سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

9 تا از مهمترین سوالات مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

آمادگی برای ازدواج

سوالات مشاوره ازدواج : بسیار خوب است که از اولویت­ های لازم برای ازدواج موفق آگاه باشید. بهترین زمان برای این آگاهی قبل از ازدواج است نه زمانی که پیوند ازدواج میانتان برقرار شد.

متاسفانه بسیاری از زوجین پرداختن به این موضوع را به بعد از ازدواج موکول می کنند. برخی دیگر از افراد نیز اصلاً به این موضوعات نمی پردازند. این در حالی است که رابطه عالی در خلاء اتفاق نمی افتد بلکه با همکاری هر دو نفر ساخته می شود. این فرآیند نیازمند رشد نقاط قوت، صفات و مهارت و یک سیستم حمایتی قوی است.

خبر خوب این است که لازم نیست که ما تجربه خانوادگی داشته باشیم تا بتوانیم مهارتهای خود را ارتقا داده و احتمال ازدواج موفق را افزایش دهیم بلکه همه ما مواد خام لازم را داریم و می توانیم از طزیق آموزش و تلاش، منابع درونی خود را گسترش دهیم.

برای داستن یک ازدواج موفق بایستی به لحاظ هیجانی باهوش باشید. مواردی چون شفقت، صبوری، صداقت، شوق، تعهد، مسئولیت پذیری، خلاقیت، سخاوت سنگ بناهای لازم برای شکل دادن به ازدواج می باسند.

علاوه بر آن برخی مهارت ها چون مهارت های ارتباطی و مدیریت تعارض  نیز ضروری هستند.

اگرچه پپیش بینی تمامی مشکلات بالقوه مربوط به ازدواج امکان پذیر نیست اما تعدادی سوال اساسی وجود دارد که بایستی قبل از ازدواج بر سر آنها توافق و هماهنگی صورت گیرد.

لازم نیست که به تمامی این موضوعات به طور کامل پرداخته و حل و فصل شوند؛ اما دست کم بایستی که بر روی میز بررسی و مذاکره قرار گیرند چرا که قابلیت این را دارند که در آینده به منبع تعارض و آشفتگی میان زوجین تبدیل شوند.

مشاوره ازدواج

مثال هایی از موضوعات مورد تعارض عبارتند از:

1-فرزند

آیا بر سر داشتن فرزند توافق وجود دارد؟ چه زمانی؟ چه تعداد؟ چه کسی قرار است از آنها مراقبت کند؟ اگر مشکلی در باروری وجود داشته باشد آیا پذیرفتن فرزند به عنوان یک گزینه مطرح است؟ اگر در مورد هر کدام از این موارد اختلاف نظر داشتیم چگونه برای رسیدن به توافق با یکدیگر مذاکره می کنیم؟

2- والدین

سیاست ما در قبال خانواده هایمان چیست؟ در مقابل وابستگی و کهولت آنها چگونه رفتار خواهیم کرد؟

3- شغل

محل زندگیمان به محل کار کدام یک نزدیک تر باشد؟ آیا هر گونه ارتقا و افزایش درآمدی علی رغم تاثیر بر شرایط خانواده قابل قبول است؟ شرایط قابل قبول برای هر کدام چیست؟

4-پول

انتظارات هر کدامتان در زمینه مسائل مالی چیست؟ حداکثر پولی که هر فرد صرف امور خواهد کرد چه مقدار خواهد بود؟ حداکثر پولی که هر فرد می تواند بدون نظر دیگری خرج کند چه میزان است؟ آیا نیاز به ذخیره کردن پول داریم؟ برنامه ما چیست؟

5- روابط دوستانه

هر کدام از ما چه میزان از زمانش را صرف روابط دوستانه اش کند؟

6- روابط جنسی

اگر در میزان تمایل به رابطه جنسی تفاوت داشته باشیم چگونه این موضوع را مدیریت خواهیم کرد؟ در صورت بروز مشکلات جنسی،  آیا برای مراجعه به متخصص توافق داریم؟

7- میزان نزدیکی و دوری از هم

میزان زمان ایده ال برای وقت گذراندن با یکدیگر و همچنین فاصله گرفتن از هم چقدر باشد؟

8- حریم خصوصی

سیاست ما در رابطه با مشکلات زناشویی و شخصی مان چیست؟

9- عشق

ترجیح هر کدام از ما برای ابراز عشق چیست؟

 

زهرا بابایی

کاندیدای دکتری تخصصی روانشناسی بالینی دانشگاه شهید بهشتی


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

بدون نظر
  1. ناشناس می گوید

    امتیاز بینندگان:5 ستاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: