نوروفیدبک، کلیدی موثر در بهبود استرس پس از سانحه( PTSD)

 

PTSD

پیشگام در تحقیقات در دانشگاههای غربی( لندن،کانادا) خبر نوید بخشی برای درمان اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD را بهمراه داشته اند و آن درمان استفاده از روش نوروفیدبک برای تغییر پذیری شبکه های مغزی در ارتباط با وضعیت فرد می باشد، در واقع نوروفیدبک نوعی نوار مغزی می باشد.

مطالعه حاضر در مجله روانپزشکی اسکاندیناوی به چاپ رسیده است و مولفان ان رزماری کلوئتچ و توماس راس می باشند، توماس راس در توضیف جزئیات گفته است:

نوروفیدبک با تاثیر گذاری بر شبکه های مغزی و بررسی اثر بخشی آن از طریق روش های دیگر مانند نوار مغز و ام آر آی نیز مشخص شده است .

با استفاده از FMRI یا همان ام آر ای رنگی فعالیت مغز را در حالت استراحت مراجع قبل و بعد از نوروفیدبک که هر جلسه 30 دقیقه به طول می انجامیده است را مورد بررسی قرار داده اند.

جالب توجه است که ارتباط معنی داری بین EEG و فعالیت های شبکه ای مغز با استفاده از fMRI و همچنین تغییرات در آرامش خود فرد  گزارش شده است.

 این نشان داد که نوروفیدبک قادر اس به طور مستقیم بر پایگاه های مغزی که با پردازش عاطفی درافراد  PTSD مرتبط است تاثیر گذارد.

نویسنده ارشد و محقق اصلی دکتر روت لنیوس، استاد گروه روانپزشکی در دانشکده Schulich غربی در پزشکی و دندانپزشکی و یک دانشمند با موسسه تحقیقات بهداشت لاوسون ، می افزایند:

 ” در آخرین دهه تحقیقات علوم اعصاب تا به حال درک عمیق تری از شبکه های مغزی درگیر در عملکرد شناختی و عاطفی بدست داده شده است

ما در حال حاضر در ابتدای مسیری که به استفاده از این اطلاعات به درک مکانیسم های عصبی زمینه ای اختلالات و درمان آنها است هستیم .

منبع :

medicalnewstoday

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ، روانشناس و نوروتراپیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *