نحوه تصمیم گیری مناسب و عقلانی در شرایط بحرانی و اوج بیماری

 شرایط اضطراری

شرایط اضطراری می تواند در هر زمانی برای هرکسی رخ دهد. با وجود اینکه خانواده و مدارس به صورت نمایشی تمرين آتش نشاني (كه در ساختمان هاى بزرگ و بيمارستان ها و مدارس و غيره انجام ميشود) انجام می دهند، اما اغلب با موارد اضطراری پزشکی که می تواند حتی منجر به مرگ و معلولیت فرد شود، آشنایی ندارند . حتی زمانی که بدنبال یک بیماری طولانی، مرگ به سراغ بیمار می آید، خانواده ها آمادگی رویارویی با شرایط دشوار را ندارند. پزشکان نیز تا جایی که فرصت دارند بیمار را نجات دهند، درباره شرایط پایانی زندگی بیمار صحبتی نمی کنند. بیشتر افراد سرپرست یا راهنمایی ندارند که در زمان مرگ یا شرایط اضطراری خواسته های خود را با او در میان بگذارند. در اینجاست که پزشکان ناگزیر هستند از خانواده بیمار درخواست کنند که به جای عزیزان رو به مرگشان تصمیم گیری کنند. پزشکان انتظار دارند که خانواده بیمار از خواسته های بیمار در شرایط اضطراری پزشکی اطلاع داشته باشند و مطابق با خواسته های او عمل کنند، اما اگر شما هنوز این مطالب را با خانواده خود در میان نگذارده اید، تصمیم گیری در زمان اوج بیماری بسیار سخت و دشوار خواهد بود. در اینجا ما به نکاتی خواهیم پرداخت که به خانواده کمک می کند تا خود را برای مواقع اضطراری آماده کنند.

انتخاب فرد مورد اعتماد

 وکیل سلامت

 هرکس نیاز به یک سخنگو دارد، فردی که نماینده افکار و خواسته های او باشد. در صورت عدم توانایی در تصمم گیری درست، چنین فردی صحبتها و خواسته های شما را به گوش عزیزانتان میرساند. فرد تعیین شده برای این کار نام های مختلفی به خود می گیرد— وکیل سلامت، جانشین فرد تصمیم گیرنده و غیره. اگر شما یا شخصی از میان اعضای خانواده فردی را به این عنوان تعیین نکنند، خود دولت شخصا اقدام کرده و فردی را به صورت قراردادی و کاملا قانونی به این سمت انتخاب می کند. برای مثال، اگر شما ازدواج کرده اید و همسری دارید اما تمایل دارد که برادر شما بعنوان وکیل سلامت و تصمیم گیرنده نهایی انتخاب شود، حتما همسر خود را از این قضیه مطلع کنید که ایشان شخص مورد  نظر شما نیست.

زمانی که شما تصمیم گیرنده هستید!

 تصمیم گیرنده نهایی در مواقع اورژانسی پزشکی

اگر هم در شرایطی شما وکیل و سخنگوی یکی از عزیزانتان هستید، پیش از وقوع هر نوع شرایط ناگوار حتما با او صحبتی داشته باشید و نسبت به خواسته های پیش از مرگ او آگاهی پیدا کنید. در زمان های اظراری این فرد تصمیم گیرنده است که اجازه می دهد مداخلات پزشکی از سوی پزشکان بر روی بیمار اعمال شود یا خیر، برای مثال، قطع دستگاه به هنگام مرگ مغزی، انجام هرگونه عمل جراحی، انتقال خون، اهدای اعضای بدن، انجام آزمایش. زمانی که پزشک قادر به تصمیم گیری درباره روش درمانی نیست، به وکیل سلامت او رجوع می کند و از او تقاضا می کند توضیح دهد که اگر در چنین شرایطی سالم و تندرست بود، چه خواسته ها و نظراتی داشت.

در مواقع بیماری

بحبوحه بیماری

متاسفانه پزشکان قادر به پیش بینی مدت زمان زندگی فرد بیمار نیستند. با این وجود، شرایطی وجود دارد که بیماری غیر قابل درمان و لاعلاج است و در اینجاست که کمکی از دست پزشک ساخته نیست. اگر شما بیماری با چنین شرایطی دارید، برای مثال بیماری های قلبی یا سرطان، پزشک ممکن است که درباره شرایط بیمار از شما مشاوره بگیرد.

  • بیمار شما با تجویز غذای مصنوعی موافق است یا انتقال مایعات به معده از طریق لوله؟
  • در صورت عدم توانایی در دم زدن، آیا بیمار شما با اتصال به دستگاه تنفس موافقت می کند یا خیر؟
  • در صورت عملکرد ضعیف کلیه ها، آیا بیمار با انجام دیالیز موافقت می کند یا خیر؟
  • آیا استفاده از داروهای تسکین دهنده درد در پروسه درمان جایز است؟
  • آیا بیمار با انتقال به بیمار سرا (بيمارستان ويژه ى بيماران درمان ناپذير و مشرف به موت ) رضایت خواهد داد؟
  • در صورت است قلبی، امکان انجام باز جان بخشي قلب و ريه بر روی بیمار وجود دارد؟

مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، همه از موارد مهمی هستند که باید پیش از مرگ یا وقوع هر حادثه ناگوار با بیمار در میان گذاشته شوند.

زندگی پس از مرگ

تحمل مرگ عزیز از دست رفته

دشوارترین لحظه برای خانواده بیمار، لحظه پس از مرگ است. البته هنوز موارد زیادی هستند که باید به دقت بررسی شوند، برای مثال اینکه خانواده متوفی  می تواند درخواست کالبد شکافی کند یا مرگ طبیعی بیمار خود را بپذیرد. گاهی اوقات به خاطر خطای احتمالی پزشک در خواست کالبدشکافی داده میشود که این کاملا حق بیمار و خانواده اوست. گاهی اوقات امکان اهدای اعضای متوفی وجود دارد، بدین منظور پزشک مربوطه با وکیل سلامت او مشاوره هایی را انجام می دهد و مطابق با خواسته های بیمار عمل می کند.

صحبت درباره مرگ و شرایط پایان زندگی به هیچ هنوان جالب نیست و برای تمامی خانواده ها و وکیلان سلامت آنها دشوار خواهد بود و تنها کاری که قادر به انجام آن هستیم، آمادگی خانواده و بیمار پیش از بروز شرایط اضطراری است.

منبع:

http://health.usnews.com

نگارنده: حدیث بختیاری

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *