چگونگی درمان غیر دارویی اعتیاد

CBT

 

راهبردهای مداخلاتی شناختی

مداخلات شناختی هسته اصلی REBT برای اعتیاد به کار می باشد. بنابراین شناخت و تصحیح افکار غیرمنطقی اولویت درمان محسوب می شود. راهبردهای شناختی که برای این منظور به کار می روند عبارتند از:

 

به چالش کشیدن افکار غیرمنطقی

مجادله با افکار غیرمنطقی رایجترین راهبرد برای مداخلات است (الیس و درایدن، 1997). درمانگر به شکل سریع و مستقیم ماهیت مشکل ساز ذهنیت اعتیادی به کار  را بیان می کند. افراد مبتلا به اعتیاد به کار مجموعه تصورات نادرستی نسبت به کار دارند. رایجترین این افکار غیرمنطقی در زیر آورده شده اند:

  • خودم باید یک کار را تکمیل کنم چرا که دیگران آن را به درستی انجام نمی دهند.
  • من باید ساعات بیشتری کار کنم تا یک کار انجام شود.
  • من باید ساعات طولانی کار کنم تا عملکرد مطلوبی داشته باشم و همکارانم به من احترام بگذارند.
  • برای اینکه در چشمان رئیسم مثل یک الگو و نمونه بدرخشم باید سخت تر کار کنم و سخت کوشی ام را با اختصاص دادن زمان بیشتر به کار اثبات کنم.
  • برای حفظ کردن شغلم، باید همیشه ساعات زیادی کار کنم.
  • من باید وظایف کاری را در آخر هفته با خود به منزل ببرم و نباید آنها را پشت گوش بیندازم وگرنه حتما احساس گناه خواهم کرد.

 

در این راهبرد مراجع یاد می گیرد تا با این مفروضه ها با پرسیدن سوال هایی از قبیل: «چطور می توانم عملکرد خوبی داشته باشم بدون اینکه زمان بیشتری کار کنم؟» مجادله کند.

 

تغییر نحوه بیان خویش

در رویکرد REBT فرض بر اینست که مراجعان در اظهارات خود درباره کار از زبان نادرستی استفاده می کنند. همان طور که در بالا مثال زده شد این «بایدها» و «حتماها» مفروضه های تحریف شده ای هستند که زیربنای اعتیاد به کار می باشند. بنابراین نیاز است تا زبان مطلق گرا به منظور تغییرات سازنده در زندگی شغلی مراجع تصحیح شود.

درمانگر به مراجع کمک می کند تا متوجه شود که انتخاب ها و ترجیحات منطقی تری وجود دارد تا بتوانند جایگزین این مفروضه های مطلق شوند.

درمانگر به طور مستقیم به مراجع آموزش می دهد تا این تمرین را در بین جلسات درمانی ادامه دهد چراکه از این طریق مراجع می تواند الگوی زبانی خود را بشناسد و با آن چالش کند.

 

در ادامه:راهبردهای مداخلاتی هیجانی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *