خانه / آموزش روابط / ارتباط بین تمایلات جنسی با صمیمیت زوجین

ارتباط بین تمایلات جنسی با صمیمیت زوجین

ارتباط بین تمایلات جنسی با صمیمیت زوجینReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Jul 11Rating:

در این مقاله طی مصاحبه ای با خانم دکتر ندا فرزانه ( از روانپزشکان مجموعه پزشکان جایروس) در مورد رابطه بین صمیمیت زوجین و ارتباط جنسی میان آنها، خواهیم پرداخت.

واژینیسموس

صمیمیت در رابطه زوجین چیست؟ آیا فقط سکس خوب کافی نیست؟ چرا گاهی میشنویم صمیمیت مهمتر از رابطه جنسی است؟

خانم دکتر ندا فرزانه:

مورد مهمی که در زمان مصاحبه با خانمهایی که به کلینیک روانپزشکی در مورد مسائل جنسی به کرات به آن اشاره کرده اند و از من به طرق مختلف ،سوال شده در مورد ارتباط بین رفتار و تمایلات جنسی با صمیمیت در زوجین است این مورد ، مقوله ای پیچیده ، مهم و قابل توجه است که در اینجا به توضیح مختصری در باب مواردی که در کلینیک توسط چند نفر از خانمهای محترم مراجعه کننده و نیز خوانندگان محترم سایت از من سوال شد ،اشاره میکنم.

فانتزی یا تخیلات جنسی در روند رابطه جنسی ، نقش مهمی دارد که این مسئله مهم بر افراد ، در عصر ارتباطات و تکنولوژی و اینترنت که امکان رد و بدل کردن اطلاعات در نقاط مختلف جهان وجود دارد ، بر کمتر شخصی پوشیده است اما مسئله ای که ذکر آن را لازم دیدم این مسئله بغرنج کننده است که در زنان ، “احساس ذهنی برانگیختگی” همیشه با حالت فیزیولوژیک برانگیختگی فیزیولوژیک مثل لیز شدن واژن و سایر موارد نشانگر آن هماهنگی زمانی ندارد و اینکه احساس برانگیختگی در زن می تواند نشانگر تحریک شدگی روانشناختی باشد اما نه لیزشدگی فیزیولوژیک.

بالعکس نیز در خانمها به صورت وجود علائم تحریک شدگی جنسی در بدن باشد اما فرد از آن آگاهی ندارد که این حالت البته در مردها به ندرت رخ می دهد.

عوامل متعددی در رفتارها و تمایلات جنسی مرد و زن تاثیر دارند مانند عوامل فیزیولوژیک ، بیولوژی، اجتماعی ، فرهنگی و روانشناختی و غیره از زمان تولد فرد و در تمام طول دوران های مختلف زندکی او به انواع مختلفی در این امر مهم دخیل هستند.تعریف ساده علمی از رفتار جنسی بهنجار به صورت رفتاری است که موجب لذت فرد و همسرش بوده و آسیب جسمی و روانشناختی به هر دو طرف نمی رساند، احساس گناه یا اضطراب ندارد و با میل و خواسته دو نفر و بدون اجبار می باشد.پس رسیدن به این تعریف ساده اما کارآمد ، نیازمند عوامل تسهیلگر در تحقق این نوع رابطه جنسی بهنجار در زوجین می باشد که یکی از این عوامل ،”عشق و صمیمیت ” در رابطه است.
فروید معتقد بود که سلامت روانی را می توان بر اساس توانائی فرد در عملکرد خوب و مناسب در دو حوزه مشخص کرد : کار و عشق و صمیمیت.

بدینگونه که وقتی فردی بدون ترس و تعارض روانشناختی در رابطه زوجین، قادر به دادن و گرفتن محبت باشد،پس ظرفیت برقراری رابطه صمیمانه با همسر که جنس مخالف و دارای مواردی متفاوت از لحاظ ساختارهای روانشناختی در قسمتهای هویت، ادراک، حافظه ، هیجانات و غیره می باشد را نیز دارا ست.
طبق بررسی های مختلف جامعه شناختی در جوامع مختلف ، مشخص شده است که وقتی فردی درگیر رابطه صمیمانه و توام با احترام متقابل است ، برای رسیدن به ” رشد و بلوغ روانی و اجتماعی” و نیز ایجاد “عشق بالغانه” در خانواده تمایل بیشتری دارد.
به یکی از وجه های مهم ای که در عشق بالغانه یا به اصطلاح پخته که امروزه کتب مختلف روانشناختی مردمی نیز بسیار به آن میپردازند باید توجه شود، صمیمیت (Intimacy) در این رابطه می باشد .بدیهی است که عامل صمیمیت زوجین به عنوان عامل کاتالیزور و تسهیلگر در رسیدن به رابطه جنسی بهنجار نقش می تواند داشته باشد .کیفیت صمیمیت در این رابطه چیزی است که Rollo May آن را ” دریافت فعالانه” می نامد که هر یک از زوجین در عین عشق ورزیدن ، اجازه اینکه به او نیز عشق ورزیده شود را نیز می دهد .او ارزش عشق جنسی را در افزایش خودشناسی و خودآگاهی فرد، ابراز صمیمیت ،حل مسئله غرور ، اظهار وجود و حتی از دست دادن احساس فراق یا جدائی از همسر در زمان ارگاسم می داند. در این صورت است که صمیمیت و عشق و رابطه جنسی ، به تقویت همدیگر می پردازند.
در افرادی که به علت ابتلا به بعضی از انواع اختلالات شخصیت و یا وجود خصوصیات شخصیتی خودشیفتگی و یا اضطراب از صمیمت با همسر ، به صورت ناخودآگاه در ابراز احساسات کلامی و بدنی به همسر ناتوان هستند ، در روند صمیمیت و ابراز تمایلات جنسی و نیز رفتارهای جنسی کلامی و غیرکلامی نیز اختلال ایجاد می کند.

در موارد شکل گیری رابطه امن روانشناختی بین زوجین که توام با احترام و اعتماد می باشد ، می توان این جزئیات مهم و کاربردی را با یکدیگر مطرح کرد و به بهبود رابطه جنسی در زوجین کمک کرد.
بنابراین مقوله میل جنسی ، رفتارهای جنسی و صمیمیت مبحثی ساده، مهم ولی کاربردی است که در روند فعالیت جنسی نقش اساسی دارد.

دکتر ندا فرزانه

روانپزشک و رواندرمانگر

فارغ التحصیل دوره تخصصی روانپزشکی از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

 دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

عضو انجمن روانپزشكان ايران از سال 1391

رواندرمانگر اختلالات جنسی (مشکلات میل جنسی،واژینیسموس و مشکلات روابط جنسی و زناشویی)

دکتر ندا فرزانه

 

برای کسب نوبت ویزیت دکتر فرزانه و ورود به صفحه تماس با ما اینجا کلیک کنید.

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - ارتباط بین تمایلات جنسی با صمیمیت زوجین

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه