چگونگی تاثیر برچسب های منفی در ایجاد و تشدید افسردگی و راه هایی برای مقابله با آن

افسردگی               

                     

اغلب ما ، گاهی احساس بی لیاقتی ، بی مصرف بودن ،و بد بودن را داشته ایم .این احساسات زمانی ظاهر می شوند که در کار هایمان نا امید می شویم ، یا با شکست روبه رو می گردیم یا دیگران از ما انتقاد می کنند .وقتی بزرگ می شویم ، یا با شکست روبرو میگردیم یا دیگران از ما انتقاد میکنند.وقتی بزرگ می شویم پدر ،مادر، دوستان و آشنایان به طریق مختاف به ما برچسب می زنند .ما به مرور زمان روش های مختلف تفکر درباره خودمان را به عنوان طیف خاصی از افراد جامعه ، گسترش می دهیم یعنی ، سعی می کنیم خودمان را به شکل های مختلف طبقه بندی و توصیف کنیم . وبرچسب ها یا عناوین مختلف به خودمان می زنیم .

 

برای مثال تصور کنید برای یکی از دوستان خود نامه ای می نویسید-  چگونه خودتان را توصیف می کنید؟ حال فرض کنید برای بدست آوردن شغلی ،تقاضانامه ای می نویسید خود را چگونه توصیف می کنید ؟ اگر قرار باشد نامه ای برای یک بنگاه ازدواج بنویسید ،توصیف شما چگونه است ؟اگر شما همه این نامه ها را بنویسید و جلوی خود بگذارید می بینید هر کدام از آنها چیزهای مختلفی درباره شما می گویند .این امر به این علت است که ما به عنوان انسان بسیار پیچیده هستیم و خصوصیات و ویژگی های مختلفی داریم .اما وقتی افسرده می شویم ،غنا،تنوع و سرزندگی خصوصیات شخصی بلقوه مان ناپدید می شوند و درباره خودمان بر اساس برچسب های ساده به تفکر می پردازیم .هر واقعه ای در زندگی مان می تواند موجب آن شود که بر اساس این برچسب ها درباره خودمان به تفکر بپردازیم .

 

برچسب زدن به خود نوعی نامگذاری به حساب می آید .به هنگام افسردگی ،ما خودمان را به همان صورتی می بینیم که به خود برچسب زده ایم ( مانند ضعیف،بی لیاقت ،بی ارزش و بد ) و مثل این است که این برچسب ،تمام این حقیقت را برای ما خلاصه می کند .تمام وجود ما با برچسب و عنوان مورد نظر شناخته می شود.کلمات زیر تعدادی از کلماتی هستند که افراد افسرده به طور معمول در توصیف خودشان به کار می برند :

بد،بی کفایت،بیگانه،پوچ،حقیر،مردود،بی مصرف،شکست خورده،کوچک،قربانی،زشت،غیرجذاب،ناامید ،بی ارزش و ….

 

تفکر منفی 

می توان به روش های زیر با برچسب زدن به خود مبارزه کرد:

1-من،به عنوان یک انسان پیچیدگی های بسیار دارم.من حاصل میلیون ها سال تکامل تدریجی هستم.با میلیاردها سلول مغزی در سرم و یک رمز ژنتیکی بسیار پیچیده.همچنین،من محصول سال ها رشد و پرورش و تاریخچه فردی می باشم.من می توانم حالت های بسیار مختلف ذهنی داشته باشم و نقش های مختلفی را بازی کنم .بنا بر این ،قضاوت درباره کل شخصیتم ،بودنم و ماهیت وجودی ام ،اصطلاحات و عناوین منفی ساده و منفرد با بدترین افراط و تفریط ها است.

 

2-به هنگام افسردگی ،کاملا طبیعی و قابل درک است که من به داشتن احساس بد و بی لیاقتی گرایش داشته باشم ،اما این به هیچ وجه مرا بد و بی لیاقت نمی کند .من باید باور کنم که این نوعی استدلال عاطفی است .ممکن است من احساس بی ارزشی کنم ،ولی این احساس نمی تواند درست باشد .

 

3-وقتی من افسرده هستم ،اگرچه تمایل دارم بیشتر بر برچسب های منفی تمرکز کنم ،ولی می توانم با کمی تلاش بین این نوع تمایلات و سایر عقاید و دیدگاه ها درباره خودم توازن ایجاد کنم .برای مثال می توانم بگویم حداقل در بعضی مواقع من فردی سخت کوش ،روراست و مراقبت کننده هستم .

 

4-می توانم بررسی کنم آیا تفکر من درباره خودم یک سویه و تک بعدی شده است ؟ آیا من خصوصیات مثبت خود را در زندگی ناچیز می شمارم؟آیا من بیش از حد بر خلق و خویم تکیه می کنم که به من می گوید اوضاع چگونه است و تو همه چیز را بیش از حد تعمیم می دهی و به صورتی افراطی یا بر اساس قانون همه یا هیچ فکر می کنی؟

 

5-وقتی افسرده نیستم خودم را چگونه می بینم ؟بسیار خوب،شاید به  همان خوبی که دوست دارم ،نباشم،اما مطمئنا آن طور هم که حالا فکر می کنم ،نیستم .

 

6- اگرچه افسردگی همیشه دوست دارد به مشکلات بسیار پیچیده ،پاسخ های ساده بدهد و مایل است همه چیز را سیاه و سفید یا خوب و بد ببیند ،من مجبور نیستم این دیدگاه را بپذیرم و می توانم برای مبارزه با آن تلاش کنم .

 

 

[divider]

ابوالفضل خزاعی ابوالفضل خزاعی. روانشناس بالینی. درمانگر فراشناخت درمانی

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

1 دیدگاه دربارهٔ «چگونگی تاثیر برچسب های منفی در ایجاد و تشدید افسردگی و راه هایی برای مقابله با آن»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *