شاید علت زیاد خوابیدن شما این باشد!

مشکل خواب

پرخوابی ایدیوپاتیک (IH)

مواردی که باید در مورد IH بدانید:

  • افراد مبتلا به IH در طول روز زیاد می خوابند.
  • برخی از آنها در طول شب نیز خواب طولانی تری دارند.
  • اغلب به عنوان علت خواب آلودگی دیگر موارد نیز تشخیص داده شده است.
  • IH معمولا در سن نوجوانی و جوانی اتفاق می افتد.
  • اگر فکر می کنید دچار این مشکل هستید، به متخصص خواب مراجعه کنید.

پرخوابی ایدیوپاتیک (IH) چیست؟

مهم ترین علائم IH احساس خواب آلودگی در طول روز می باشد. دو نوع IH وجود دارد. در یک مورد آن شخص در طول شب مقدار خواب طبیعی خود را دارد ( به عنوان مثال 9 ساعت). در نوع دیگر فرد در طول شب بیشتر از حد طبیعی می خوابد ( به عنوان مثال 12 تا 14 ساعت). در هر دو شکل فرد در طول روز ، معمولا بین 1 تا 2 ساعت، می خوابد. به هرحال این نوع خواب فرد را سرحال نمی کند، بلکه وی زمانی بیدار می شود که احساس خستگی می کند. افراد مبتلا به IH برای بیدار شدن در هنگام صبح هم دچار مشکل هستند و به خاطر اینکه زمان زیادی را خواب بوده اند، احساس گیجی می کنند.

چه چیزی باعث بروز IH می شود؟

IH بیماری نادری می باشد. دلیل آن به طور دقیق مشخص نشده است، اما احتمالا مربوط به مشکلاتی در بخش هایی از مغز می شود که بیداری و خواب را منظم می کنند. تحقیقات اخیر اینگونه نشان می دهند که شاید به خاطر نقص در سیستم های مغزی باشد که قرص های خواب روی آنها عمل می کنند. افرادی که قرص خواب مصرف می کنند، و قبل از تمام شدن اثر قرص ها از خواب بیدار می شوند، هنگام بیدار شدن گیج خواهند بود. افراد مبتلا به IH نیز در هنگام بیدار شدن چنین حسی دارند.

IH چه تاثیری بر روی افراد می گذارد؟

پرخوابی

IH معمولا در سنین جوانی و افراد کمتر از 30 سال رایج است. این مشکل به تدریج در طول ماه ها و سال ها شکل می گیرد. این افراد معمولا به خاطر خواب آلودگی شدید، در کارهای معمول خود دچار مشکل می شوند. برخی دیگر به خاطر علاقه یا انگیزه ی کم به کار خود، تصور می کنند که دچار این مشکل شده اند. دوستان نزدیک و افراد خانواده باید سختی شرایط فردی که دچار این مشکل است را درک کنند. این مشکل گاهی باعث افسردگی می شود. در چنین شرایطی رانندگی اصلا توصیه نمی شود، مگر اینکه علائم آن با داردو تحت کنترل باشند.

کجا و چه زمانی فرد بیمار باید به فکر کمک باشد؟

اگر همیشه احساس خواب آلودگی می کنید و دلیل آن را نمی دانید، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر فقط احساس خستگی می کنید، بدون اینکه نیازی به خوابیدن داشته باشید، مشکل شما ارتباطی به این بیماری ندارد. همچنین اگر پس از یک خواب طولانی سرحال از خواب بیدار می شوید، دچار مشکل IH نیستید.

پزشک شما چه کاری ممکن است انجام دهد؟

اگر دچار مشکلات خواب هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید. بیماران زیادی بوده اند که بدون اینکه بدانند، سال ها دچار مشکل IH بوده اند. برای تشخیص اینکه آیا دچار IH یا مشکل دیگری هستید، ممکن است تست چندگانه ی خواب در کلینیک روی شما انجام شود.

تست چندگانه ی خواب چیست؟

پس از اینکه خواب شما در طول شب کنترل می شود، از شما خواسته می شود هر دو ساعت یک بار در طول روز چرت بزنید. وقتی این کار را انجام می دهید، خواب شما بررسی می شود. هر دو ساعت یک بار می خوابید – اغلب در ساعت های 9 صبح، 11 صبح، 1 ظهر و 3 بعد از ظهر. در اینجا دو مسئله مورد بررسی قرار می گیرند. یکی اینکه چقدر طول می کشد تا خوابتان ببرد. دوم اینکه وقتی می خوابید، چه نوع خوابی دارید. اگر خیلی زود خوابتان برد، اما دوره ی REM را در خواب نداشتید، ممکن است دچار IH باشید.

چه عوامل دیگری باعث بروز چنین نشانه هایی می شوند؟

دلایل زیادی در ارتباط با احساس خواب آلودگی و خستگی در افراد وجود دارد. تشخیص IH معمولا تمام دلایل خواب آلودگی را در برمی گیرد. این بدین معناست که پزشکان باید مطمئن باشند که شخصی که بمیاری وی IH تشخیص داده شده است، به خاطر مشکلات دیگر احساس خواب آلودگی نمی کنند.

چگونه می توان IH را درمان کرد؟

هیچ راه درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما می توان با استفاده از دارو علائم آن را کنترل کرد. هرچه در مورد سیستم کنترل کننده ی خواب در مغز بیشتر می دانیم، امید بیشتری برای کشف داروهای جدید برای IH وجود دارد. در بیشتر موارد، IH ادامه دارد، اما در حدود 10 تا 15 درصد موارد به نظر می رسد که این مشکل به خودی خود برطرف می شود.

برای کمک به برطرف کردن علائم چه می توان کرد؟

شما باید روش زندگی خود را با این مشکل تطبیق دهید. سعی کنید سیستمی ایجاد کنید قادر به بیدار شدن باشید و طبق آن بتوانید کارهای لازم در طول روز را انجام دهید ( به عنوان مثال از ساعت های دارای زنگ هشدار استفاده کنید و یا از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید که شما را بیدار کنند). از موقعیت هایی که خواب آلودگی ایجاد خطر می کند، مانند رانندگی، جدا اجتناب کنید. برنامه ریزی ساعات خواب و چرت زدن در طول روز، می تواند موثر باشد. اما میزان تاثیر این امر نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. هرشب راس یک ساعت بخوابید. اگر احساس می کنید به خاطر خواب آلوده بودن دچار افسردگی شده اید، به دنبال راه حل باشید.

نگارنده: سمیه محمدی

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

3.8 4 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
193 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
محمد حسینی

سلام. من ۲۳ ساله هستم و سربازم. بعد از دوره آموزشی دچار این مشکل شدم و روزانه حدود ۱۲ ساعت باید بخوابم. اگه میشه راهنماییم کنید، خیلی ممنون.

سلام، دوست عزیز نیاز به معاینه شما می باشد. باید توسط پزشک متخصص اختلالات خواب معاینه شوید تا علت مشخص گردد و درمان مناسب اتخاذ گردد. در صورت تمایل میتوانید از طریق صفحه تماس با ما، با مرکز شماره یک (دپارتمان مغز و اعصاب) تماس بگیرید تا همکاران برای دکتر مصطفی امیری تایم ویزیت هماهنگ نمایند.

همتا

سلام من ۱۸سالمه و شب حدودا ۶ساعت خواب مفید دارم بعد از اینکه بیدار میشم صبحا بعد یکی دوساعت بیداری بازم میخوابم

سلام، دوست گرامی نیاز به معاینه شما می باشد. توصیه می شد توسط متخصص اختلالات خواب معاینه شوید. در صورت تمایل می توانید با مرکز شماره یک (دپارتمان مغز و اعصاب) تماس بگیرید تا همکاران برای دکتر مصطفی امیری تایم ویزیت هماهنگ نمایند.

الهام

سلام
من ۳۲سالمه و بخاطر مشکل استرس سیتالوپرام مصرف میکنم. صبح ها بعد حداقل ۹ساعت خواب باز هم به زور از تخت میام بیرون و در طول روز همش خوابالودم گاهی حتی نمیتونم چشمامو باز نگهدارم و بدنم کاملا سست میشه و باید بخوابم. کلا زندگیمو داره مخطل میکنه.دوز مصرف داروم ۲۰ هست و روزی یکی میخورم.ایا ممکنه از دارو باشه؟و اینکه چکار باید بکنم؟با تغییر دوز داروم هم فقط استرسم زیاد میشه و رو خواب تاثیری نداره!لطفا راهنماییم کنید
باتشکر

سلام، دوست گرامی بله از عوارض دارو میباشد. توصیه میکنیم در این زمینه با پزشک معالجتان مشورت نمایید تا در صورت امکان دوز دارو و یا خود دارو تغییر یابد.

علی زاهدی

سلام من پنجاه سال سن دارم و به شدت خواب آلود هستم و تمایل به خواب بسیار دارم لطفا راهنماییم کنین

سلام، دوست عزیز نیاز به بررسی و معاینه شما می باشد. توصیه می کنیم برای یافتن علت و اتخاذ راهکار درمانی مناسب، توسط متخصص اختلالات خواب معاینه شوید.
در صورت تمایل می توانید با دپارتمان مغز و اعصاب جایروس کلینیک تماس بگیرید تا همکاران برای دکتر مصطفی امیری (متخصص اختلالات خواب) تایم ویزیت هماهنگ نمایند.

shaghayegh

سلام روز خوش
من مدتیه خوابم خیلی زیاده با این خواب کافی هم دارم. شبا ساعت 1-12 میخوابم تا 9 صبح رو زبعد.وقتی هم ساعتم زنگ میخوره نمیتونم از جام بلند شم و به شدت احساس کمبود خواب میکنم. در تمام طول روز در محل کارم گیج خوابم. بعداز ظهر از ساعت 4 تا 6 خوابم بعدم که بیدار میشم کسلم و بازم خوابم میاد. قبلا مشکل کم خونی داشتم که رفع شده ولی این مورد همچنان برقراره
ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام، دوست گرامی نیاز به بررسی و معاینه شما می باشد. پیشنهاد میکنیم توسط پزشک متخصص اختلالات خواب معاینه شوید. در صورت تمایل می توانید با دپارتمان مغز و اعصاب جایروس کلینیک تماس بگیرید تا همکاران برای دکتر مصطفی امیری تایم ویزیت هماهنگ نمایند.

اسماعیل

باسلام،از چه داروهایی در این زمینه استفادە میشود.ایا ریتالین در این مورد کمک میکن؟

سلام، دوست گرامی برای کنترل و درمان این اختلال ابتدا باید توسط پزشک متخصص اختلالات خواب بررسی های لازم صورت گیرد تا متناسب با علت، راهکارهای مناسب درمانی و داروهای مورد نیاز تجویز گردد. دوست عزیز داروهای تجویزی برای افراد مختلف متفاوت می باشد. مصرف خودسرانه هیچ دارویی توصیه نمی گردد بهتر است در این خصوص توسط متخصص اختلالات خواب معاینه شوید. در صورت تمایل می توانید با دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه جایروس کلینیک تماس بگیرید تا همکاران برای (دکتر مصطفی امیری) تایم ویزیت هماهنگ نمایند.

miss soheila

سلام خسته نباشید من 19سالمه شبا اصلا خوابم نمیبره تا ساعت 3الی 4صب ساعت 12الی 1بیدار میشم تا خواب بعدیم همش خوابم میاد ممنون میشم راهنماییم کنین از این وضع خسته شدم دیگه. اصلا به کارام نمیرسم.

برای دکتر یاراحمدی در کلینیک خواب جایروس نوبت ویزیت بگیرید

ممنونم تشکر ولی من یاسوج هستم باید چیکار کنم؟

سلام دوست عزیز، در شهر خود به پزشک متخصص اختلالات خواب مراجعه فرمایید.

محمدجواد

سلام ببخشید من ۱۵سالمه و شب بعد از اینکه شیش ساعت خوابیدم به زور باید بلندم کنن و تو روز مثلا از ساعت 12ک از مدرسه میام تا ساعت 5بعد از ظهر خوابم و بعدش تا نیم الا چهل و پنج دیقه گیجم(در ضمن این رو هم بگم که اصلا طولی نمیکشه تا خوابم ببره یعنی هر وقت بخوام تو کمتر از ده ثانیه خوابم)

بهتر است جهت بررسی به متخصص اختلال خواب در کلینیک مراجعه کنید
ساعات خواب و زود به خواب رفتن تان هردو ممکن است نرمال نباشد

ناشناس

سلام. منم گاهی زیاد میخابم. مثلا امروز که ده ساعت شب رو خابیدم و الان ظهرکه چنان خوابم میاد ک نگو. وقت خاب نفسهای خسته ای دارم انگار کوه کنده باشم. بنطرتون علت چی میتونه باشه. باید اینم بگم که پارسال من روکش دندان به صورت بریج کردم سمت چپ و بعد اون احساس عجیبی در مغز چپم دارم.اصن نمیفهممش. بعد خاب اون حسه میره و بعد دوباره هست….

سلام دوست عزیز علل مختلفی موجب پر خوابی می شود. پر خوابی به دلیل ضعف بدنی یا به طور طبیعی ایجاد نمی شود. علل شایع پرخوابی عبارتند از: _ Hypersomnia _اختلالات خواب نارکوپسی (خواب آلودگی در روز) _ آپنه خواب (اختلالات تنفس در طول خواب) _ خواب کم در شب (محرومیت از خواب) _ افسردگی _ چاقی مفرط و… توصیه می شود برای بررسی این موضوع و اتخاذ راهکار مناسب درمانی، توسط متخصص اختلالات خواب معاینه شوید. در صورت تمایل می توانید با مرکز شماره 1 قلهک تماس بگیرید و از دکتر یاراحمدی تایم ویزیت اخذ نمایید. با آرزوی سلامتی… Read more »

نیلا

سلام من حس‌ میکنم ک خیلییی زیاااد از حد میخوابم یعنی‌ یک روز معمولی من اینجوری‌ میگذره
ساعت ۱۱ صبح بیدار میشم ساعت ۳ دوباره میخوابم تا ساعت ۹ شب
جالب اینجاست ک ۱۱ دوباره خوابم میبره چیکار کنم

سلام دوست عزیز
اختلال خواب مطرح می باشد. علل مختلفی موجب بروز این حالت می گردد که متناسب با علت و شدت اختلال، راهکار درمانی مناسب اتخاذ می گردد.
توصیه می شود توسط متخصص اختلالات خواب معاینه شوید.
در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید و از دکتر مصطفی امیری (متخصص مغز و اعصاب، فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا) تایم ویزیت اخذ نمایید.
با آرزوی سلامتی و موفقیت شما

سارا

سلام ببخشید من 17سالمه شبا اصلا خابم نمیبره تا 6 صبح بیدار یا شاید هم بیشتر.بعد در طول روز همش خابم.

سلام دوست عزیز
بهتر است در این زمینه توسط متخصص اختلالات خواب معاینه شوید. در صورت تمایل با مرکز شماره یک تهران تماس بگیرید و از دکتر مصطفی امیری (متخصص مغز و اعصاب، فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا) تایم ویزیت اخذ نمایید.

فرزاد

سلام. من صبح که میرم سر درس خوابم میگیره همش در حال چرتم. شب سیتالوپرام20 و صبح ریتالین 10 و 2 وعده دیگه 5 مصرف می کنم، حتی مشکلم با قهوه یا قرص مدافینیل هم حل نشد و اینها را هم که بخورم تازه بیشتر خواب آلود میشوم. تست قند و تیرویید هم گرفتم مشکلی نداشتم چکار کنم در ضمن ساعت سیتالوپرام را هم صبح هم تست کردم ولی بازم مشکل حل نشد

سلام دوست عزیز
توصیه میشود در این خصوص بررسی لازم توسط متخصص اختلالات خواب انجام شود. در صورت تمایل جهت بررسی رایگان، فرم ارزیابی اختلالات خواب را تکمیل نمایید تا همکاران راهنماییتان کنند.

امیر

من خیلی می خوابم در دوره دبیرستان دوستام به من می گفتند خوش خواب همیشه فکر می کردم به خاطر بی انگیزگیه که خوابم میاد هر وقت میرم درسم میخوندم کم تر از نیم ساعت خوابم می گرفت الان دانشجو ارشد هوش مصنوعی ازاد هستم شب ساعت ۱۲ شب می خوابم تا ۸ صبح ولی دوباره از ساعت ۹ خوابم میگیره به سختی سرکار حاضر میشم بعد از ظهر اوضاع بدتتر میشه باید حتما بخوابم گاهی بعد از خواب طولانی در هنگام صحبت با خانواده هم چشم هایم برای خودش بسته میشه خیلی سخت خودمو بیدار نگه میدارم البته (شدت… Read more »

سلام
لطفا از طریق لینک زیر سوالات را به طور دقیق پاسخ داده تا بتوان دقیق تر شما را راهنمایی کنیم:
https://gyrusclinic.com/%d8%a7%d8%b1%d8%b2%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%a7%d9%88%d9%84%db%8c%d9%87-%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8-%d8%af%da%a9%d8%aa%d8%b1-%d9%85%d8%b5%d8%b7%d9%81%db%8c-%d8%a7/

سلام دوست عزیز
با توجه به مواردی که ذکر کردید این حالت جزو اختلال خواب محسوب میشود و نمی تواند صرفا از استرس باشد و باید کنترل و درمان صورت گیرد وگرنه در مواقعی مثل رانندگی این حالت بسیار خطرناک می باشد. در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید و از دکتر امیری (متخصص اختلالات خواب) تایم ویزیت اخذ نمایید.
با آرزوی سلامتی و موفقیت شما

Neda

سلام من ۱۸سالمه وکنکوری هستم شب ساعت۱۲هم میخوابم ولی نمیتونم ساعت ۶بیدارشم خیلی خوابم میاد حتی ساعت ۸هم ک بیدارمیشم بازهم خوابم میاد

سلام دوست عزیز
میزان کافی بودن ساعات خواب در افراد مختلف متفاوت می باشد، برخی افراد به 7 الی 9 ساعت خواب نیاز دارند و کمتر از این میزان خواب، کمبود خواب برای فرد ایجاد می کند.
توصیه می شود چنانچه این حالت مانع فعالیت روزانه تان شد توسط پزشک متخصص اختلالات خواب معاینه شوید.
در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید و از جناب دکتر حامد امیری تایم ویزیت اخذ نمایید.

Ahmadi

سلام من پونزده سالمه جدیدا ساعت ۱۱ شب میخوابم و هفت و نیم صبح که بیدار میشم تا نیم ساعت اول کلاس آنلاین نمیدونم باید چیکار کنم و دوباره بعد کلاس ساعتای یازده صبح میخوابم و تا سه به سختی بیدار میشم اونم مجبورم نهار بخورم بعد از ظهرم خوابم میاد اما مامان و بابام نمیزارن میگن چرا انقد میخوابی و خیلی بی حالم و حس سنگینی بهم دست میده چیکار باید بکنم ؟ خسته شدم اصلا از درس هیچی نمیفهمم و سر کلاسا انگار مال اون کلاس نیستم چون از همه چی عقبم کلی تکلیف دارم که بخاطر خوابام… Read more »

سلام دوست عزیز
با توجه به مواردی که ذکر کردید توصیه می شود توسط متخصص اختلال خواب معاینه شوید.
با مرکز شماره یک تماس بگیرید و از جناب دکتر حامد امیری (متخصص مغز و اعصاب، فلوشیپ اختلال خواب) تایم ویزیت اخذ نمایید.

193
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x