خانه / اعتیاد / سوء مصرف مواد و سکته مغزی

سوء مصرف مواد و سکته مغزی

کوکائین و الکل

سکته مغزی از عوارض مصرف مواد مخدر است.

مکانیسم های سکته مغزی در ارتباط با استفاده از مواد مخدر چند عاملی است این عوامل عبارتند از : آمبولیزاسیون جسم خارجی (مواد تزریقی در مغز لخته شوند) ، التهاب عروق ، وازواسپاسم (باریک شدن عروق مغزی) ، فشار خون بالای شریانی و یا افت فشار خون شریانی ،آسیب دیواره رگ ها ، تصلب شرایین،آریتمی های قلبی ، آمبولی از یک منبع قلبی و بیماری ایدز.

آمفتامین ، کوکائین ، فن سیکلیدین ، هروئین  و استروئیدهای آنابولیک (مورد استفاده در بدنسازی) می توانند موجب سکته مغزی شوند.

لخته یا خونریزی مغزی ممکن است چند ساعت پس از استفاده از کوکائین تدخینی دیده شود. در سالهای اخیر چندین مورد سکته مغزی به دنبال استفاده از فنیل پروپانولامین در خانم های جوان گزارش شده است.جالب اینکه بیشتر این خانم ها این دارو را جهت لاغری مصرف می کرده اند.

سکته مغزی  و حملات قلبی در ورزشکاران جوان نیز ممکن است در نتیجه سوءاستفاده از استروئیدهای آنابولیک ، آندروژن ها و ترکیب اریتروپویتین اتفاق بیوفتد.

اندرو جوزفسون متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه کالیفرنیا معتقد است که برخی از داروها ، مانند کوکائین و مت آمفتامین،  بیشتر احتمال دارد که باعث سکته مغزی شوند.

هنگامی که یک فرد جوان دچار یک سکته مغزی می شود، خیلی بیشتر احتمال دارد که علت سکته مغزی او چیزی غیر از عوامل خطر سنتی مانند دیابت و فشار خون باشد.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه