5 اختلال متداول در یادگیری  

5 اختلال متداول در یادگیری  

 

5 اختلال متداول در یادگیری  … مدرسه برای موفقیت نیاز به کار کردن بیشتری دارد. با این حال، برای برخی از دانش آموزان، حتی تلاش کردن زیاد هم  ممکن است کافی نباشد. بعضی از دانش آموزان به دلیل اختلالات یادگیری با چالش هایی در کلاس درس مواجه هستند.

ناتوانی یادگیری یک اختلال است که مانع از توانایی پردازش و نگهداری اطلاعات می شود. از آنجا که فرآیندهای ذهنی زیادی وجود دارد که بر یادگیری تاثیر می گذارد، ناتوانی های یادگیری می توانند به طور چشمگیری متفاوت باشند. در اینجا پنج مورد از شایع ترین ناتوانی های یادگیری در کلاس های آموزشی امروزبیان خواهد شد.

 

5 اختلال متداول در یادگیری

 

نارساخوانی

نارساخوانی  شاید بهترین ناتوانی یادگیری شناخته شده باشد. این یک اختلال یادگیری است که مانع توانایی دانش آموز در خواندن و درک متن می شود. شیوه های مختلفی وجود دارد که این ناتوانی می تواند ظهور یابد. بعضی افراد با آگاهی واج شناسی مبارزه می کنند، به این معنی که آنها نمیتوانند با توجه به صدا، کلمات را تجزیه کنند. مشکلات مشابه با پردازش واج شناسی ممکن است رخ دهد، در حالی که دانش آموزان نمی توانند بین صداها، کلمه مشابه را تشخیص دهند. مسائل دیگر به طور کلی به روان شناسی، املا، درک و … مربوط می شود. در هنگام مبارزه با نارسایی، ممکن است دانش آموزان یک مسئله خواندن یا مسائل متعدد را تجربه کنند.

 

اختلال بیش فعالی نقص توجه ( ADHD )

اختلال نقص توجه / بیش فعالی بیش از 6.4 میلیون کودک را در برخی موارد تحت تاثیر قرار داده است . در حالی که بحثی در مورد این که آیا ADHD یک ناتوانی در یادگیری است یا نه بیشتر از نظر فنی وجود ندارد، شکی نیست که این یک مانع مشترک دریادگیری است. دانش آموزانی که دچار ADHD هستند  مشکلاتی از قبیل توجه و ماندن در انجام یک کار را دارند. این دانش آموزان می توانند به راحتی پریشان شوند و اغلب در تنظیمات مدرسه سنتی مشکل دارند. کارشناسان ADHD را با ساختار مغز پیوند می دهند و شواهدی وجود دارد که ADHD ممکن است یک عنصر ژنتیکی نیز داشته باشد. بر خلاف ناتوانی های یادگیری معمولی که نیاز به مداخلات آموزشی دارند، ADHD می تواند با درمان توسط داروها و درمان های رفتاری باموفقیت همراه باشد.


اگر به دنبالی راهی برای افزایش هوش و حافظه و بهبود عملکرد مغزتان هستید، دوره تقویت هوش و تقویت حافظه دکتر مصطفی امیری را از دست ندهید.

تقویت هوش


 

 

اختلال ریاضی

اختلال ریاضی یکی دیگر از نگرانی های مهم در مورد ناتوانایی های یادگیری است. در حالی که مشکل با خواندن می تواند توانایی دانش آموزان در ریاضی را تحت تاثیر قرار دهد، برخی از دانش آموزان از اختلال ریاضی  رنج می برند که اختلالی است که به طور خاص بر توانایی های ریاضی فرد تاثیر می گذارد.

اختلال ریاضی می تواند از عدم توانایی برای مرتب سازی اعداد صحیح و استراتژی های محدود برای حل مساله باشد. دانش آموزان با اختلالات ریاضی ممکن است با انجام محاسبات ریاضی پایه مشکل داشته باشند یا ممکن است با مفاهیم نظیر زمان، اندازه گیری یا تخمین مشکل داشته باشند.

 

دیسگرافی یا اختلال درنوشتن

در حالی که ناتوانی خواندن بیشترین توجه را به خود جلب می کند، ناتوانی در نوشتن می تواند به همان اندازه دشوار برای غلبه بر آن باشد. این ناتوانایی ها به عنوان دیسگرافی شناخته می شوند. دیس گرافی می تواند به مشکلات جسمانی ویا نحوه نوشتن مرتبط باشد. این دانش آموزان اغلب نمیتوانند مداد را به درستی نگه دارند و در هنگام تلاش زیادی برای نوشتن ی کنند، به همین دلیل زمان بیشتری برای نوشتن نیاز دارند. این باعث می شود آنها به راحتی خسته شده وباعث ایجاد دلسردی میشود و همین مساله مانع پیشرفت بیشتر می شود. دیس گرافیا یا اختلال نوشتن همچنین می تواند با مطالبی که می شنوند تفوات داشته باشد و با این نوع ناتوانی، در واقع دانش آموزان با هماهنگی سازماندهی افکار خود مشکل دارند. همچنین ممکن است دانش آموزان  با ساختار گرامری دچار مشکل شوند.

 

نقص پردازش

اختلال یادگیری نیز میتواند در اثر نقص پردازش ایجاد شود. هنگامی که دانش آموزان دچار نقص پردازش می شوند، مشکل در داده های حسی دارند. این باعث می شود که دانش آموزان در کلاس درس سنتی بدون پشتیبانی آموزشی تمرین کنند. این نقص ها اغلب شنوایی یا بصری هستند و می توانند دانش آموزان را برای تمیز دادن و به یاد آوردن اطلاعات مهم که برای موفقیت لازم است دچار مشکل کنند.

 

این پنج ناتوانی و اختلال در یادگیری می توانند با شدت های مختلف ومتفاوت ظاهر شوند و برخی از دانش آموزان ممکن است با بیش از یکی از آنها دست و پنجه نرم کنند. با درک این ناتوانی ها، میتوان راه حل های عملی پیدا کرد تا هر دانش آموز بتواند در کلاس درس موفق شوند.

 

منبع :

masters-in-special-education

 

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • با بیش از 12 سال سابقه کار با کودک

 

ارائه خدمات تخصصی اختلال یادگیری و نوروفیدبک و بیوفیدبک

جهت کسب نوبت ویزیت و مشاوره با ایشان اینجا کلیک کنید


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *