نوروفیدبک به سربازان چه کمکی می کند؟

%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d9%86%d9%88%d8%b1%d9%88%d9%81%db%8c%d8%af%d8%a8%da%a9-%d8%a8%d8%b1-%d8%b3%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d9%86

نوروفیدبک نوعی آموزش عملکرد مغز است که براساس اطلاعات استخراج شده از EEG (نوار مغز) کار می کند. با چنین آموزشی  علائم و مشکلات خواب، درد، تحریک پذیری، خشم و غضب سریعتر بهبود پیدا می کنند. این آموزش به سربازان نیز کمک می کند تا از اعتیاد به مواد مخدر، الکل و دخانیات رهایی پیدا کنند.

این آموزش براساس تقویت عملکرد بهتر مغز می باشد. تکرار این تمرین در جلسات 30 دقیقه ای معمولا منجر به بهبود عملکردهای شناختی و کنترل حالات عاطفی می شود. این روش موفقیت محور می باشد و بر روی نقص ها تمرکز نمی کند.

جانبازانی که تحت درمان این روش قرار گرفته اند، بهبودهای زیادی را تجربه کرده اند. به عنوان مثال فردی که قبل از این بیشتر از 2 ساعت در روز نمی خوابید، پس از 7 جلسه قادر بود تمام شب را بدون دارو بخوابد. فرد دیگری از حضور در سالن سینما اجتناب می کرد، زیرا یادآور خاطره ای دردناک برای او بود. این فرد توانست بعد از 12 جلسه اجرای نوروفیدبک برای اولین بار پس از گذشت 8 سال اولین فیلم سینمایی را در سالن سینما مشاهده کند. یکی دیگر از جانبازان به خاطر تاثیرات جنگ زود عصبانی می شد و کنترل خلق و خوی خود را از دست داده بود. وی طی چند جلسه نوروفیدبک درمانی توانست احساسات خود را کنترل کند.

بهبود عملکردهای معمول و پیشرفت های کاربردی نیز بسیار مشاهده می شود. توصیه می شود افرادی که دچار مشکلات خاصی از این قبیل هستند، روش درمانی نوروفیدبک را امتحان کنند. لزومی ندارد با مشکلاتی از قبیل عدم کنترل احساسات، بیخوابی های شدید، کمبود انرژی و غیره زندگی کرد. بسیاری از مشکلات فقط مربوط به مغز می شوند و این روش درمانی بسیار موثر خواهد بود.

ارائه روش های غیردارویی  نوروفیدبک و بیوفیدبک در مرکزسلامت روان رستا- آلومینا در کرج

منبع:

http://www.homecoming4veterans.org/

نگارنده: سمیه محمدی

تماس با ما در کرجفیدبک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *