تکلیف او را انجام ندهید، اگر او در آغاز تمرین با مشکل رو به رو است برای او مثالهای مختلف بیاورید تا یاد بگیرد، دوباره و دوباره این کار را انجام دهید تا یاد بگیرد و خودش تمرین را حل کند.

♦ نظارت بر کار کودک

نظارت برکار کودک
این درست است که بعد از اتمام تکلیف،آن را بررسی کنید، اما جواب درست را به او نگویید،اگر شما اشتباهی می بینید، زیر آن خط بکشید،نه برای اینکه به خودتان ثابت کنید اشتباه نوشته است و نمره بدهید و تمام، سعی کنید با کودک خود یک چک لیست از قواعد دستور زبان، فرمولهای ریاضی و …  تهیه کنید و اشتباهات را بر اساس آن بررسی کنید و اجازه بدهید دوباره تلاش کند.

به یاد داشته باشید که نقش شما این است که او را یک کودک و دانش آموز مستقل  و خودکفا تربیت کنید، حتی اگر کودک شما کند پیش می رود، نمرات بد می گیرد، قدم پیش نگذارید و تکالیف او را انجام ندهید، اجازه بدهید کودک بفهمد که این تکالیف برای او است نه شما.
اگر هنوز با وجود به کار گیری موارد بالا کودک شما در انجام تکالیف مشکل داشت، می توانید معلم خصوصی بگیرید، شاید نیاز است بیشتر با او کار شود، می توانید از مشاور تحصیلی نیز کمک بگیرید.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه