خانه / روانشناسی / روانشناسی رفتار / رابطه عزت نفس و اختلال بدشکلی بدن

رابطه عزت نفس و اختلال بدشکلی بدن

رابطه عزت نفس و اختلال بدشکلی بدنReviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Dec 13Rating:

اختلال بدشکلی

عزت نفس

بر اساس هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو ، توجه به نیازهای اساسی در مراحل اولیه رشد در زندگی سبب پرورش میزان عزت نفس می شود. اما زمانی که در تکمیل مرحله ای گسستی به وجود می آید، اشخاص تمایل دارند سطح آسایش خود را دگرگون کرده و جویای میزان اعتبار و عزت خود شوند. ممکن است افرادی متناوبا” و با روش های دیگر سعی در رسیدن به سطح آسایش  بالاتری باشند که یکی از این روش ها عمل زیبایی پلاستیک می باشد. ارضای نیازهای مربوط به عزت نفس شخص را به سوی داشتن احساس اعتماد به نفس، ارزشمندی، قوی بودن و کفایت سوق می دهد. اما عدم ارضا و عقیم گذاشتن این نیازها باعث تولید احساس حقارت، ضعف و درماندگی در شخص می شود. متخصصین مراقبت از سلامتی، بر اهمیت عزت نفس بر سلامت روانی انسان اذعان دارند. عزت نفس به عنوان فاکتوری در رشد افسردگی شناسایی شده است . عزت نفس بالا به عنوان محافظی در برابر افسردگی در خانم ها گزارش شده است در حالی که عزت نفس پایین کمکی به تشدید افسردگی می باشد.

اختلال بدشکلی بدن

اختلال روانی نسبتا شایعی است که البته همچنان تحت شناسایی می باشد. متشکل است از اشغال ذهن با عیبی فرضی در ظاهر؛ به طوری وجود اندک اختلافی در فیزیک شخص باعث تولید نگرانی زیادی در وی می شود. بیماران مبتلا غرق در عمل های زیبایی می شوند. اغلب این بیماران دچار نارضایتی شدید در تصویر بدنی خود می باشند و به صورت مداوم پیگیر فرایند این نوع عمل ها می باشند. اشغال ذهنی ممکن است باعث پریشانی شدید بالینی و یا اخلال در امور اجتماعی یا سایر نواحی عملکردی شخص شود. مهمترین نقاطی که باعث نگرانی می شوند عبارتند از: پوست (به عنوان مثال جوش ها و آکنه های ریز، آثار زخم روی پوست)، مو (مثلا کم پشتی مو)، و بینی. غالبا با حالات بیماری مانند تمایل و یا اقدام به خودکشی در ارتباط می باشد.  اغلب این افراد از خودشان ناراضیند ،آنها دارای عزت نفس پایین می باشند یا بیشتر آنها ایجاد تغییر در چهره شان را به این دلیل ادامه می دهند که می خواهند از افرادی که دارای چهره ایده ال هستند تقلید کرده باشند و متعاقبا سطح عزت نفس خود را بالا ببرند.

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی(مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

3 نظر

  1. سلام، من قد بلندی دارم و لاغر هستم. و این روی اعتماد به نفس من تاثیر زیادی داشته. همیشه از بچگی آرزوی قد بلند را داشته ام. منتها به خاطر برخی دلایل اصلا چاق نمیشوم. هیچوقت مشکلی با این مساله نداشتم.چون به راحتی به ورزش و تفریحات خودم میرسیدم. اما بعد حرفای دیگران داستان را عوض کرد. دیگه جرات نمیکردم توی یک جمعی بلند بشم بایستم. جرات نمیکردم خودم را تو آیینه ببینم. یا کسی از من عکس بندازد. با یک مقدار مشاوره و مطالعه سعی در بهبود کردم. اینکه باید بپذیرم.اینکه قد بلند فواید زیادی دارد. اینکه من فقط ذهن خوانی میکنم. خیلی تاثیر داشت. اما الان متوجه شده ام که اینطور نیست. دیگران همیشه در حال قضاوت هستند. با مسخره صدا میزنند. سوالم این است. اگر من فقط خودم را تغییر بدهم کافیست؟ دیگران چی؟ آنهایی که مسبب این مشکلاتند، حتی پدر و مادر. بهتر نیست مثل قبل به تنهایی زندگی کنم؟ حداقل در تنهایی با واقعیت کنار میام. چون همه تنها هستند. و این واقعیت است.

    • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

      محمد جان تغییر خود به معنای تغییر تفسیر خود از واقعیت هاست. منظورت از کنار آمدن در تنهایی با واقعیت ها چیست؟ آیا واقعیت این است که خوب نیستی و باید با آن کنار بیایی؟

      • واقعیت این است که ما به ظاهر اجتماعی هستیم. مردم حرف میزنند، زخم میزنند، نیش میزنند. کسی به فکر دیگری نیست. رابطه فقط بر مبنای نیاز و ضعف است. حتی مادر و فرزند. فرزند جگر گوشه ی مادر است،و بچه را به خود ترجیح میدهد. چون امید بیشتری به فرزند نسبت به خودش دارد. مبنای آن هم خودخواهیست. من تنهایی رو انتخاب میکنم،چون شجاعانه واقعیت دنیا را قبول کردم. با شور و هیجان پوچ نمیشه زندگی کرد. افسردگی خیلی شیرین تر از شادی پوچ هست. در این مسیر ترس از مرگ هم وجود ندارد چون دست خودم هست.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه