خانه / روانشناسی / روانشناسی رفتار / رابطه عزت نفس و اختلال بدشکلی بدن

رابطه عزت نفس و اختلال بدشکلی بدن

اختلال بدشکلی

عزت نفس

بر اساس هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو ، توجه به نیازهای اساسی در مراحل اولیه رشد در زندگی سبب پرورش میزان عزت نفس می شود. اما زمانی که در تکمیل مرحله ای گسستی به وجود می آید، اشخاص تمایل دارند سطح آسایش خود را دگرگون کرده و جویای میزان اعتبار و عزت خود شوند. ممکن است افرادی متناوبا” و با روش های دیگر سعی در رسیدن به سطح آسایش  بالاتری باشند که یکی از این روش ها عمل زیبایی پلاستیک می باشد. ارضای نیازهای مربوط به عزت نفس شخص را به سوی داشتن احساس اعتماد به نفس، ارزشمندی، قوی بودن و کفایت سوق می دهد. اما عدم ارضا و عقیم گذاشتن این نیازها باعث تولید احساس حقارت، ضعف و درماندگی در شخص می شود. متخصصین مراقبت از سلامتی، بر اهمیت عزت نفس بر سلامت روانی انسان اذعان دارند. عزت نفس به عنوان فاکتوری در رشد افسردگی شناسایی شده است . عزت نفس بالا به عنوان محافظی در برابر افسردگی در خانم ها گزارش شده است در حالی که عزت نفس پایین کمکی به تشدید افسردگی می باشد.

اختلال بدشکلی بدن

اختلال روانی نسبتا شایعی است که البته همچنان تحت شناسایی می باشد. متشکل است از اشغال ذهن با عیبی فرضی در ظاهر؛ به طوری وجود اندک اختلافی در فیزیک شخص باعث تولید نگرانی زیادی در وی می شود. بیماران مبتلا غرق در عمل های زیبایی می شوند. اغلب این بیماران دچار نارضایتی شدید در تصویر بدنی خود می باشند و به صورت مداوم پیگیر فرایند این نوع عمل ها می باشند. اشغال ذهنی ممکن است باعث پریشانی شدید بالینی و یا اخلال در امور اجتماعی یا سایر نواحی عملکردی شخص شود. مهمترین نقاطی که باعث نگرانی می شوند عبارتند از: پوست (به عنوان مثال جوش ها و آکنه های ریز، آثار زخم روی پوست)، مو (مثلا کم پشتی مو)، و بینی. غالبا با حالات بیماری مانند تمایل و یا اقدام به خودکشی در ارتباط می باشد.  اغلب این افراد از خودشان ناراضیند ،آنها دارای عزت نفس پایین می باشند یا بیشتر آنها ایجاد تغییر در چهره شان را به این دلیل ادامه می دهند که می خواهند از افرادی که دارای چهره ایده ال هستند تقلید کرده باشند و متعاقبا سطح عزت نفس خود را بالا ببرند.

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی(مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

3 نظر

  1. سلام، من قد بلندی دارم و لاغر هستم. و این روی اعتماد به نفس من تاثیر زیادی داشته. همیشه از بچگی آرزوی قد بلند را داشته ام. منتها به خاطر برخی دلایل اصلا چاق نمیشوم. هیچوقت مشکلی با این مساله نداشتم.چون به راحتی به ورزش و تفریحات خودم میرسیدم. اما بعد حرفای دیگران داستان را عوض کرد. دیگه جرات نمیکردم توی یک جمعی بلند بشم بایستم. جرات نمیکردم خودم را تو آیینه ببینم. یا کسی از من عکس بندازد. با یک مقدار مشاوره و مطالعه سعی در بهبود کردم. اینکه باید بپذیرم.اینکه قد بلند فواید زیادی دارد. اینکه من فقط ذهن خوانی میکنم. خیلی تاثیر داشت. اما الان متوجه شده ام که اینطور نیست. دیگران همیشه در حال قضاوت هستند. با مسخره صدا میزنند. سوالم این است. اگر من فقط خودم را تغییر بدهم کافیست؟ دیگران چی؟ آنهایی که مسبب این مشکلاتند، حتی پدر و مادر. بهتر نیست مثل قبل به تنهایی زندگی کنم؟ حداقل در تنهایی با واقعیت کنار میام. چون همه تنها هستند. و این واقعیت است.

    • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

      محمد جان تغییر خود به معنای تغییر تفسیر خود از واقعیت هاست. منظورت از کنار آمدن در تنهایی با واقعیت ها چیست؟ آیا واقعیت این است که خوب نیستی و باید با آن کنار بیایی؟

      • واقعیت این است که ما به ظاهر اجتماعی هستیم. مردم حرف میزنند، زخم میزنند، نیش میزنند. کسی به فکر دیگری نیست. رابطه فقط بر مبنای نیاز و ضعف است. حتی مادر و فرزند. فرزند جگر گوشه ی مادر است،و بچه را به خود ترجیح میدهد. چون امید بیشتری به فرزند نسبت به خودش دارد. مبنای آن هم خودخواهیست. من تنهایی رو انتخاب میکنم،چون شجاعانه واقعیت دنیا را قبول کردم. با شور و هیجان پوچ نمیشه زندگی کرد. افسردگی خیلی شیرین تر از شادی پوچ هست. در این مسیر ترس از مرگ هم وجود ندارد چون دست خودم هست.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه