همه چیز در مورد افسردگی و علائم آن

شما باید داروهای ضد افسردگی رابرای همیشه استفاده کنید داروهای ضد افسردگی به عنوان یک راه حل بلند مدت برای افراد مبتلا به افسردگی عمل می کند. طول زمان برای درمان از فردی به فرد بر اساس شدت اختلال و تجویز درمان های اختصاصی متفاوت است. بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی مجبور به مصرف دارو برای همه زندگی خود هستند. به همین دلیل روان درمانی اغلب به عنوان یک درمان انتخابی همراه با دارو پیشنهاد میشود.

افسردگی و علائم آن

علائم افسردگی همیشه قابل تشخیص نمیباشد.ناراحتی طولانی مدت ,نا امیدی و بی علاقگی نسبت به فعالیتهای مورد علاقه فرد به عنوان معمول ترین علائم افسردگی شناخته میشوند که در وب سایت ها و اگهی ها دیده میشوند و معمولا بیشترین تاثیر را دارند.ولی گاهی تشخیص این اختلال دشوار تر بوده و علائم ان نیز پنهان میباشند .

در این متن به علائمی از افسردگی اشاره میکنیم که عمومیت کمتری دارند و در میان مردم شناخته شده نیستند و شما باید در خصوص این علائم اگاه باشید و یا در صورتی که به روانشناس مراجعه میکنید وی را نیز اگاه نمایید .

اگاهی شما از افسردگی میتواند اولین قدم در درمان شما به حساب اید.

علائم خارجی

افسردگی میتواند خود را به حالتهای عجیب فیزیکی و رفتاری نشان دهد.

بنا بر تحقیقات انجام شده بیشتر مردان به افسردگی خارجی مبتلا میشوند و علائم آن عبارتند از :مصرف زیاد الکل ,خیانت به شریک عاطفی ,حالتهای تهاجمی ,دوری از افراد مورد علاقه .

البته علائم فیزیکی همانند کمر درد و یا کاهش میل جنسی عمومیت کمتری دارند .

همچنین خستگی فیزیکی و روحی میتواند نشانه ای خاص از افسردگی باشد ولی این خستگی گاهی بنا بر دلایل دیگر بوجود می اید .مانند تغییر در عادتهای غذایی و یا الگوهای خواب .

حالتهای تهاجمی

این مورد به صورت ویژه ای مطرح میشود و میتواند نوعی حاد تر از افسردگی را نشان دهد .

گاهی اوقات اختلال افسردگی به عنوان حس تهاجم و یا ازار رسانیدن به دیگران بروز میکند .زمانی که بخشی از بدن شما در معرض اسیب های داخلی میباشد و یا شما احساس نا امیدی و درماندگی میکنید ,حالت خشونت و دیگر ازاری هم بروز میکند .

شما ممکن است در هنگام افسردگی علائمی همانند عصبانیت ,حساسیت در برابر طرد شدن و دیگر موارد را داشته باشید .در واقع زودرنجی نشانه ای از افسردگی حاد میباشد نه فقط افسردگی .

خصومت و زود رنجی معمولا به دیگر مشکلات روحی و ذهنی مانند اضطراب ارتباط داده میشوند .

دیگر احساسات همانند ناراحتی ,خجالت و یا درماندگی معمولا نشان دهنده ی زود رنجی میباشند ولی خود زود رنجی به عنوان عاملی مشخص نشان داده میشود .

اگر شما حس عصبانیت دارید یا معمولا بر سر فرزندان و همسر خود فریاد میزنید و یا خشونت را حس میکنید بهتر است که کمی به عواطف موثر در این رفتار های بیندیشید .

کمال گرایی

کمال گرایی و افسردگی از مدتهای پیش دو مقوله مرتبط به شمار می امدند و محققان نیز این ارتباط را تایید نموده اند .

علائم کمال گرایی عبارتند از :احتساب همه یا هیچ ,داشتن توقعات سخت گیرانه و غیر منطقی و این علائم میتوانند به افسردگی منجر شوند .

در واقع کمال گرایی در افسردگی بدین معناست که دیگران در صورتی یک فرد را میپذیرند که وی از هر لحاظ فردی کامل و موفق باشد .عزت نفس ارتباط بین کمال گرایی و افسردگی را تعدیل میکند زیرا کمال گراها فکر میکنند که برای دریافت پذیرش دیگران ,باید بی عیب باشند .

به عقیده ی کمال گرایان ,ارتکاب اشتباه یک نقص شخصی و یا ایراد میباشد و انها به این موضوع فکر نمیکنند که تمام افراد مرتکب اشتباه میشوند و این موضوع امری عادیست .

ناتوانی در تمرکز

معمولا افراد ناتوانی در تمرکز را گاهی احساس میکنند به خصوص زمانی که به موضوعی فکر میکنند ولی مشکلات حاد در تمرکز نشانه ای از افسردگی میباشند که بر وضعیت زندگی فرد و یا روابط وی موثر میباشد .

دشواری در تمرکز یکی از علائم شایع افسردگی میباشد ولی به عقیده مردم این دو موضوع مرتبط نیستند .

بسیاری از علائم افسردگی شخصی میباشند مانند ناراحتی و حس بی ارزشی و افراد میتوانند این احساسات را از دیگران مخفی نمایند .معمولا ناتوانی در تمرکز عملکرد فرد را مختل میکند و باعث ناتوانی در انجام وظایف محوله در محیط کار میشود .

معمولا اختلال در تمرکز باعث میشود که فرد به پزشک مراجعه نماید زیرا نمیتواند این حالت ها را از همکاران و رییس و دیگر افراد مخفی نماید .

ناتوانی در تمرکز در برابر دیگر علائم حاد افسردگی مانند افکار وسواسی نادیده گرفته میشود .در این حالت ,افکار خاصی در ذهن فرد برای دفعات بسیار تکرار میشوند مانند پشیمانی های گذشته و نگرانی های اینده که بسیار وقت گیر بوده و حتی افسردگی را بیشتر میکنند و توانایی فرد بر تمرکز بر کار های روزمره را کاهش میدهند .

حس گناه در باره ی موضوعاتی بی اهمیت

حس گناه یک حس طبیعی میباشد ولی گاهی تجربه حسی عمیق از گناه در باره بسیاری از موضوعات زندگی و با دیگر افراد میتواند نشان دهنده ی افسردگی باشد که به ان حس گناه بیمار گونه نیز گفته میشود .فرد افسرده به تفکر در خصوص گذشته خود می پردازدو فقط تمام ناکامی ها را میبیند و گاهی هم فرد به رویا پردازی روی می اورد .فرد افسرده برای تولد و احساسات خود و حتی حس افسردگی خود حس گناه دارد و قادر نیست که به پذیرش نقشی بزرگتر در زندگی خود اقدام نماید .

منفی گرایی

زمانی که فرد فقط به نکات منفی یک رخداد فکر میکند و تمام نکات مثبت ان را نادیده میگیرد به منفی گرایی مبتلا شده است .افراد تصور میکنند که برای رویارویی بهتر با خطرات باید منفی گرا بشند و بدترین حالت ممکن را تصور نمایند .بنابراین گاهی منفی گرایی میتواند روشی دفاعی در برابر اتفاقات زندگی باشد ولی اگر در تمام جنبه های زندگی فرد حضور یابد انگاه تبدیل به افسردگی خواهد شد .

بنا بر تحقیقات انجام گرفته فرد افسرده معمولا به نیمه خالی لیوان نگاه میکند و به ندرت نیمه پر ان را در نظر میگیرد .در واقع افراد افسرده با تمرکز بر موارد منفی و اجتناب از موارد مثبت بیشتر خود را به سمت رخداد های منفی هدایت میکنند.

در واقع واقع گرایی در این حالت به منفی گرایی تبدیل میشود .ایا شما به رخداد ها و یا اخبار خوب واکنش مثبتی نشان میدهید ؟ و یا به دلیل نحوه تفکر شما این اخبار چندان هم خوشحال کننده به نظر نمی ایند ؟

تغییر احساسات

تغییر احساسات یکی ار علائم ناشناخته ای است که فرد افسرده به ان مبتلا میباشد .زمانی که اتفاق خوبی برای فرد می افتد ,وی تا مدتی کوتاه حس شادی دارد ولی پس از مدتی افسردگی باز خواهد گشت و فرد را به علائم پیشین مبتلا خواهد نمود .در واقع اتفاقات مثبت برای مدتی کوتاه افسردگی را دور میسازند ولی از بین نمیبرند و دوباره باز خواهد گشت .

این تجربه نوعی از تغییر وضعیت احساسی بین افسردگی و شادابی میباشد .

خود درمانی

این مورد چندان ظریف نیست ولی حائز اهمیت میباشد .

معمولا افسردگی با خود انواع متفاوتی از اعتیاد ها را دارد مانند اعتیاد به مواد و یا الکل و یا سیگار و اختلالات تغذیه ای و یا دیگر وابستگی ها .در واقع فرد افسرده سعی میکند تا با گزینش اشیای موجود در محیط پیرامونش با افسردگی کنار بیاید ولی مشکل انجاست که فرد مبتلا موارد مناسب و سالمی را انتخاب نمیکند .

کاملا مشخص است که مصرف سیگار و یا الکل ساده تر از انجام تمارین ورزشی و یا مراجعه به روان شناس میباشد .در واقع روش های اول افسردگی شما را مزمن تر میسازند در حالیکه روش های بعدی شما را وادار میسازند تا با افسردگی بجنگید و بر ان غلبه نمایید .

اگر حس میکنید که به نوعی خاص از فعالیت معتاد شده اید و این حالت تاثیر بسیاری بر وضعیت زندگی روزمره شما داشته است ,حتما به پزشک مراجعه نمایید .

باید علائم نامحسوس افسردگی بیشتر مورد توجه و مطالعه قرار گیرند به خصوص اگر فرد مبتلا به چندین علائم باشد .

اگر احساس افسردگی میکنید با یک دوست صحبت نمایید و یا به روان شناس مراجعه کنید .هیچ روش درمانی معجزه اسایی برای افسردگی وجود ندارد ولی با استفاده از تعدادی از روش های موثر میتوان بر افسردگی غلبه نمود .

به یاد داشته باشید که شما تنها فرد افسرده نیستید و بسیاری از افراد در شرایطی همانند شما به سر میبرند و روش های درمانی را دنبال میکنند .

 

[divider]

مرکز تحقیقات کلینیک مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *