خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / چگونه اختلال بیش فعالی و کمبود توجه را طبیعی درمان کنیم؟(بخش دوم)

چگونه اختلال بیش فعالی و کمبود توجه را طبیعی درمان کنیم؟(بخش دوم)

چگونه اختلال بیش فعالی و کمبود توجه را طبیعی درمان کنیم؟(بخش دوم)Reviewed by مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات on Mar 12Rating:

صحبت با فرزند

11.به طور واضح ارتباط برقرار کنید.قبل از این که با فرزند خود صحبت کنید عواملی که باعث حواس پرتی می شود را قطع کنید سعی نکنید که در حالی که تلوزیون نماشا می کند با او صحبت کنید یا سر او فریاد بزنید وقتی در اتاقی است که پر از سرو صدا است.اول اسم آنها را صدا بزنید و صبر کنید آنها برگردند و در چشم شما نگاه کنند و مطمئن شوید که گوش می دهند.تعداد کلماتی را که استفاده می کنید کم کنید چرا که هر چه لغات کمتر باشد آنها بهتر به یاد می آورند.در هر دفعه یک دستور به او بدهید.اگر فکر می کنید که آن چه گفتید متوجه نشده اند از آنها بخواهید که آن را برای شما تکرار کند.

منظم کردن کتاب ها

12.یک سیستم سازمان یافته روشن برای مدرسه داشته باشید.از کودکتان بخواهید برای هر موضوع مدرسه رنگی را در نظر بگیرد.برای مثال رنگ مورد علاقه اش برای درس مورد علاقه اش، یا مثلا رنگی که با موضوع خاصی مرتبط است.تمام کتاب ها و وسایلی که مرتبط با آن درس است را با آن رنگ کاور کنید.یک جدول زمانی طراحی کنید که هر خانه اش به رنگی مرتبط با موضوع است.برای بچه هایی که راهنمایی و دبیرستان هستند این جدول روی میز یا در قفسه آنهاست.

بازخواست کردن از کودک

13.هرگز رفتار های بد را نادیده نگیرید.کودکان ADHD مبارزه می کنند تا عواقب اعمال خودشان را در نظر بگیرند.آنها الان عمل می کنند و بعدا عواقب کارشان را در نظر می گیرند.اگر هیچ عواقبی نداشت آنها فکر می کنند کارشان قابل قبول است.اگر آنها بد رفتار کردند سریع عمل کنید و از همان ابتدا جلوگیری کنید.آنها بدتر می شوند وقتی از کنترل خارج شوند.

ورزش

14.فرزند خود را در فعالیت های ورزشی که انواع مختلف حرکات بدن در آن نقش دارند درگیر کنید.ژیمناستیک، هنرهای رزمی، رقص، اسکیت روی یخ و … توصیه می شود.ممکن است کمی طول بکشد که علاقه فرزندتان را پیدا کنید ولی بعد از آن ارزش دارد.آنها باید این ورزش ها را حدود 3 بار در هفته در کلاس های ساختار یافته انجام دهند.این ورزش ها باعث فعالیت مغز آن ها در راه درست می شود.بسیاری از والدین نگران این هستند که ورزش زیاد تکالیف کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد.اما این حقیقت وجود دارد که ورزش در کودکان ADHD تکالیف مدرسه را به مراتب بهبود می بخشد.

هشدار به کودک

15.وقتی فرزند شما بد عمل می کند این روش 3 مرحله ای را استفاده کنید.گام اول- آگاهی، بزارید که فرزند شما بداند که کار اشتباهی انجام می دهد و شما می خواهید که آن را درست کند.گام اول بسیار مهم است به این خاطر که اغلب آنها نمی دانند که چه کاری اشتباه است یا این که ممکن است با این کار به مشکل بر بخورد.تا جایی که ممکن است از کلمات کمتر استفاده کنید و سعی کنید از عبارت هایی که باید انجام دهند استفاده کنید تا کارهایی که نباید انجام دهند.به عنوان مثال روی مبل بنشین به جای گفتن اینکه روی مبل نپر.در این مرحله از تنبیه استفاده نکنید، اگر آنها کارشان را متوقف نکردند یک هشدار بدهید به عنوان مثال “من از شما خواستم که روی مبل بنشینی این کار را انجام بده یا باید بری بیرون” مطمئن شوید که فقط یک هشدار دادید.اگر شما همیشه تعداد زیادی هشدار بدهید فرزند شما صحبت های شما را جدی نمی گیرد و تا جایی که ممکن است ادامه می دهد.صحبت های شما باید با عملتان همخوانی داشته باشد.

تنبیه

16.بهترین نتیجه را در ADHD پایان دادن زمان می دهد.من نمی توانم بگویم چقدر مهم است که رفتار های بد کودکان هر دفعه نتایج یکسانی داشته باشد.بسیاری از والدین هر بار رفتار خود را تغییر می دهند و کودکان مدام آنها را آزمایش می کنند تا ببینند دفعه بعدی چه رفتاری می کنند.این زمان برای کودکان عادی 1 دقیقه برای هر سال است و برای کودکان ADHD این زمان نصف می شود.

بازی با کودک

17.کارها را با هم انجام دهید، کودکان ADHD به خوبی به یک چیز توجه نشان می دهند. یک کودک معمولی است تحریک بیشتری در داخل مغز خود دارد برای این که روی کار باقی بماند، ولی در مورد کودک ADHD این گونه نیست آنها به وسیله تحریک دیگران روی کار باقی می مانند.اگر شما با کودک خود بنشینید و کارها را یکی یکی انجام دهید می بینید که به مراتب بهتر از تنهایی توجه می کنند.

مشق نوشتن

18.یک سیستم مشق شب داشته باشید که در آن کل خانواده با هم برای انجام بنشینند.بچه ها می توانند تکالیفشان را انجام دهند، بچه های کوچکتر نقاشی کنند و بزرگتر ها کار های خود مثل کتاب خواندن.وقتی که همه نشستند این به کودک در تمرکز کمک می کند و همچنین شما برای کمک و تحسین به او نزدیک هستید.

فکر کردن

19.زمانی که آنها بزرگتر شدند دچار استرس نشوید اگر آنها راه های معمول را طی نکردند، آنها ممکن است در 18 سالگی آماده کالج رفتن نباشند یا در ابتدا شغل مورد نظرشان را پیدا نکنند.کودکان ADHD در دوران مدرسه و به طور کلی زندگی با سطحی از مشکلات روبرو می شوند به همین دلیل نیازمند انعطاف پذیری هستند.آنها با عشق و حمایت شما به جلو می روند.

دارو خوردن

20.وسوسه نشوید که برای فرزندتان دنبال مکمل های طبیعی باشید به جای دارو.مکمل های طبیعی به اندازه دارو ها استاندارد نیستند و به آن اندازه مورد بررسی قرار نگرفته اند.

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه