چطور کمال گرایی را کنترل کنیم؟

 

ایده آل گرا

تمایل برای بی همتا بودن چیز خوبی است، اما زمانی که این هدف به کمال گرایی می انجامد باعث مشکلات زیادی می شود، و وقت زیادی را تلف می کند. کلید رفع این مشکل این است که به تعادل برسید.

گامها

بخش اول

  1. خودتان را به خاطر اینکه بعضی موارد به مشکل بر می خورید، ببخشید. هیچکس آدم کامل و عالی ای نیست، و هر کسی نقاط قوت و ضعفی دارد. این بدین معنا نیست که جلوی رشد و شکوفایی خود را بگیرید. شما همیشه می توانید چیزهای تازه ای یاد بگیرید و یا خودتان را بهبود بخشید، اما زمانهایی است که شما باید براساس چیزهایی که یاد دارید عمل کنید. وقت تان را به خاطر اینکه بعضی چیزها انجام نمی شود، هدر ندهید.
  2. بر چیزی که در حال حاضر نیاز دارید تمرکز کنید. آیا هدف اصلی این است که عالی باشید یا یک نتیجه ی عالی بگیرید، یا یک عملی را عالی انجام دهید ؟ موضوع اصلی چیست ؟ کمال گرایی بعضی اوقات می تواند متضاد به نتیجه رسیدن درست باشد، چونکه بلاتکلیفی با کمال گرایی همراه است که به معلق بودن منجر می شود.
  3. هدفی را تعریف کنید. بدانید که به چه چیزی می خواهید برسید و چه چیزی را می خواهید بدست آورید، این نه تنها به شما کمک می کند مسیر درست را پیدا کنید بلکه به شما کمک می کند تا اتمام کار را هم متوجه شوید.
  4. نتایج را از قضاوت ها جدا کنید. برای رسیدن به نتایجی تلاش کنید که برای شما عالی به نظر می آیند. اجازه ندهید سودمندی و بارآوری تان بوسیله ی قضاوت دیگران مورد تردید قرار گیرد. به جای اینکه کمال را تکه تکه بدست آورید  یک شکل وسیع تری از برتر بودن را بپذیرید، به یادگیری بپردازید تا اینکه هدفتان گرفتن یک نمره عالی باشد. بخورید و ورزش کنید برای سلامت بدن و زیبایی اندام؛ نه برای اهداف کم اهمیت. کمال گرایی زمانی می تواند مخرب باشد که فرد کمال گرا خیلی نسبت به اینکه دیگران از او عیب یا نقصی  بگیرند، نگرانند.
  5. از قضاوت ها / انتقادهای دیگران یاد بگیرید. بدست آوردن تایید دیگران تنها گامی در رسیدن به نتایجی دلخواه است. به خودتان القا نکنید که عالی باشید. از قضاوت ها و نظریات هوشمندانه دیگران یاد بگیرید.
  6. شروع کنید.

 

 

 مصطفی رستمی

 مصطفی رستمی ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *