چه عواملی غیر از خوردن موجب چاقی می شود؟

 

چاقی

 

بارها شنیدیم که افراد از وزن گیری خود ناراضی بوده و اذعان دارند بدون اینکه دریافت مواد غذایی آنها بیشتر شده باشد و یا فعالیت بدنی شان را کم کرده باشند چاق شده اند. در این مواد فرد باید تحت نظر پزشک و یا متخصص تغذیه دیگر عوامل موثر و محتمل را بررسی کند.

 

 • خواب: از عواملی که می تواند در تناسب اندام فرد موثر باشد مدل خواب وی می باشد. خیلی از مواقع دیر خوابیدن بدلیل بهم ریختگی هورمونی می تواند موجب افزایش اشتها و گرسنگی شده و ناخوداگاه موجب افزایش وزن شود. از طرفی بیدار ماندن در خیلی از مواقع دریافت کالری بیشتری بهمراه دارد.

 

 • استرس: وقتی افراد در معرض استرس شدید قرار گیرند هورمونی بنام کورتیزول که هورمون جنگ و ستیز است ترشح شده و این هورمون موجب افزایش اشتها و در پی آن افزایش دریافت مواد غذایی خصوصا غذاهای کم ارزش و با کالری بالا می شود.

 

 • کم کاری تیرویید: اگر غده تیرویید شما کم کار باشد، احساس خستگی، سردرد و بیحال خواهید داشت. تولید کمتر از حد نیاز این هورمون موجب می شود سوخت و ساز بدن کم شده و احتمال افزایش وزن بیشتر شود.

 

 • داروهای افسردگی: یکی از موراد محتمل در مصرف داوهای ضد افسردگی افزایش وزن است. باید دقت کنید که هرگز بدون مشورت با پزشک خود این داروها را قطع نکرده و تنها می توانید در صورت احساس اضافه وزن آن ا با پزشک خود در میان بگذارید. غیر از مکانیسم های محتمل در این مورد، ایجاد نشاط و سرزنده گی ایجاد شده پس از مصرف این داروها اشتها زیاد شده و خودبخود امکان مصرف بیشتر مواد غذایی وجود دارد.

 

 • یکسری از داروهای ضدالتهاب استروییدی مانند پردنیزون نیز می توانند موجب اضافه وزن شوند که احتباس مایعات و افزایش اشتها از علل اصلی آن است. با زهم تاکید می شود بدون مشورت پزشک مصرف دارو را تغییر ندهید.

 

 • از دیگر داروهایی که می توانند موجب اضافه وزن شوند می توان به داروهای آنتی سایکوتیک( مورد استفاده در اختلالات اسکیزوفرنی و دوقطبی) و همچنین داروهای تجویز شده در میگرن، تشنج و فشارخون بالا اشاره کرد. در تمامی این موراد می توان پزشک را در جریان گذاشته و با مشاوره با متخصصین تغذیه وزن را کنترل کرد.

 

 • یکسری باروهای غلط در رابطه با اثر ترکیب قرص های ضد بارداری( استروژن و پروژسترون) بر افزایش وزن وجود دارد که ثابت نشده و در مواردی هم که دیده شده کوتاه مدت است.

 

 • یائسگی: خیلی از زنان در این دوران اضافه وزن را تجربه می کنند. مقداری از این اضافه وزن می تواند بدلیل تغییرات هورمونی در این دوران باشد، اما عوامل دیگری همچون تغییر شیوه زندگی، غذا خوردن، فعالیت و کاهش سوخت و ساز بدن از عوامل مهم دیگر در این رابطه است.

 

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک: این بیماری از مشکلات شایع هورمونی در زنان در سنین باروری است. این شرایط می تواند با عدم تعادل هورمونی موجب علایمی چون بی نظمی در قاعده گی، جوش و موی اضافه شود. زنان مبتلا به این سندروم در اکثر موارد مقاوم به انسولین بوده و بنابراین احتمال اضافه وزن در آنها بالاست.

 

عوامل مهم دیگری نیز در چاقی دخیل هستند که باید بطور انفرادی در افراد بررسی شده و در صورت صلاحدید مداخلات پزشکی و رژیمی خاص آن صورت گیرد.

 

 

منبع:

www.webmd.com

 

مریم عمادی

 • مریم عمادی
 • مشاور تغذیه و رژیم درمانی

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *