5 فعالیت مؤثر برای تقویت دقت و تمرکز کودکان مبتلا به بیش فعالی- نقص توجه(ADHD)

5 فعالیت برای تقویت تمرکز کودکان مبتلا به بیش فعالی

اختلال بیش فعالی و نقص توجه « تفاوت در مغز است».کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD تفاوت ها ی قابل توجهی در برخی از توانایی ها ی شناختی خود،حساسیت عاطفی و سطح عملکرد و فعالیت در مقایسه با دیگر کودکان دارند. این بدان معنی است که مجموعه مهارت این کودکان با95% کودکان کلاس خود متفاوت است. در مقایسه با دیگر کودکان، حافظه ی کاری کودکان مبتلا به ADHDاز رشدی متناسب با سن برخوردار نیست. بنابراین خیلی سخت می توانند تمرکز خود را کنترل کنند، برنامه ریزی و پردازش اطلاعات در این کودکان نیز ضعیف است. خبر خوب اینکه علوم اعصاب به تازگی تمرین های را کشف کرده اند که می تواند به طور چشمگیری در بهبود این توابع تأثیر بگذارد. این تمرینات زمانی موفق عمل می کنند که توانسته باشند مدارهای مغز کودک شما را تقویت کنند.( در واقع در برخی از موارد ، این تغییرات می تواند در اسکن مغز مشاهده شود).
چگونه به کودک بیش فعال کمک کنیم تا تمرکز و دقت بیشتری داشته باشد؟
تمرینات ساده و سرگرم کننده ی زیر با استفاده از ارزانترین اسباب بازیها و لوازم خانگی می توانند به افزایش تمرکز کودک مبتلا به ADHD کمک کنند:
1) بازیها و رقص هایی با ریتم متوالی: شکل های مختلفی از بازی وجود دارد، می توانید بسته به سن کودک نوعی از آن را که کودک دوست دارد انتخاب کنید،این بازیها میتواند روی کامپیوتر و سیستم های ویدئویی انجام شود مثل: ایکس باکس 360، Wii و Sation3. همچنین نیاز است که یک تشک رقص بخرید و تمریناتی را روی آن انجام دهید. این بازیها کمک می کند دقت،سرعت پردازش، برنامه ریزی، تعیین توالی و یکپارچگی موتور حرکتی کودک بهبود یابد. بعلاوه انجام تمرینات ایروبیک نیز می تواند به تحقق این اهداف کمک کند.

2) انجام بازیهای بر پایه ی داستان:
♦ برای اینکار نیاز به کتاب قصه هایی خوب با یک ماجرای تخیلی خوب خواهید داشت،سعی کنید یک داستان کوتاه بخوانید و از محتوای آن سوالات کوتاهی از کودک بپرسید.
♦ یا دو پاراگرف برای کودک خود بخوانید بعد از کودک بپرسید فکر می کند در ادامه چه اتفاقی می افتد، او را راهنمائی کنید تا از محتوای اصلی داستان دور نشود، و بعد حدس خودتان برای ادامه ی داستان را مطرح کنید . بعد ادامه داستان را بخوانید و در آخر در مورد حدس هایتان گفتگو کنید.

اینکار به تقویت حافظه ی فعال و تمرکز کودک کمک خواهد کرد و همچنین منطق و حس شوخ طبعی کودک را نیز پرورش می دهد.

3) ماز: می توانید از ماز های متناسب با سن کودک خریداری کنید یا این بازیهای را به شکل آنلاین و رایگان انجام دهید، به این سایت سر بزنید(krazydad.com/maze) از بازیهای آسان شروع کنید و با توجه به پیشرفت کودک سطح مازها را پیچیده تر کنید. اگر کودک شما پیشرفت داشت حتماً او را تشویق کنید.، این بازی برای تقویت تمرکز، برنامه ریزی، تعیین توالی، سرعت پردازش و یکگارچه سازی دیداری – حرکتی بسیار کمک کننده می باشد.


اگر به دنبالی راهی برای افزایش هوش و حافظه و بهبود عملکرد مغزتان هستید، دوره تقویت هوش و تقویت حافظه دکتر مصطفی امیری را از دست ندهید.

تقویت هوش


 

4) پازل: بازی پازل برای کودکان مبتلا به ADHD و اختلالات یادگیری بسیار عالی می باشد، چراکه به تقویت توابع  مغز(توجه،حافظه، تمرکز، انعطاف پذیری،خلاقیت، انگیزه)  بسیار کمک کننده است. می توانید در این قسمت نیز از پازل های ساده شروع کنید و با توجه به پیشرفت کودک سطح آنها را بالاتر ببرید. این بازی نیز برای تقویت تمرکز، برنامه ریزی، تعیین توالی، سرعت پردازش و یکگارچه سازی دیداری – حرکتی بسیار کمک کننده می باشد.
5) بازی پدل بال: آیا تا به حال سعی کرده اید این بازی را با کودک خود انجام دهید؟در واقع این بازی  از یک راکت شبیه به راکت پینگ پونگ که یک توپ با کش به آن وصل شده، تشکیل شده است.

5 فعالیت برای تقویت تمرکز کودکان مبتلا به بیش فعالی

در اوایل بازی بهتر است کودک توپ را به زمین بزند و زمانی که مهارت کافی کسب کرد توپ را به هوا پرتاب کند. می توانید با کودک خود حرف بزنید و برای او  تایم و رکورد شمارشی ثبت کنید. این بازی برای تقویت دقت و تمرکز و هماهنگی حرکتی مناسب است.

 

برای تقویت تمرکز کودک خود حتما، این تمرینات را انجام دهید، فرزند شما به هیچ وجه متوجه نمی شود که سعی دارید عملکرد مغز او را بهبود دهید زیرا این بازیها برای او و حتی خود شما خیلی سرگرم کننده و مهیج هستند.
توجه داشته باشید که این تمرینات در حالی که لازم و ضروری است، یک جایگزین برای درمان محسوب نمی شود، بهتر است این فعالیتها را در کنار اصلاح رفتار،برنامه ریزی درسی، و در صورت لزوم درمان داروئی و غیر داروئی ( نوروفیدبک) انجام دهید.

 

https://gyrusclinic.com/wp-content/uploads/2013/11/laya1.bmp  لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

6 دیدگاه دربارهٔ «5 فعالیت مؤثر برای تقویت دقت و تمرکز کودکان مبتلا به بیش فعالی- نقص توجه(ADHD)»

 1. پسر منن پیش فعال است 30 جلسه نروفید بک برده ام ، پیش دکتر روانپزشک بردم گفت باید دارو مصرف کنه ، ار دارو میترسم هنوز بهش ندادم دیگه نمیدونم چیکار کنم خواهش میکنم کمکم کنید ، متاسفانه تو درس اصلا تمرکز نداره سریع فراموش میکنه

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   بهتر است به توصیه پزشکتان عمل کنید و از غوارض داروها نترسید. در مواردی که پزشک تشخیص داد که باید دارو تجویز شود قطعا عوارض دارو کمتر از عوارض عدم تمرکز میباشد.
   سپاس

 2. سلام خواستم از مطلبتون تشکر و کنم،سایتی که معرفی کردیدن خیلی خوبه اما انگلیسی هستش و فهمش بخصوص واسه بچه ها سخته.مرسی

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات تعلیم و تربیت

   سلام
   با سپاس از شما دوست عزیز، بله این سایت حاوی صدها کتاب جدول و ماز است که به راحتی می توانید دانلود کرده و با کودک خود کار کنید، اما سعی داریم دانلود نمونه تمرین ها و جدول و مازها به زبان فارسی را در سایت بگنجانیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *