مشکلات روانپزشکی ریشه ژنتیکی دارند؟

پنج اختلالات عمده روانی  که با مسائل ژنتیکی در ارتباطند

ژن مرتبط با اختلالات روانپزشکی

پنج بیماری روانی عمده از جمله : اوتیسم، اختلال نقص توجه بیش فعالی، اختلال دوقطبی، اختلال افسردگی اساسی و اسکیزوفرنی  به نظر می رسد که عوامل ژنتیکی در ایجاد این اختلالات دخیل هستند (لانست، آنلاین فوریه 28).

محققان ژنوم بر روی بیش از 33،000 نفر را در 19 کشور با یکی از اختلالات نام برده  در بالا که نزدیک به 28،000 نفر در گروه شاهد مورد بررسی دادند. آنها چهار منطقه از کد ژنتیکی که به تمام پنج اختلالات مرتبط بود را در بر داشتند.

اختلال در دو ژن خاص دیده شده  یکی از ژن ها  که قبلا با اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی ارتباط داشت  مشخص شده بود و ازسوی دیگر، ژن دیگری که تنظیم جریان کلسیم در سلول های مغز و حیاتی را در کمک رسانی  به سلول های عصبی دیگر را بر عهده داشتند.

محققان فرض می کنند که اختلال در عملکرد کانال کلسیم می تواند  فرد را معرض خطر ابتلا به هر کدام یک از پنج اختلالات قرار دهد.

“در حالی که این تغییرات تنها بخش کوچکی از تحقیقات ژنتیکی  این اختلالات است، البته این یافته ها هنوز هم با حیطه زیست شناسی مرتبط است” (استاد روانپزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد و بیمارستان عمومی ماساچوست).
امید است که این یافته ها در نهایت مسیر را برای تشخیص و درمان این اختلالات آسان کند.


قسمت دوم:

 

مطابق با یافته‌های پژوهشگران، نوعی تغییر ژنتیکی، نوع بیان پروتئین SNAP۲۵ را تحت اثر قرار میدهد که بر پردازش اطلاعات بین مناطق مغزی در ارتباط با تنظیم هیجانات تأثیرگذار است پژوهشگران گزارش کردند که این موضوع میتواند ریسک پیشرفت اختلالات اسکیزوفرنی و دوقطبی را بالا ببرد.

یکی از تفاوت‌های ژنتیکی در ارتباط با با اختلالات متعدد روانپزشکی، دگرگونی هایی در شبکه مغزی به وجود میاورد که احتمال دارد خطر دچار شدن انسان را به اختلالات دوقطبی و اسکیزوفرنی بالا میبرد، یافته‌های این پژوهش در J Neurosci انتشار یافته است.


اشتراک ژنتیکی بین اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبیتصویر اسکن مغز را نماش میدهد.

یک نوع تغییر ژنتیکی که در اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی وجود دارد با حجم آمیگدال بزرگ‌تر و تغییرات اتصالات پره فرونتال لیمبیک در ارتباط است..

استیفان ژامین و همکارانش از تحلیل ژنتیکی و تصویربرداری عصبی در نمونه‌های افراد بزرگسال مبتلا به اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی زودرس نوع یک و دسته کنترل تندرست و سالم استفاده کردند – علاوه بر وارسی و تحلیل پس از مردن بافت مغزی در بیماران اسکیزوفرنی – برای اینکه نشان دهند که این یک نوع تفاوت ژنتیکی دخیل در انتقال نوروترنسمیترهای عصبی است که با هر دو اختلال مرتبط می‌باشد.

آن‌ها متوجه شدند که این تنوع ژنتیکی بیان پروتئین SNAP۲۵ در مغز را تغییر میدهد، که شاید بر پردازش اطلاعات بین مناطق مغزی دخیل در تنظیم عواطف و هیجانات اثر گذارد.

مطابق با این ایده، این تغییرات با حجم بزرگ‌تر آمیگدال و تغییرات اتصالی لوب پره فرونتال مرتبط بود.

نویسندگان این یافته‌ها را در نمونه‌های مستقل، برای به کمترین حد رساندن پتانسیل مثبت کاذب و افزایش اعتماد به برآیند شان تکرار کردند.

این پژوهش یک جزء ژنتیکی مشترک در این دو اختلال را تایید میکند و به استعدادی بالقوه و جدید که امکان دارد در بیمارانی با تنوع تشخیصی، مانند اختلال کم‌توجهی به همراه بیش‌فعالی، که این ژن در ایجاد آن‌ها دخیل است اشاره میکند.


قسمت سوم:

 

بی خوابی و افسردگی در ژنتیک ما

 

برآیند بررسی‌ها نشان میدهد که بی‌خوابی به جهش‌های ژنتیکی خاصی وابسته است.

پژوهشگران متوجه شدند که ریشه بی‌خوابی امکان دارد در ژن‌های اشخاص باشد و بی‌خوابی مزمن میتواند ریسک مبتلا شدن به دیابت ( Diabetes ) و افسردگی را بالا ببرد.

دسته پژوهشگران به سرپرستی موری استین از دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیه‌گو چندین تحقیق در ارتباط با ژنوم (GWAS) را در بین گروهی از سربازان انجام دادند و پیوند ژنتیکی قوی بین بی‌خوابی و دیابت و افسردگی پیدا کردند.

پژوهندگان متوجه شدند که جهش در بعضی از کروموزوم‌ها با بی‌خوابی در ارتباط است.

برآیند روشن کرد که بی‌خوابی از مسیر ژن‌ها به ارث رسیده است و مشکل خواب ( sleepdisorder ) به صورت ویژه با تغییرات بر روی کروموزوم هفت در ارتباط است.

البته برای اشخاص اروپایی کروموزم ۹ نیز با بی‌خوابی مرتبط بود.

پژوهشگران امیدوارند یافته‌های این تحقیق منتج به مداوا بی‌خوابی شود.

بی‌خوابی در طولانی‌مدت باعث ظهور بیماریهای قلبی و فوت زودهنگام میشود.

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

امتیاز بینندگان:5 ستاره

0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x