راهکارهایی برای کاهش مصرف اینترنت

کاهش استفاده از اینترنت0

اینترنت این روزها تبدیل شده به ظاهری غیرقابل اجتناب. همه جا همراه و در کمین ماست. تحقیقات نشان داده اند که روزانه به طور متوسط پنج ساعت و نیم را صرف استفاده از رسانه های دیجیتال می کنیم و 221 بار به تلفن همراه خود نگاه می کنیم.

در همین حال توسعه دهندگان وب سایت ها و طراحان برنامه های گوشی از رفتارها و تمایلات انسان بهره برداری کردند، محصولات سایت های خود را به روش هایی طراحی کردند تا نظر ما را جذب کنند.

با توجه به حضور همه جانبه ما در اینترنت و دام های مختلف آن، آیا کنترل آن که معمولا تاثیراتی بر روی کار، خانواده و روابط ما دارد، امکان پذیر می باشد؟ پژوهش های روانشناختی در رابطه با کنترل و مهار این مسئله استراتژی هایی را پیشنهاد می کند که عبارتند از:

حقه هایی برای کلیک کردن

شناخت برخی حقه هایی که طراحان وب سایت ها و نویسندگان اینترنت برای جلب توجه ما به کار می برند، بسیار ضروری است. یکی از این روش ها استفاده از اعداد عجیب و غریب است. معمولا استفاده از اعداد گرد مانند عدد 10 در لیست ها استفاده می شود، اما عدد عجیب و غریب 22 را در نظر بگیرید که وسوسه انگیز برای کلیک کردن و خواندن مطالب آن است. مثال دیگری از اینگونه اعداد گدایی است که درخواست مقدار غیرمتعارفی پول می کند. معمولا مردم به این گونه افراد توجه بیشتری نشان می دهند.

توجه بیشتر ما به سک مطلب باعث می شود کار خود را متوقف کرده و بررسی آن مطلب جذاب بپردازیم. این تمایل توسط روانشناسان تاثیر سوال بلاغی یا تمایل به سوال بلاغی نامیده شده است که ما را به بررسی بیشتر مطلب وا می دارد.

این حقه ها با توجه به ساختار ذهن ما ساخته شده اند. واضح است که محرک های غیر منتظره توجه ما را به خود جب کرده و ما را به جستجوی بیشتر وامی دارند. اما گاهی نیز این تیترها موثر هستند، به عنوان مثال ممکن است ما را از تغییرات ناگهانی و مشکوک حساب بانکی آگاه سازند. بنابراین خاموش کردن این سیستم یا نادیده گرفتن آن زمانی که مانند یک هشدار به نظر می رسد، کار عاقلانه ای نیست.

اتصال مداوم ما به اینترنت

کاهش استفاده از اینترنت1

محتویات اینترنت همیشه برای جلب توجه نیست، بلکه برخی از آنها طوری طراحی شده اند که ما را ترغیب می کنند که مجددا به سمت آن بازگردیم، به عنوان مثال وقتی فردی به یک پست پاسخ می دهد و یا رتبه بندب قدرت بر اساس رای کاربران می باشد. اینگونه مطالب سیستم پاداش دهی را در ذهن ما به راه می اندازند، زیرا آنها به وسیله تایید اجتماعی تقویت می شوند.

جای تعجب نیست که اینترنت معمولا در قالب زبان اعتیاد نوشته شده است. روانشناسان حتی استفاده مشکل ساز از اینترنت را تشخیص داده اند.

بنابراین چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

برای مقابله با وسوسه های اینترنت، شاید بهترین کار این است که خود را به فعالیت دیگری مشغول کنیم. در این راستا گاهی باید از زور هم استفاده کرد. نرم افزارها و برنامه هایی وجود دارند که برای مدت زمان تعیین شده ای، مانع استفاده شما از برخی وب سایت ها یا باز کردن ایمیل می شوند.

اعلام تعهدات

تعهدات پیشین زمانی که در ملاء عام اعلام می شوند، بسیار موثرتر هستند. محققان اعلام کرده اند که افرادی که به طور علنی علائق و تمایلات خود را بیان می کنند، بیشتر از دیگران به دنبال آن خواهند بود. ما موجودات اجتماعی هستیم و اعلام برنامه ها و اهداف ممکن است شهرت و اعتبار یک فرد را به خطر بیندازد. بنابراین اعلام تعهدات می تواند عامل بازدارنده قوی باشد.

استفاده از نرم افزاهایی برای منع خود و یا بیان تعهدات که توسط محققان بیان شده اند،  در حقیقت قطعات جدایی ناپذیر برای کنترل داشتن افراد بر روی خود می باشند.

ب خلاف انتظار افرادی که به طور کل بهتر می توانستند خود را کنترل کنند، مقاومت چندانی در برابر وسوسه ها از خود نشان نمی دادند. در واقع علت اصلی این است که خود کنترلی و مقاومت در برابر وسوسه ها دو مقوله مجزا هستند.

در عوض کنترل خوب بر خود داشتن در وهله اول با توانایی اجتناب از وسوسه ها مشخص شد. ما معمولا تصور می کنیم خود کنترلی در حقیقت یافتن راه درست در بین وسوسه هاست، اما بررسی ها نشان داده اند که خود کنترلی جلوگیری و اجتناب از آنهاست. بنابراین بهتر است گاهی از رفتن به سمت اینترنت اجتناب کرد.

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *