لکنت زبان چگونه آغاز می شود؟

لکنت

لکنت زبان از دو تا شش سالگی آغاز می شود. در هفتاد درصد موارد، لکنت زبان بعد از یک فشار زبانی آغاز می شود. در بیست و چهاردرصد موارد لکنت زبان بعد از تماس با فردی لکنت دار تقلید و آغاز می شود. شش درصد والدین نیز علتی برای لکنت زبان فرزند خویش نمی شناسند. تعداد کمی از کودکان قبل از دو سالگی مبتلا می شوند. پراکندگی سن آغاز لکنت زبان از دو تا سه سالگی افزایش می یابد و در چهارسالگی به اوج خود می رسد. از چهارسالگی به بعد رفته رفته کاهش می یابد و تا قبل از شش سالگی متوقف می شود. تعداد کمی نیز پس از ده سالگی شروع به لکنت می نمایند.

لکنت زبان چگونه آغاز می شود؟

لکنت زبان در اثر فشار روانی( ترس، حسادت، احساس ناامنی)

یکی از واکنش های فیزیولوژیکی انسان به فشار روانی، افزایش تنش عضلانی(گرفتگی ماهیچه ای یا اسپاسم) است که این اسپاسم در ناحیه تارهای صوتی نمود بیشتری می یابد.

تارهای صوتی:

هنگامی که انسان در معرض اینگونه فشارهای روانی قرار می گیرد، تارهای صوتی او می تواند در چهار حالت از خود واکنش اسپاسم نشان دهد:

1. حالت بسته:

در این حالت تارهای صوتی با اتصال به هم، دچار اسپاسم می شوند و اجازه نمی دهند هوایی از بین آنها خارج شود. اغلب به این حالت قفل می گویند.

2. حالت تولید صوت:

در این حالت تارهای صوتی برای تولید صوت به هم نزدیک می شوند و در همان حالت دچار اسپاسم می گردند. بنابراین شخص دچار کشیده گویی می شود (مثل آ…….فتاب).

3. حالت باز(تولید صوت) و بسته شدن متناوب:

در این حالت شخص دچار تکرار می شود (آ،آ،آ،آفتاب)

4. حالت کاملا باز یا حالت استراحت:

تارهای صوتی در حالی که از هم باز هستند، دچار اسپاسم می شوند و در نتیجه شخص می تواند بدون تولید صوت، هوی درون ریه ها را با فشاربه بیرون هدایت کند.

لکنت زبان در اثر تقلید:

کودک در مرحله تکامل گفتاری که باید آن را مرحله تقلید نامید، مانند دستگاه ضبط وپخش صوت، گفتاری را که از قبل در مراکز اصلی شنوایی و ورنیکه خود ضبط کرده است، تقلید می کند بنابراین اگر کودک در این مرحله با شخص لکنت داری در تماس باشد و شیوه گفتاری او را مورد تقلید قرار دهد، خود نیز گفتاری مانند او خواهد داشت که این تقلید بعد از مدتی کوتاه به الگویی موقتی برای کودک تبدیل می شود (موقتی به این دلیل که هنوز در او تثبیت نشده است و احتمال تغییر در آن وجود دارد)، چناچه کودک با این شیوه گفتار از مرحله تکامل گفتاری عبور کند، لکنت زبان در او تثبیت و به الگویی همیشگی تبدیل می شود. اینکه لکنت زبان در اثر تقلید نیز به وجود می آید، موضوعی انکارناپذیر است، چرا که نوع و حالت لکنت کردن کودکی که تازه از این طریق مبتلا شده، بسیار شبیه گفتار شخصی است که کودک از او الگو گرفته است. این تشابه هیچ توجیه دیگری غیر از تقلید نخواهد داشت.

منبع:

The nature of stuttering

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *