5 تکنیک ساده تمرکز برای کودکان با بیش فعالی/کمبود تمرکز ADHD

 

چند پیشنهاد برای شروع:

  1. بازی سکه

این یکی از بازی هایی است که ما در برنامه تمرکز عمومی استفاده کردیم. والدین آن را به دلیل بهبود حافظه و تعیین توالی و همچنین تمرکز و توجه دوست دارند، کودکان نیز به خاطر سرعت مرحله و جذابیتش از آن لذت می برند. ابتدا به تعدادی سکه دسته بندی شده نیاز دارید.بازی به این صورت است که شما 5 عدد سکه مثلا 2 تا 50 تومانی و 3 تا 100 تومانی بر میدارید.آنها را روی میز می گذارید و به کودک خود می گویید به خوبی به سکه های چیده شده روی میز نگاه کند.سپس روی سکه ها را طوری که دیده نشوند می پوشانید و از کودک خود می خواهید همان الگو را تکرار کند و با کرنومتر زمان می گیرید. وقتی کودک کارش تمام شد، روی سکه ها را بر میدارید و کرنومتر را متوقف می کنید. زمانی که طول کشید الگو را چه صحیح چه غلط تکرار کند می نویسید. اگر الگو درست نبود دوباره این روند را انجام دهید تا الگوی صحیح را بچیند. شما می توانید به مرور الگو را سخت تر کنید و سکه های بیشتری به بازی اضافه کنید. خواهید دید که تمرکز و توجه کودک هر چه بیشتر بازی کند، بهتر می شود که جایزه بزرگی برای هر دوی شماست.

 

  1. آرامش و تخیلات مثبت

ترکیب تکنیک های ساده آرامش مثل تنفس عمیق با تخیلات بصری مثبت به مغز برای بهبود یادگیری توانایی های جدید کمک می کند. برای مثال، تحقیقات نشان داده است که اگر کسی به طور ذهنی ضربه زدن با چوب گلف را تمرین کند، ذهنش تخیلات را دقیقاٌ به شیوه ای که تجربه واقعی است، ضبط می کند. بنابراین کودکان مبتلا به ADHD می توانند تصور کنند که در کلاس به درس توجه می کنند یا قادر به کنار آمدن به شوخی های دیگران هستند و این می تواند به تغییر رفتارشان در مدرسه منتج شود. شما و کودکتان می توانید از خلاقیتتان استفاده کنید و این بازی را تجربه کنید.

 

  1. یکپارچگی ذهن و بدن

یک نمونه برای این تکنیک این است که از کودکتان بخواهید روی یک صندلی بدون حرکت بشیند. والدین زمان می گیرند که کودک چقدر قادر است این کار را انجام دهد. این بازی را چندین بار در هفته تکرار کنید تا شاها پیشرفت باشید. در خلال این فعالیت، ارتباط عصبی بین مغر و بدن قوی تر می شود و حاصلش کنترل روی خود است.

 

  1. جدول و پازل

ساده به نظر می رسد اما این وسایل برای کودکان مبتلا به ADHD فوق العاده هستند. جدول توجه به کلمات و توانایی ترتیب دهی را بالا می برد. در حالی که پازل – که کودک شما مجبور است در آن به دنبال اشتباهات تصویر بگردد و برای پیدا کردن اجزا سخت تلاش کند – نیز توجه و تمرکز را افزایش می دهد.


اگر به دنبالی راهی برای افزایش هوش و حافظه و بهبود عملکرد مغزتان هستید، دوره تقویت هوش و تقویت حافظه دکتر مصطفی امیری را از دست ندهید.

تقویت هوش


 

 

  1. بازی های حافظه و تمرکز

بازی های کودکان مثل “حافظه” یا “سیمون” ایده های فوق العاده ای برای افزایش حافظه و تمرکز هستند. آنها سریع و جذاب هستند. حافظه کودک را برای به خاطر سپردن گوشه های عکس تحریک می کند و سیمون به حفظ کردن ترتیب بصری و تحریک شنوایی کمک می کند. از طریق تکرار بازی ها مدار های ذهن ورزیده می شوند، که اتصالات را قوی میکند و در نتیجه عملکرد را بهبود می بخشد. همچنین، بازی های کامپیوتری رایگانی روی اینترنی که به بهبود تمرکز و حافظه کمک می کنند، وجود دارد مثل Mosquito Killer.

 

همانطور که این بازی ها را انجام می دهید باید با کودکان مثل یک مربی کار کنید. آنها را تشویق کنید و به آنها جرات بدهید. این یک موقعیت برد/برد است، چرا که روابط شما با کودکتان را نیز استحکام می بخشد.

 

گرد آورنده و مترجم : کیانوش محسنی زاده

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی 

روانشناس و نوروتراپیست

 

[divider]

خدمات تخصصی نوروفیدبک ، بازی درمانی،موسیقی درمانی و

نمایش درمانی خلاق در مرکز آلومینا ارائه می گردد

جهت اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت قبلی به صفحه ی تماس با ما مراجعه فرمایید

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *