چطور افکار خلاقانه تری داشته باشیم؟- مرکز نوروتراپی

 

چطور افکار خلاقانه تری داشته باشیم؟

 

به گفته دانشمندان دانشگاه ملین مری لندن و Goldsmiths، دانشگاه لندن، مغز انسان نیاز به سرکوب ایده های واضح دارد تا به خلاق ترین شکل ها دست یابد.

خلاقیت،در واقع منجر میشود تا ایده های خاص و به دور از چیزهای معمولی را وارد ذهن ما میکند ، اما ما در مورد این که چگونه در مغز ما چنین اتفاقی می افتد، کمی می دانیم.

یک مطالعه جدید که در مجموعه آکادمی ملی علوم منتشر شده ، نشان می دهد که امواج مغزی نقش مهمی در جلوگیری از حالت های تفکر عادی برای راه اندازی دسترسی به ایده های دورتر را ایفا می کند.

 

محققان دریافتند که وقتی که افراد  در وظایف خلاقانه مسائل گمراه کننده  را سرکوب میکنند این موج مغزی یا نوسانات آلفا در ناحیه  کناری مغز افزایش می یابد.


اگر به دنبالی راهی برای افزایش هوش و حافظه و بهبود عملکرد مغزتان هستید، دوره تقویت هوش و تقویت حافظه دکتر مصطفی امیری را از دست ندهید.

تقویت هوش


 

این ارتباطات واضح در هر دو تفکر همگرا و همچنین در تفکر واگرا (زمانی که افراد باید با چندین ایده خلاقانه مطرح شوند) وجود دارد.

سطوح بالاتری از موجهای آلفا، مردم را قادر می سازد تا ایده هایی را که بیشتر از استفاده های آشکار یا شناخته شده دور هستند، بیابند.

 

این امر با استفاده از یک جریان الکتریکی به مغز از طریق یک تکنیک غیر تهاجمی به نام تحریک مغزی فعلی متناوب مغزی (tACS) که به حداقل و بدون عوارض و احساسات منجر می شود، نشان داده شد.

 

این یافته ها به منظور شناخت خلاقیت و ایجاد راه های بالقوه موثر بر فرآیند خلاق، از جمله استفاده از tACS، دلالت دارند.

 

دکتر کارولین دی برناردی لوفت از دانشگاه Queen Mary در لندن، گفت: “اگر ما نیاز به تولید جایگزین یک لیوان داشته باشیم، ابتدا باید تجربیات گذشته مان را که باعث می شود ما به شیشه به عنوان یک ظرف نگاه کنیم مورد مطالعه قرار دهیم، تحقیقات جدیدمان نشان میدهد که نوسانات آلفای سمت راست ،یک مکانیسم عاملی کلیدی برای برانگیختن این ارتباطات واضح است.

“برای درک فرایندهایی که منجر به تولید ایده های جدید و کافی می شوند، ما باید فرایندهای تشکیل دهنده آن را تجزیه کنیم، ابتدا خلاقیت را تجزیه و تحلیل کنیم و سپس لیل کل باید جزئیات آنها را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

محققان، مکانیزم عصبی را برای خلاقیت نشان دادند، با نظارت بر فعالیت الکتریکی مغز از طریق الکتروانسفالوگرام (EEG) که سیگنال های الکتریکی را از طریق سنسورهای کوچک روی سر قرار می دهند، نشان می دهد. با استفاده از tACS نیز آنها را قادر به بررسی نقش علیت امواج میکند.

آزمایشات انجام شده نگاهی به نحوه عملکرد مغز در یک سری از وظایف خلاق مانند پیدا کردن کلمات که با یکدیگر درارتباط  هستند دارند.

به عنوان مثال، هر بار که ما برای مفاهیم مرتبط با یک کلمه جستجو می کنیم، از ارتباطات قوی تر شروع می کنیم تا به طور پیوسته به طرف ضعیفتر یا دورتر حرکت کنیم.

مطالعات نشان می دهند که بعضی از مردم خلاق تر از دیگران هستند زیرا قادر به جلوگیری از ارتباطات قوی هستند تا بتوانند از راه دور به آنها دسترسی پیدا کنند و این مطالعه نشان می دهد که موج مغزی آلفا در این فرایند بسیار مهم است.

گلد اسمیت،( پروفسور Joydeep Bhattacharya، دانشگاه لندن)، یکی از همکاران این مطالعه افزود:

“برای رسیدن به تفکر خلاقانه باید مسیری را که کمتر سفر کرده اید، استفاده کنید و یافته های ما شواهدی در مورد این که در مغز ما انجام شده است، ارائه شده است”.

 

محققان امیدوارند درک کنند که چگونه فرآیندهای عصبی در حل مسائل خلاقانه از تنظیمات آزمایشگاهی یکپارچه می شوند و اینکه آیا امکان ایجاد دستگاه های تحریک کننده وجود دارد که می توانند مغز را نظارت و تحریک خلاقیت هر زمان که لازم باشد، ایجاد کند.

 

این تحقیق در چارچوب پروژه حمایت از کمیسیون اروپا، CREAM (ارتقاء خلاقیت از طریق نقشه برداری و تحریک مغز پیشرفته) انجام شد.

 

منبع

مریم عبداللهی 

روانشناس و نوروتراپیست 

درمانگر تخصصی کودکان


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

0 دیدگاه دربارهٔ «چطور افکار خلاقانه تری داشته باشیم؟- مرکز نوروتراپی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *