لالی انتخابی چیست؟

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

لالی انتخابی یک اختلال اضطرابی در فردی است که توانایی صحبت کردن به صورت طبیعی دارد، اما در شرایط خاص یا در برخورد با افراد خاصی صحبت نمی کند. لالی انتخابی معمولا همراه با کمرویی یا اضطراب اجتماعی می آید. افراد مبتلا به لالی انتخابی حتی زمانی که سکوتشان عواقبی از قبیل شرم، محرومیت اجتماعی یا حتی تنبیه دارد باز هم به سکوت خود ادامه می دهند.

کودکان و بزرگسالان مبتلا به لالی انتخابی کاملا قادر به صحبت کردن و درک زبان هستند اما در موقعیت های خاصی نمی توانند صحبت کنند. این رفتار ممکن است توسط دیگران به عنوان خجالت و کمرویی برداشت شود. یک کودک مبتلا به لالی انتخابی ممکن است در مدرسه برای سال ها سکوت کند اما در خانه کاملا آزادانه و حتی بیش از حد صحبت کند. بین افراد مبتلا به این اختلال تنوع وجود دارد: بعضی افراد به طور کامل در فعالیت های اجتماعی شرکت می کنند اما صحبت نمی کنند، برخی دیگر فقط با همسالان خود صحبت می کنند و با بزرگسالان صحبت نمی کنند، برخی فقط زمانی که بزرگترها سوال های کوتاه پاسخ از آن ها می پرسند صحبت می کنند و نه با همسالان خود، بعضی دیگر هم با هیچ کس صحبت نمی کنند و فقط در تعدادی از فعالیت هایی که به آن ها ارائه شده باشد شرکت می کنند. نوع پیشرفته ی این اختلال زمانی تشخیص گذاری می شود که فرد به مدت طولانی در هیچ موقعیتی و با هیچ کس، حتی اعضای نزدیک خانواده نیز صحبت نمی کند.

لالی انتخابی به وسیله ی موارد زیر شناسایی می شود:

 • شکست مداوم برای صحبت کردن در موقعیت های اجتماعی خاص (موقعیت هایی که لازم است صحبت کند مثل: مدرسه) با وجود صحبت کردن در موقعیت های دیگر.
 • تداخل با پیشرفت تحصیلی یا شغلی یا ارتباطات اجتماعی
 • طول مدت اختلال حداقل 1 ماه است (به ماه اول مدرسه محدود نمی شود.)
 • شکست در صحبت کردن ناشی از فقدان دانش، یا راحتی با زبان گفتاری مورد نیاز در موقعیت اجتماعی خاص نیست.
 • این اختلال به وسیله ی یک اختلال ارتباطی، بهتر قابل توصیف نیست و در طول دوره ی اختلال طیف اوتیسم، اسکیزوفرنی یا دیگر اختلالات سایکوتیک وجود ندارد.

لالی انتخابی به شدت با دیگر اختلالات اضطرابی، خصوصا اختلال اضطراب اجتماعی مرتبط است. در حقیقت، اکثر کودکان با تشخیص لالی انتخابی، اختلال اضطراب اجتماعی نیز دارند. برخی محققان تصور می کنند که لالی انتخابی می تواند در کودکانی با اختلال اضطراب اجتماعی نوعی راهبرد اجتنابی برای کاهش پریشانی آن ها در موقعیت های اجتماعی باشد.

لالی انتخابی به ویژه در کودکان خردسال، می تواند گاهی اوقات با اختلال طیف اوتیسم اشتباه گرفته شود، مخصوصا زمانی که کودک اقداماتی خارج از محدوده ی تشخیصی خود انجام می دهد، که این اتفاق می تواند منجر به درمان نادرست شود. اگرچه افراد اوتیستیک ممکن است به صورت انتخابی سکوت کنند، اما آن ها اغلب رفتارهای دیگری نیز، از قبیل: دست زدن، رفتارهای تکراری، انزوای اجتماعی حتی در میان اعضای خانواده ی خود نشان می دهند که آن ها را از یک کودک مبتلا به لالی انتخابی جدا می کند. برخی افراد اوتیستیک ممکن است در موقعیت های اجتماعی که به طور کامل با آن آشنایی ندارند به صورت انتخابی سکوت کنند. اگر لالی کاملا ناشی از اختلال طیف اوتیسم است، بر اساس آخرین موردی که در بالا در توصیف لالی انتخابی ذکر شد نمی توانیم آن را لالی انتخابی بنامیم.

علائم دیگر

علاوه بر فقدان گفتار، رفتارها و مشخصه های رایج دیگری نیز توسط افراد مبتلا به لالی انتخابی نشان داده می شود، که شامل موارد زیر هستند:

 • کمرویی، اضطراب اجتماعی، ترس از خجالت اجتماعی، و انزوای اجتماعی
 • مشکل در حفظ ارتباط چشمی
 • بیان پوچ و بی میلی به لبخند
 • مشکل در بیان احساسات، حتی با اعضای خانواده
 • گرایش به نگرانی بیشتر، نسبت به اکثر افراد همسن خود
 • حساسیت به سر و صدا و شلوغی

جنبه های مثبت وجود لالی انتخابی در افراد:

 • هوش، ادراک، و ذکاوت بیش از حد متوسط
 • خلاقیت و عشق به هنر یا موسیقی
 • همدلی و حساسیت نسبت به افکار و احساسات دیگران
 • داشتن یک حس قوی برای تشخیص درست و غلط

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

[button color=”purple ” size=”medium” link=”https://en.wikipedia.org/wiki/Selective_mutism” target=”blank” ]لینک منبع[/button]

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

2 دیدگاه دربارهٔ «لالی انتخابی چیست؟»

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   نیاز به معاینه و ارزیابی فرزندانتان می باشد. در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.
   ممکن است برای کنترل این حالت نیاز به مصرف دارو باشد. داروهایی که به کاهش اضطراب کمک می کنند و تکلم و تعامل را امکانپذیر می سازند، مصرف دارو می تواند با تمرین مکرر تکنیک های خاص و موثر و تکنیک های کاهش اضطراب برای غلبه بر موتیسم انتخابی، ترکیب شود.
   با آرزوی سلامتی و موفقیت شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *