کیست تخمدان

کیست تخمدان

 

كيست به كيسه اي آبكي اطلاق ميشود كه در اغلب موارد ايجاد مشكل نكرده و خود به خود از بين ميرود. بيشتر زنان در طول حيات خود داراي كيست هستند. در زنان زير 50 سال كيستها به ندرت سرطاني هستند. در برخي موارد، كيست ايجاد درد و مشكل ميكند اما مداوم نميباشد. اغلب اوقات زنان هنگام معاينه لگن از وجود كيست در تخمدان خود آگاه ميشوند.

چنانچه دوران بارداري را سپري ميكنيد و يا در دوران يائسگي بسر ميبريد و بدون هيچ علائمي داراي كيست هستيد ميبايست بر آن نظارت كنيد. در صورتيكه كيست همراه با درد باشد، در سنين يائسگي باشيد، و يا كيست از بين نرفته باشد شما به جراحي احتياج داريد. قرص هاي پيشگيري از بارداري به جلوگيري از بوجود آمدن كيستهاي جديد كمك ميكند.

يكي از مشكلات مرتبط با كيست تخمدان، سندرم تخمدان پلي كيستيك يا نشانگان تخمدان پر كيستي ميباشد. در زناني كه دچار اين مشكل هستند سطح هورمونهاي مردانه بالاست، قاعدگي نامنظم و يا بدون قاعدگي و همچنين داراي كيست هاي كوچك تخمدان ميباشند.

سندرم تخمدان پلي كيستيك هنگامي بوجود مي آيد كه يكي از تخمدانها يا غدد فوق كليوي بيش از حد طبيعي هورمون مردانه توليد ميكند. در نتيجه، كيست يا همان كيسه آبكي در تخمدانها رشد و تكثير ميابد. در زنان چاق احتمال ابتلا به سندرم تخمدان پلي كيستيك بيشتر ميباشد.

علائم سندرم تخمدان پلي كيستيك عبارتند از:

  • ناباروري
  • درد در ناحيه لگن
  • رشد موهاي زائد بر روي صورت، سينه، شكم، انگشتان دست و پا
  • كچلي يا تُنُك شدن موي سر
  • جوش، پوست چرب، شوره سر
  • لكه هاي بزرگ قهوه اي تيره و يا سياه رنگ بر روي پوست

زناني كه دچار سندرم تخمدان پلي كيستيك ميباشند بيشتر در معرض خطر ابتلا به ديابت، سندرم متابوليك، بيماريهاي قلبي و فشار خون بالا هستند. داروها در كنترل اين مشكل موثرند. قرصهاي پيشگيري از بارداري كمك ميكند تا زنان دوره قاعدگي منظمي داشته باشند، سطح هورمونهاي مردانه را كاهش ميدهد و جوشها را از بين ميبرد. داروهاي ديگر نيز به كاهش رشد موهاي زائد و كنترل فشار خون و كلسترول كمك ميكند اما درمان قطعي وجود ندارد.

برای آشنایی با علائم سرطان تخمدان بهتر است به این مقاله در وبسایت به آیند مراجعه کنید.

[divider]

منبع:

medlineplus

[divider]

گردآورنده : مینو زرفش

کلنیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *