ورزش دادن پاها و درمان آمبولی ریوی

%d8%a2%d9%85%d8%a8%d9%88%d9%84%db%8c-%d8%b1%db%8c%d9%88%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86

درمان آمبولی ریوی بستگی به اندازه و موقعیت لخته خون ایجاد شده دارد. اگر مشکل خفیف باشد و زود تشخیص داده شود، پزشک دارو تجویز خواهد کرد. برخی داروها لخته های کوچک خون را از بین می برند.

داروهایی که پزشک تجویز می کند، عبارتند از:

  • ضد انعقاد. این داروها رقیق کننده های خو نیز نامیده می شوند. داروهایی مانند هپارین و وارفارین از بروز لخته های جدید در خون جلوگیری می کنند. این داروها در موقعیت های اورژانسی زندگی شما را نجات می دهند.
  • حل کننده های لخته های خون (ترومبولیتیک ها). این داروها شکسته شدن لخته های خون را سرعت می بخشند. این داروها عموما در موقعیت های اورژانسی استفاده می شوند زیرا دارای عوارض جانبی خطرناکی هستند، مانند مشکلات خونریزی.

برای برطرف کردن لخته های مشکل ساز جراحی انجام می شود، به ویژه لخته هایی که جریان خون را به قلب یا ریه ها محدود می کنند. برخی از این فرایندهای جراحی برای برطرف کردن لخته های خون عبارتند از:

  • فیلتر ورید. پزشک یک برش کوچک ایجاد خواهد کرد و سپس از یک سیم کوچک استفاده می کند تا یک فیلتر کوچک در ورید ونا کاوا نصب کند. ورید ونا کاوا رگ اصلی است که از پاها به سمت راست قلب می رسد. فیلتر مانع از حرکت لخته های خون از پاها به ریه ها می شود.
  • حذف لخته های خون. یک لوله نازک به نام کاتتر لخته های بزرگ را از داخل رگ ها استخراج می کند. این روش کاملا موثر نیست، زیرا انجام آن مشکل می باشد بنابراین یک روش ترجیحی برای درمان محسوب نمی شود.
  • عمل جراحی باز. از این روش تنها در شرایطی استفاده می شود که فرد در شوک است و یا داروها تاثیر نمی کنند.

مراقبت های پس از درمان

پس از اینکه تحت درمان مناسب برای آمبولی ریه قرار گرفتید، توصیه می شود که به درمان علت بروز آن بپردازید. علت آن معمولا ترومبوز ورید عمقی می باشد.

احتمالا به بیمار توصیه می شود داروهایی مانند هپارین و وارفارین مصرف کند تا از بروز مجدد لخته های خون جلوگیری شود. استفاده از جوراب های واریس یا دیگر ابزاری که از بروز لخته های خون جلوگیری می کنند، توصیه می شود.

ورزش دادن منظم پاها نیز بخش کلیدی مراقبت های پس از درمان آمبولی ریوی می باشد. پزشک در مورد چگونگی ورزش دادن پاها و روش های مراقبت از خود توصیه هایی خواهد کرد.

انواع آمبولی ریوی

رایج ترین نوع آمبولی ریوی بروز یک لخته خون می باشد. هر چیزی که وارد جریان خون می شود و سپس در شریان های کوچکتر ریوی قرار می گیرد، آمبولی ریوی نامیده می شود. به عنوان مثال چربی ناشی از مغز استخوان شکسته، بخشی از یک تومور یا بافت های دیگر و حباب های هوا. یک نوع نادر از آمبولی ریوی در دوران بارداری رخ می دهد، معمولا در هنگام زایمان یا بلافاصله پس از تولد نوزاد. برخی مایاعت آمنیوتیک که اطراف نوزاد را فرا می گیرد، وارد جریان خون مادر شده و به مست ریه های وی حرکت می کند.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *