همسرم بیماری روانی دارد…

چگونه با همسری که بیماری روانی دارد کنار بیایید؟

وجود بیماری روانی در یک زندگی مشترک خیلی دشوار است. در این شرایط استرس می تواند اغلب به سطح بحرانی برسد. اما بیماری روانی حتی با وجود استرس و تمرکزی که با خود می آورد، یک زندگی مشترک را خراب نمی کند. با وجود چالش های بسیار، برای حفظ یک رابطه ی سالم زمانی که همسرتان به بیماری روانی مبتلا است روش هایی وجود دارد.

به همسرتان حمایت و هم دردی نشان دهید.

برای فردی که به تازگی این تشخیص را دریافت کرده است، این خبر می تواند ویرانگر، شرم آور و حتی ترسناک باشد. عدم اطمینان و ننگ مرتبط با بیماری روانی می تواند باعث شود آن ها این نگرانی را داشته باشند که شما آن ها را دوست ندارید یا تمایلی به آن ها ندارید. این موضوع اهمیت دارد که اجازه دهید همسرتان درک کند شما در کنارش هستید و او را “هم در هنگام بیماری و هم در هنگام سلامتی” دوست دارید. این اطمینان بخشی باعث می شود که او تصمیم به دریافت کمک حرفه ای و یادگیری بهترین روش ها برای مدیریت بیماری بگیرد. از سوی دیگر، یک واکنش منفی از سمت شما می تواند علائم بیماری روانی را به طور بالقوه تشدید کند و احساسات نا امیدی را در او به وجود آورد.

اطلاعات خود را افزایش دهید.

اکثر افراد یا در مورد بیماری روانی بی اطلاع هستند یا اطلاعات نادرستی در این باره دارند. اطلاعات غلط بسیاری در مورد سبب سناسی و بهترین گزینه های درمانی برای اختلالات روانشناختی مختلف وجود دارد.

بهترین طرح عملی این است که به دنبال متخصصان پزشکی و روانشناختی با تجربه، و همچنین به دنبال نوشته ها و اطلاعات اینترنتی در مورد تشخیص خاصی که در نظر دارید از منابع معتبر باشید.

علائم بیماری روانی می تواند گیج کننده باشد. این راحت تر است که فکر کنید همسرتان سرد، تنبل، حواس پرت، یا غیر منطقی است. بعضی از این “نقص های شخصیتی” ممکن است واقعا علائم بیماری روانی باشند. درمان موثر برای بیماری های روانی درمان های ترکیبی و داروها هستند. متخصصین سلامت روان همچنین می توانند به شما در مورد اینکه نقشتان چیست و باید چه نقشی در طرح درمانی همسرتان ایفا کنید آموزش می دهند.

درمانگر او نباشید.

اطلاعات خود را در مورد اینکه چطور می توانید به همسرتان کمک کنید افزایش دهید، اما این مسئولیت شما نیست که درمانگر او شوید. این کار در دراز مدت برای هرکدام از شما و همچنین برای سایر اعضای خانواده کارآمد نخواهد بود. حتی اگر شما یک متخصص سلامت روان آموزش دیده هستید هم این کار درست نیست. اجازه دهید متخصصینی که خارج از زندگی زناشویی تان هستند این کار را انجام دهند. نقش شما فراهم ساختن عشق، حمایت و همدردی برای همسرتان در طول تلاش هایش برای بهبودی است.

افرادی با بیماری روانی برای برداشتن گام هایی در جهت مدیریت بیماری شان مسئول هستند، بنابراین می توانند به عنوان یک شریک در سایر جنبه های زندگی نیز سالم و سازنده باشند. شما نباید تبدیل به “عصا” یا کمک برای آن ها شوید. آن ها باید برخی مسئولیت های مربوط به طرح درمان و رفاه خود، و اینکه چطور بیماری شان بر شما و دیگران تاثیر خواهد گذاشت را برعهده بگیرند.

به دنبال مشاوره ی فردی یا زوج باشید.

درمان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید هم برای کنار آمدن خودتان و هم به عنوان روشی برای ارتباط با همسرتان، احساسات خود را به روش درستی پردازش کنید. مشاوره منبعی فوق العاده برای کمک به، به دست آوردن چشم انداز، راهنمایی و تعادل در یک موقعیت است که در غیر این صورت می تواند به سرعت از دست برود. به عنوان همسر فردی با شرایط بیماری روانی، این اتفاق غیر طبیعی نیست که دچار طیفی از احساسات ترسناک از قبیل، تنفر، نا امیدی یا خشم شوید.

خستگی عاطفی غیر طبیعی نیست. در روشی کارآمد با یک مشاور مناسب برخی احساسات دردناک می توانند کشف و بررسی شوند. زوج ها همچنین می توانند از طریق مشاوره یاد بگیرند تا انتظارات و مرزهای سالمی را بسازند.

مراقبت از خود را به صورت منظم را تمرین کنید.

مراقبت از خود، خود خواهانه نیست، و اگر شما همسری دارید که دارای مشکلات سلامت روان است این کار ضرورت دارد. اگر روی سلامت خود تمرکز نکنید، در خطر کشیده شدن به داخل گرداب بیماری روانی قرار دارید، و زندگی مشترک خود را به خطر می اندازید. به اصول اولیه برگردید: داشتن خواب کافی، انجام برخی فعالیت های فیزیکی منظم، خوب غذا خوردن، گذراندن زمان با یک دوست یا کسی که دوستش دارید، و درگیر شدن در فعالیت ها یا عادت هایی که از آن ها لذت می برید. خیلی مراقب این نکته باشید که چه زمانی “خستگی مراقب” یا فرسودگی را تجربه می کنید. وقتی با همسری بیمار یا ناتوان سروکار دارید این حالتی مشترک است. این موضوع اهمیت دارد که مراقب سلامتی خود باشید.

اگر همسرتان با بیماری روانی تشخیص داده شده است، زندگی چالش های زیادی را به زندگی مشترک شما وارد می سازد. اما زوج های موفق اجازه نمی دهند که بیماری روانی ازدواج و زندگی مشترک آن ها را نابود کند و در عوض این شرایط را به عنوان یک چالش که قابل مدیریت است مشاهده می کنند. هر دوی زوجین باید مسئول باشند و پاسخ ها و واکنش های درستی را به موقعیت های غیر منتظره و مشکل ساز برای رشد داشته باشند. هر دوی شما می توانید تنظیماتی را ایجاد کنید تا واقعیت جدید زندگی مشترک تبدیل به یک موقعیت قابل مدیریت و شاد شود.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

[button color=”purple ” size=”medium” link=”https://www.thespruce.com/coping-with-a-mentally-ill-spouse-2302988″ target=”blank” ]لینک منبع[/button]

[toggle title=”گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!” state=”open” ]ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.[/toggle]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *