فتیشیسم پوشکی چیست؟

فتیشیسم پوشک چیست؟

فتیشیسم پوشک

شب و روز شما به خیر.

شاید ایران از آن دسته کشورهایی باشد که در زمینه روانکاوی و روانشناسی علت رفتارهای جنسی نامعمول در اشخاص هنوز قدم های محکمی برنداشته. این نوشته برای آشنایی شما با انواع اختلالات جنسی-شخصیتی ست. در برخی پارک های بزرگ تهران، به دفعات با اینگونه افراد مواجهه می شویم و از رفتارهای زننده آنها متعجب. برخی از ما به عنوان مردم اخلاق گرا و مبادی عرف نمی دانیم چگونه باید با اینگونه افراد برخورد کنیم. این مقاله به چند نکته مفید در برخورد مناسب با افراد مبتلا به فتیشیسم پوشک اشاره می کند.

پارافیلی و فتیشیسم پوشک: مقدمه

بیماران جنسی با رابطه ی جنسی نرمال ارضاء نمی شوند. در علم روان درمانگری، به این گونه افراد پارافیلی می گویند. فتیشیسم یکی از انواع پارافیلیا می باشد؛ در فتیشیسم، شخص به اشیاء یا اعضایی از بدن (مانند اعضا تناسلی) علاقه جنسی شدیدی دارد. به عبارتی، یک شیء، لباس یا عضوی از بدن را ستایش می کند و از تماس با آن یا خیال پردازی درباره اش لذت می برد.

اغلب افراد فتیشیسمی ظاهرا مشکلی برای دیگران درست نمی کنند؛ اما وقتی بخواهید با آن ها قاطی شوید، ممکن است برایتان دردسر شوند.

ریشه این اختلالات شخصیتی بیشتر به دوران کودکی بازمی گردد. بیماران جنسی تمایلی به تغییر رفتار خود ندارند. آنها هرگز به رواندرمانگر روی نمی آورند.

بررسی ریشه پارافیلیا در روح و روان فرد مبتلا

بدون شک، ریشه ی پارافیلی را باید در روح و روان فرد مبتلا جستجو کرد. باید دید این اعمل جنسی برای آنها چه ارزش، معنا یا مفهومی دارد یا ندارد.

برخی مدل های نظری مانند نظریه ی ارتباطات اشیاء، خود-روانشناختی و نظریه ی انگیزه (drive) تا حدی به روشن سازی تمایلات جنسی عجیب و غریب کمک می کننند.

برای مثال، طبق نظریه ی انگیزه (drive)، عملکرد بیرونی انسان نتیجه ای از انگیزه ها و امیال درونی ست. انسان دو انگیزه ی اولیه (غریزی مایه ادامه حیات: غذا، هوا، آب) و ثانویه (اکتسابی که تحت تاثیر فرهنگ محیطی تربیتی آموخته و القاء می شوند: میل به پولدار شدن، دوستی، محبوبیت اجتماعی) دارد.   تمامی انگیزه های درونی، انسان را وادار به عملکرد های بیرونی می کنند.

فتیشیسم پوشک یک پسر 22 ساله

از دیدگاه روانشناسی، داستان پسری 22 ساله که به فتیشیسم پوشک مبتلاست، را با هم بخوانیم:

با پسری روبرو می شویم که 22 سال دارد و از سن 4 سالگی تاکنون دست از سر پوشک برنداشته. با بررسی وضعیت خانوادگی این پسر، معلوم شده که مادر از نظر عاطفی-روانشناختی از پسر خود دور بوده و توجهی به او نداشته.

خانواده در سن 4 سالگی پسر متوجه علاقه شدید وی به پوشک شدند. هنگام بلوغ، این پسر علاقه جنسی به پوشک را نشان می داد.

اولین علاقه جنسی نامعمول به پوشک را در سن 6 سالگی نمایش داد. بعدها کمی رفتارش را کنترل می کرد. اما در سن 12 سالگی، دیگر از نظر جنسی بر رفتارهای منفی خود هیچ کنترلی نداشت.

یکی از راههای بررسی بیماران فتیشیسم، بررسی سابقه پزشکی  و روانشناختیِ وضعیت خانوادگی  و بررسی قوه شناختی فرد ست. خانواده این فرد در نهایت تصمیم گرفتند از روانکاو و رواندرمانگر کمک بگیرند تا بدانند چگونه با وی برخورد کنند.

چگونه افراد مبتلا به فتیشیسم پوشک را تشخیص دهید؟

افراد عاشق پوشک (Dl) یا دی اِل ها به دلایل غیرپزشکی پوشک بکار می برند. البته برخی اشخاص به دلایل پزشکی (برای مثال، نشت ادرار) پوشک می پوشند و به آن ها هیچ ایرادی نباید گرفت.

طبق مطالعات، اغلب بزرگسالانی که به پوشیدن پوشک علاقه جنسی دارند، از نوجوانی (سنین 11 تا 12 سالگی) به این مشکل دچار شده اند.

اغلب این افراد مرد یا پسر هستند. و اغلب بین 30 تا 40 سال سن دارند.

و اغلب این افراد (بیشتر مردان) خود را در پوشک خیس می کنند.

اختلال جنسیت در افراد دارای فتیشیسم پوشک

بعضی افراد در اثریک اتفاق شوک برانگیز یا غیرمنتظره ای در گذشته، از ترس شروع به پوشیدن پوشک کرده و دیگر نمی توانند از این عادت دست بردارند.

بعضی بیماران در بچگی از آنها سوء استفاده جنسی شده و یا والدین و اطرافیان  الفاظ جنسیِ فراتر از جنس و سن را درموردشان بکار می برده اند. برای مثال، مردی می گفت که از کودکی مانند دخترها با من رفتار می کردند؛ کم کم به اداهای دخترانه و کودکانه علاقه مند شدم و نتوانستم دست از این عادت بردارم.

برخی مردان یا پسران مبتلا به فتیشیسم پوشک فکر می کردند زن هستند. از بدو تولد با اونها این طوری برخورد شده بود. بنابراین، ترجیح می دادند به مانند زنان و دختران خطاب شوند. بعضی دیگر برایشان فرق نمی کرد زن یا مرد باشند. در واقع، نوعی اختلال جنسیتی-هویتی در آنها ایجاد شده بود. آنها ترنس سکشوال نبودند اما دوست داشتند پوشک بپوشند، مانند بچه باشند و ناز و ادا داشتند.

نحوه برخورد شما با مبتلایان به فتیشیسم پوشک

فتیشیسم پوشک در یک پسر جوان

بهتر است پوشک پوشان را قضاوت نکنید و الفاظ نامناسب و تمسخرآمیز برایشان به کار نبرید. همچنین، افراد پوشک پوش را بر اساس گذشته شان قضاوت عجولانه نکنید. رفتارهای جنسی نامتعادلی مانند پوشیدن پوشک یک انتخاب توسط خود این افراد است، ولو اینکه اشتباه باشد. اصلاح رفتار آدمها کار هر کسی نیست؛ دانش روانشناختی و روانکاوی می طلبد.

فتیشیسم پوشک همیشه نشانه ی بچه بودن نیست!

همه افراد علاقه مند به پوشک بچه گانه رفتار نمی کنند. بعضی ها برای ریلکس بودن این کار را انجام می دهند. بعضی دیگر برای علاقه جنسی. به سادگی داروی نکنید. پوشیدن پوشک به این معنا نیست که فرد به رفتارهای بچه گانه علاقه دارد؛ بنابراین، مانند یک بچه با آن ها برخورد نکنید.

فتیشیسم پوشک برای لذت جنسی

افراد فتیشیسمی ممکن است به تنوعی از اشیاء مختلف علاقه نشان دهند: بعضی به پوشک، بعضی به پوشیدن لباس های جنس مخالف، بعضی به اشیاء چرمی و لاستیکی، بعضی به جارو و …

پوشک با اندام های جنسی تماس دارد و گرم و نرم است. تعجبی ندارد که اغلب این افراد از پوشیدن پوشک لذت جنسی ببرند. البته باز هم خاطرنشان می کنیم که همه را نباید به یک چوب و سنگ زد. همه ی افرادی که پوشک می پوشند، برای علاقه جنسی این کار را نمی کنند. گاهی برای موارد پزشکی و ضروری ست.

فتیشیسم اوتونپیوفیلیا یا سندرم بچه-بزرگسال

سندرم اُتونپیوفیلیا autonepiophilia
autonepiophilia

افراد مبتلا به سندرم بزرگسال بچه اینگونه اند:

به مانند بچه رفتار می کنند و دوست دارند با آن ها مثل بچه رفتار شود. این رفتارها نوعی لذت جنسی به آنها می دهد. یکی از این علایم، پوشیدن پوشک است.

این افراد ممکن است به اسباب بازی، حرف زدن بچه گانه، فعالیت های بچه گانه و بچه پنداشته شدن توسط دیگران علاقه نشان دهند.  البته، درجه ی این علایق از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. ضمن اینکه نباید تصور کنید که اگر فردی گاهی بچه گانه حرف زد و با بچه ها دوستی کرد، به فتیشیسم مبتلاست. فتیشیسم بچه-بزگسال حالت دایمی دارد و در همه شرایط فرد مانند یک بچه رفتار می کند و دوست دارد مثل بچه با او رفتار شود.

فتیشیسم پوشک را با پدوفیلی اشتباه نگیریم!

قبول کنید که اغلب افراد فتیشیسمی پوشک با جنس مخالف در ارتباطند و در جامعه مانند افراد عادی می باشند. شرکای جنسی و یا دوستان آنها از این موضوع باخبرند.

افراد فتیشیسمی پوشک را با افراد پدوفیلی اشتباه نگیرید. پدوفیلی یک بیماری جنسی سوء استفاده جنسی از کودکان یا خیالات جنسی با کودک است نه پوشیدن پوشک.

هرگز افراد علاقه مند به پوشک را با پدوفیلی ها اشتباه نگیریم. این افراد برای خود ارزش قائلند و فقط دوست دارند بخشی از خاطرات کودکی شان را تکرار کنند. چه خوب اگر با آنها مانند بیماران جنسی شدید برخورد نکنیم.

چگونه با افراد دارای فتیشیسم پوشک برخورد یا صحبت کنیم؟

به جای برخوردهای تابومانند، از اینگونه افراد بخواهید موقعیت و شرایط خود را برایتان توضیح دهند. با ذهن باز با آنها برخورد کنید. این افراد اگر به شما اعتماد کنند، برایتان از انگیزه های درونی پوشک پوشیدنشان خواهند گفت.  با احترام از آن ها سوال کنید. بگذارید طرف مقابل بداند که شما برای شخصیت وجودی او به عنوان یک انسان احترام و ارزش قائلید.

در پایان، تفاوت های افراد با خودتان را بپذیرید؛ حتی اگر دلیل اعمالشان را دقیق نمی توانید درک کنید. تمرین پذیرش تفاوت ها خود مایه آرامش انسان و سازگاری با انواع آدمها در انواع محیط هاست. یاد بگیریم هرگز یکدیگر را قضاوت نکنیم و فقط در جایی که حق قانونی ما پایمال شده، رک و صریح موضوع را آنهم ابتدا با صبوری و روش درست عنوان کنیم.

 

لینک منبع 1

لینک منبع 2

مریم اکبری زاده

بیشتر بدانید 1: درباره اعتیاد به پورنوگرافی، اینجا کلیک کنید.

بیشتر بدانید 2: درباره انحراف جنسی کرونوفیلیا، اینجا کلیک کنید.

مطلب بعدی درباره بررسی ریشه های انحراف جنسی یکی از مشاهیر دنیای غرب می باشد.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

8 دیدگاه دربارهٔ «فتیشیسم پوشکی چیست؟»

 1. سلام . در طول شب از سوند استفاده کند . بیشتر از کوچکی مجرای ادرار و تخلیه نشدن کامل ادرار است
  تا چند روز مشکل حل میشود .برای رفع کامل باید هر شب سوند استفاده کند . تا ذهنیت انجام کار دیگر را ترجیح دهد .استفاده از پوشک داءمی پارچه ای دکمه ای (پوشینه داءمی} هم درطول روز جواب میدهد . مهم فراموش کردن این هست که شما پوشک هستید و بی اطلاع هستید. این یک اجبار است . و به میل خود فرد نیست

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   بله قطعا طی جلسه مشاوره و روان درمانی، علت و شدت این اختلال بررسی می گردد و متناسب با آن راهکار مناسب اتخاذ می گردد.
   در صورت تمایل از طریق صفحه تماس با ما، با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

 2. سلام و درود. مقاله بسیار جذاب و در عین حال تحلیل گرایانه منطقی و مفیدی هست. خوشحالم که تو این مملکت هم کسانی هستند که با دید باز و منطقی به این رفتارها نگاه میکنند و برخورد پست و تحقیرانه با این گروه ندارند. افراد AB/DL نه به دیگران صدمه ای میزنن نه به خودشون. فقط از دوران کودکی توی یه دوره زمانی (نوزادی)گیر افتادن و نتونستن ازش خلاص بشن. برا همینکه علاقه به چیزیای غیر معمول دارن. امیدوارم با پیشرفت علم روانپزشکی و روانکاوی راهکار درمانی مناسبی برای این قشر از مردم پیدا بشه .

 3. سلام . وقت بخیر
  من هم از دوران خردسالی حدود 6 سالگی علاقه شدید به بستن مشما گره ای شدم . و دقیقأ به مانند شیوه آن دوران به خودم مشما و کهنه یا همان پوشک لاستیکی می بستم و این کار برایم عادت شد تا به امروز که حدود 30 سال دارم

  1. لیتل بوی هستم دنبال مامی می گردم
   علایق پوشک پستونک شیشه شیر کلا دوس دارم مثل نی نی باهام رفتار بشه

 4. بسیار عالی بود و مفید چون من خودم یک فیتش پوشک پوش هستم و یه ab/dl boy کامل هستم و 32 ساله و متاهل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *