چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟

چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟
چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟

محققان پیشرفت های زیادی در افزایش طول عمر انسان داشته اند. اما شکاف بین تفاوت عمر زن و مرد همچنان باقیست. یک تیم تحقیقاتی در این زمینه بررسی هایی انجام دادند. در این بررسی در طی 200 سال گذشته شاهد افزایش طول عمر انسان بوده اند.

با این حال همچنان متوسط طول عمر زنان 5 سال بیشتر از مردان است که همان شکافیست که در دهه 1800 نیز بین طول عمر زنان و مردان مشاهده شد. این تفاوت بین طول عمر زن و مرد در دیگر گونه های پستانداران بین نر و ماده نیز مشاهده شده است. محققان علت این تفاوت را هنوز نمی دانند.

افزایش سریع طول عمر

محققان امریکا، آلمان، دانمارک، کانادا و کنیا طول عمر بیش از 1 میلیون زن و مرد را از دهه 1700 تا به امروز ثبت کردند. این بررسی شامل مردم کشورهای صنعتی، مردم قبل از ظهور صنعت و دنیای مدرن بود.

آنها داده های انسانی را با 6 گونه دیگر از پستانداران طی 3 دهه مورد مطالعه قرار داده و مقایسه کردند. به عنوان مثال امید به زندگی برای مردم سوئد در اوایل دهه 1800 از 30 سال به 80 سال افزایش یافت. این میزان طی 200 سال بیش از دو برابر شده است.

محققان این افزایش امید به زندگی و عمر را به داروهای مدرن و بهبود امکانات بهداشت عمومی مربوط می دانند. به علاوه محققان خاطر نشان کرده اند که میزان مرگ و میر و بیماری در بین کودکان نیز کاهش یافته است. با وجود این تفاوت بین طول عمر زن و مرد زیاد تغییری نکرده است.

میانگین طول عمر جهانی 71 سال است. این درحالیست که مردان 68 سال و زنان 73 سال عمر می کنند. در امریکا میانگین طول عمر 79 سال است، مردان 76 سال و زنان 81 سال عمر می کنند.

ژنتیک، رفتار یا هر دو؟

محققان در این تیم تحقیقاتی معتقدند که احتمالا ژنتیک یکی از مولفه های مربوط به تفاوت طول عمر زن و مرد است. آنها گمان می کنند این تفاوت احتمالا مربوط به کروموزوم X است. زنان دو کروموزوم X دارند و مردان تنها یک کروموزوم X دارند. کروموزوم انفرادی X در مردان برای جبران هر نوع ژن کافی نیست.

جنگ و دیگر رفتارهای خشونت توسط مردان نیز یکی دیگر از عوامل کاهش طول عمر مردان است. اما این ها تنها علل تفاوت طول عمر زن و مرد نیستند. یکی از محققان معتقد است که مردان به اندازه زنان از خود مراقبت نمی کنند. مردان تغذیه مناسبی برای خود ندارند و همچنین کمتر به پزشک مراجعه می کنند.

رفتارهای مردان ریشه در کودکی آنها دارد. زنان پس از بارداری در دهه های اول زندگی خود و مراجعه به پزشک، پس از آن الگوی منظمی برای مراجعه به پزشک در زندگی خود خواهند داشت. اکثر مردان این کار را تا 50 یا حتی 60 سالگی انجام نمی دهند.

محققان در این باره می گویند تغییراتی که می توان در رابطه با ژنتیک انجام داد بسیار کم هستند، اما اصلاح رفتار و کنترل اتفاقات اطراف خیلی راحت تر انجام می شود.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *