نابینایی موقت چشم در صورت استفاده از موبایل قبل از خواب

استفاده از موبایل قبل از خواب

در دنیای دیجیتال امروز استفاده از موبایل قبل از خواب یک فعالیت رایج است. محققان در این زمینه می گویند این فعالیت باعث کوری چشممی شود. در ادامه به بررسی تحقیقات انجام شده در این زمینه می پردازیم.

پزشکان می گویند کاربران گوشی های همراه که در تخت و قبل از خواب از موبایل خود استفاده می کنند، نوعی مشکل بینایی موقت رخ می دهد که فرد به اشتباه تصور می کند بینایی یک چشم خود را از دست داده است.

نابینای موقت در افرادی رخ می دهد که در تاریکی و در حالت دراز کشیده از گوشی همراه خود استفاده می کنند.  زمانی که این افراد خواندن را متوقف کرده و برای کار دیگری از جای خود بلند می شوند، ناگهان متوجه از دست دادن بینایی در چشم خود می شوند.

خوشبختانه این یک شرایط موقت است و برای چند دقیقه طول می کشد و خطر و آسیب دائمی در پی ندارد. در این شرایط فرد ممکن است تصور کند به سکته مغزی دچار شده یا از یک بیماری دیگر رنج می برد. به همین دلیل فرد دچار اضطراب شده یا به پزشک مراجعه می کند.

علت این امر کاهش موقت گردش خون در مغز است که منجر به علائم هشدار دهنده سکته مغزی می شود. این مشکل بینایی در حقیقت به خاطر توانایی چشم برای انطباق با تاریکی بروز می کند و این شرایط مشابه زمانی است که شما از یک جای خیلی روشن به جای خیلی تاریک می روید.

فرد در حال استفاده از گوشی همراه خود در محیط تاریک است که به پهلو دراز کشیده است. اگر به پهلوی چپ دراز کشیده باشند، چشم چپ توسط بالش مسدود شده و فرد در حال مشاهده به تلفن با چشم راست خود خواهد بود. چشم چپ با تاریکی انطباق پیدا کرده و چشم راست با روشنایی صفحه تلفن منطبق می شود.

زمانی که فرد صفحه گوشی خود را خاموش می کند، نمی تواند با چشم خود که به نور منطبق شده به درستی ببیند و این انطباق با تاریکی چند دقیقه طول می کشد. با این حال فرد می تواند با چشم چپ خود ببیند و این تصور به وجود می آید که بینایی چشم راست خود را از دست داده است.

در تحقیقی که در این زمینه انجام شد، دو مورد که دچار چنین مشکلی شده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند – یک خانم 22 ساله که به مدت چند ماه شب ها بینایی چشم راست خود را از دست می داد و یک خانم 40 ساله که شب ها بینایی یک چشم خود را به مدت 15 دقیقه از دست می داد.

این دو خانم تحت آزمایش های MRI و اکوکاردیوگرام قرار گرفتند که این آزمایشات زمانی انجام شد که هنوز پزشکان به استفاده شبانه از گوشی همراه توجه نکرده بودند. این مشکل با هر دستگاه روشنی بروز می کند و تنها راه حل آن نگاه کردن به صفحه گوشی با هر دو چشم می باشد. در این حالت هر دو چشم همزمان و به یک میزان با نور تطابق پیدا می کنند.

اگر با هر دو چشم خود به صفحه گوشی یا هر دستگاه دیجیتال دیگری نگاه کنید، این مشکل از دست دادن بینایی رخ نخواهد داد. این امر باعث بروز اضطراب شدیدی می شود که به این وسیله می توان از بروز آن جلوگیری کرد. به علاوه هزینه های درمانی نیز به شدت کاهش می یابد.

منبع:

http://www.webmd.com/eye-health/news/20160622/doing-this-at-bedtime-could-temporarily-rob-your-sight?page=2

نگارنده: سمیه محمدی 

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی اختلالات خواب 

جهت کسب نوبنت ویزیت با ایشان در شعب تهران و کرج اینجا را کلیک کنید

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *