چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی- نقص توجه کمک کند

سطح رشد فرزند خود را در ذهن داشته باشید. به یاد داشته باشید که کودک 7 ساله ی شماکه ADHD دارد به لحاظ رشدی ممکن است با یک کودک 5 یا 6ساله در سطح یکسانی قرار داشته باشد. انتظارات شما از او باید متناسب با سن رشدی او باشد نه سن تقویمی او. به عنوان مثال: اگر می خواهید برخی از کارهای خانه را به کودک 9 ساله ای که ADHD دارد بسپارید بهتر است فعالیت ها برای کودک 6 یا 7 ساله مناسب باشد و بر حسب توانمندی او فعالیت ها را پیچیده تر و دشوارتر کنید.

گاهی اوقات بهتر است به جای مبارزه با هر رفتار او، از بعضی رفتارهای ناخواسته ی او چشم پوشی کنید و به رفتارهای مناسب او توجه نشان دهید. می توانید رفتار او را با توجه مثبت تقویت کنید و یا با عدم توجه خاموش کنید،مطالعات نشان می دهد که بی اعتنایی به رفتارهای ناشایست منجر به کاهش آن می شود و بلعکس توجه به رفتارهای مناسب منجر به تقویت و افزایش این رفتار از سوی کودک خواهد شد. رفتارهای جایگزین مناسب را به کودک خود یاد دهید، مثلاً « لطفاً از کلمات برای بیان خواسته ی خود استفاده کن نه جیغ و داد» اجازه بدهید بدانند چه انتظاری از آنها دارید و چه چیزهایی با پاداش همراه است.

پاداش بدهید. مثلاً یک جدول از کار با فعالیت هایی که انتظار دارید تهیه کنید، و به کودک خود بگویید که اگر تا آخر هفته تعداد امتیازهای او مثلاً 10 باشد می تواند با شما پارک بیاید .
از جدول زیر می توانید برای خردسالان استفاده کنید:

چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی-  نقص توجه  کمک کند
یک فعالیت را برای یک هفته تعیین کنید : مثلاً به اشتراک گذاشتن اسباب بازی با دیگران، و به کودک بگویید بعد از هر بار که توانست این کار مثبت را انجام دهد می تواند یکی از میوه ها را رنگ کند و اگر توانست 4 میوه را رنگ کند(یعنی 4 بار رفتار مناسب« دادن اسباب بازی خود به دیگران» را انجام داده است) می تواند پاداش( بازی با مادر) را دریافت کند.

چند نکته که می تواند به والدین کودکان مبتلا به بیش فعالی-  نقص توجه  کمک کند

 

در مورد کودکان بزرگتر می تواند جدولی از فعالیت های مورد انتظار را به شکل روزانه یا هفتگی  تهیه کنید و اجازه دهید بعد از هر رفتار مثبت به خود ستاره یا امتیاز بدهد و بعد از کسب امتیاز تعیین شده به او پاداش دهید.

درنهایت سعی کنید آنها را در آغوش بگیرید، به آنها بگویید که دوستشان دارید، نیاز نیست همه ی خواسته های او را برآورده کنید تا علاقه تان را ثابت کنید،او را به خاطر مهارت های خاص ستایش کنید.

 

 لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *