مراقبه و یوگا برای اختلال بیش فعالی – نقص توجه(ADHD) – مرکز تخصصی درمان بیش فعالی

مراقبه و یوگا برای اختلال بیش فعالی – نقص توجه(ADHD) 

 

داروها و درمان ها راه های خوبی برای مدیریت علائم اختلال بیش فعالی – نقص توجه ( ADHD)هستند.

اما آنها تنها گزینه های درمانی نیستند.

تحقیقات در حال حاضر نشان می دهد که مراقبه وذهن آگاهی – که در آن فرد به طور فعال افکار و احساسات لحظه به لحظه خود را مشاهده می کند – همچنین ممکن است یک راه خوب برای آرام کردن ذهن شما و بهبود تمرکز شما باشد.

براساس یک نظرسنجی از مجله ADDIT، 2017، بیش از یک سوم از بزرگسالان مبتلا به اختلال بیش فعالی – نقص توجه (ADHD)  از یوگا و مدیتیشن  استفاده می کنند و حدود 40 درصد آن ها در شرایط بهترین قرار گرفتند.

بر خلاف سایر روشها،  ذهن اگاهی نیاز به تجویز یا رفتن به دفتر درمانگر ( روانشناس متخصص اختلال بیش فعالی ) نیاز ندارد. شما می توانید آن را به صورت نشسته و یا در حال راه رفتن و یا حتی از طریق برخی از انواع یوگا تمرین کنید.

 

چگونه کار می کند؟

هنگامی که یک عضله خاص ضعیف است، می توانید تمریناتی را برای تقویت آن انجام دهید.

همین امر برای مغز شما نیز قابل انجام است.

مراقبه ذهن توانایی شما برای کنترل توجه شما را تقویت می کند. به شما می آموزد که چگونه خود را مشاهده و بر روی چیزی تمرکز کنید .

و به شما آموزش می دهد تا ذهن سرگردان خود را از حواسپرتی نجات داده و کنترل کنید.

همچنین می تواند شما را از احساسات خود آگاه تر کند.

تصور می شود در اختلال بیش فعالی – نقص توجه ( ADHD ) قشر prefrontal ضعیف می شود، این قسمت بخشی از مغز شما است که در تمرکز( روش افزایش تمرکز با نوروفیدبک )، برنامه ریزی و کنترل ضربه موثر است .

و افرادی که دچار اختلال بیش فعالی – نقص تجه هستند دوپامین کمتری نسبت به بقیه افراد در مغزشان ترشح میشود .

تمرین یوگا در درمان بیش فعالی

این روش ذهن اگاهی و افزایش تمرکز منجر به افزایش ترشح دوپامین در مغز میشود.

تحقیقات نشان می دهد که مراقبه ذهن آگاهی می تواند در از بین بردن علائم اختلال بیش فعالی – نقص توجه (ADHD ) بسیار مفید باشد.

یک تحقیق در دانشگاه UCLA به طور برجسته نشان داد افرادی که مبتلا به اختلال بیش فعالی – نقص توجه (ADHD) بودند، یک بار در هفته به مدت 1- 2 ساعت یک جلسه تمرین ذهنی تمرین کردند .

سپس تمرین مدیتیشن روزانه در خانه انجام دادند که به تدریج طی 8 هفته از 5 تا 15 دقیقه افزایش پیدا کرد، در انجام وظایف آنها نیز کمتر افسرده و مضطرب بودند.

مطالعات دیگر پس از آن نیز نتایج مشابهی داشته اند.

نشان داده شده است که یوگا به بهبود علائم  اختلال بیش فعالی – نقص توجه (ADHD )کمک می کند، گرچه بیشتر تحقیقات با کودکان انجام شده است.

یوگا مانند مدیتیشن ذهن، سطوح دوپامین را افزایش می دهد و قشر پیشانی را تقویت می کند.

یک مطالعه نشان داد که بچه هایی که تمرین یوگا را 20 دقیقه دو بار در هفته به مدت 8 هفته انجام دادند، در آزمون هایی که توجه و تمرکز ( در مرکز تخصصی نوروفیدبک در تهران )را اندازه گیری می کردند، بهبود یافتند.

 

نوروفیدبک

یکی از روش های درمانی دیگر برای اختلال بیش فعالی – نقص توجه (ADHD ) روش غیردارویی نوروفیدبک می باشد که بدون عارضه است و برای تقویت مهارتهای دقت و تمرکز دیداری ، حافظه بسیار موثر است .

 

در مرکز تخصصی نوروفیدبک آلومینا تنها با پرداخت یک هزینه در یک جلسه از رفتاردرمانی  نیز بهره مند میشوید

 

در برخی موارد به علت شدت اختلال در کنار نوروفیدبک از درمان های دیگر از جمله دارو نیز استفاده می کنند.

 

منبع 

 

روانشناس

  • مریم عبداللهی 
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی بیش فعالی در کودکان

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - مراقبه و یوگا برای اختلال بیش فعالی - نقص توجه(ADHD) - مرکز تخصصی درمان بیش فعالی

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: