سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

ورزش دادن پاها و درمان آمبولی ریوی

ارتباط اختلال قلبی-عروقی با اختلال نعوظ

%d8%a2%d9%85%d8%a8%d9%88%d9%84%db%8c-%d8%b1%db%8c%d9%88%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86

درمان آمبولی ریوی بستگی به اندازه و موقعیت لخته خون ایجاد شده دارد. اگر مشکل خفیف باشد و زود تشخیص داده شود، پزشک دارو تجویز خواهد کرد. برخی داروها لخته های کوچک خون را از بین می برند.

داروهایی که پزشک تجویز می کند، عبارتند از:

  • ضد انعقاد. این داروها رقیق کننده های خو نیز نامیده می شوند. داروهایی مانند هپارین و وارفارین از بروز لخته های جدید در خون جلوگیری می کنند. این داروها در موقعیت های اورژانسی زندگی شما را نجات می دهند.
  • حل کننده های لخته های خون (ترومبولیتیک ها). این داروها شکسته شدن لخته های خون را سرعت می بخشند. این داروها عموما در موقعیت های اورژانسی استفاده می شوند زیرا دارای عوارض جانبی خطرناکی هستند، مانند مشکلات خونریزی.

برای برطرف کردن لخته های مشکل ساز جراحی انجام می شود، به ویژه لخته هایی که جریان خون را به قلب یا ریه ها محدود می کنند. برخی از این فرایندهای جراحی برای برطرف کردن لخته های خون عبارتند از:

  • فیلتر ورید. پزشک یک برش کوچک ایجاد خواهد کرد و سپس از یک سیم کوچک استفاده می کند تا یک فیلتر کوچک در ورید ونا کاوا نصب کند. ورید ونا کاوا رگ اصلی است که از پاها به سمت راست قلب می رسد. فیلتر مانع از حرکت لخته های خون از پاها به ریه ها می شود.
  • حذف لخته های خون. یک لوله نازک به نام کاتتر لخته های بزرگ را از داخل رگ ها استخراج می کند. این روش کاملا موثر نیست، زیرا انجام آن مشکل می باشد بنابراین یک روش ترجیحی برای درمان محسوب نمی شود.
  • عمل جراحی باز. از این روش تنها در شرایطی استفاده می شود که فرد در شوک است و یا داروها تاثیر نمی کنند.

مراقبت های پس از درمان

پس از اینکه تحت درمان مناسب برای آمبولی ریه قرار گرفتید، توصیه می شود که به درمان علت بروز آن بپردازید. علت آن معمولا ترومبوز ورید عمقی می باشد.

احتمالا به بیمار توصیه می شود داروهایی مانند هپارین و وارفارین مصرف کند تا از بروز مجدد لخته های خون جلوگیری شود. استفاده از جوراب های واریس یا دیگر ابزاری که از بروز لخته های خون جلوگیری می کنند، توصیه می شود.

ورزش دادن منظم پاها نیز بخش کلیدی مراقبت های پس از درمان آمبولی ریوی می باشد. پزشک در مورد چگونگی ورزش دادن پاها و روش های مراقبت از خود توصیه هایی خواهد کرد.

انواع آمبولی ریوی

رایج ترین نوع آمبولی ریوی بروز یک لخته خون می باشد. هر چیزی که وارد جریان خون می شود و سپس در شریان های کوچکتر ریوی قرار می گیرد، آمبولی ریوی نامیده می شود. به عنوان مثال چربی ناشی از مغز استخوان شکسته، بخشی از یک تومور یا بافت های دیگر و حباب های هوا. یک نوع نادر از آمبولی ریوی در دوران بارداری رخ می دهد، معمولا در هنگام زایمان یا بلافاصله پس از تولد نوزاد. برخی مایاعت آمنیوتیک که اطراف نوزاد را فرا می گیرد، وارد جریان خون مادر شده و به مست ریه های وی حرکت می کند.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: