فتق دیسک بین مهره ای چیست؟

فتق دیسک چیه؟

خیلی از ما که ممکن است درد کمر یا گردن داشته باشیم عبارت” فتق دیسک بین مهره ای” را شنیده ایم، اگر چه ممکن است درک کاملی از مفهومش نداشته باشیم. دیسک بین مهره یک ساختار ضربه گیر واقع میان دو مهره همجوار ستون فقرات است و از یک لایه بیرونی محافظ کلاژن به نام آنولوس فیبروسیز و لایه داخلی نوکلئوس پولپوسیز تشکیل شده است. نوکلئوس عمدتاٌ از آب و همچنین از واسطه های شیمیایی قابل اشتعال مثل فسفولیفاس آ2، اکسید نیتروژن و سیکلواکسینژناز، تشکیل شده است.

فعالیت هایی که شامل و یا نیازمند نشستن طولانی مدت، خم شدن رو به جلو، دولا شدن و یا چرخیدن هستند، به دیسک بین مهره ای فشار مکانیکی وارد می کنند. حرکت چرخشی شدید و یا مکرر در این ناحیه باعث ایجاد شکاف و یا پارگی در آنولوس فیبروسوز می گردد. این روند ممکن است نسبتاٌ بدون علایم باشد، گرچه می تواند منجر به درد چرخش محور بدن شود و به سندروم پارگی دیسک داخلی منجر گردد. وقتی این اتفاق می افتد باعث تضعیف ساختار بیرونی آنولوس فیبروسوز و در نهایت منجر به فروپاشی ساختار نوکلئوس پولپوسیز می شود.

, فتق دیسک بین مهره ای چیست؟احتمال دارد نوکلئوس به سمت آنالوس فیبروسوز جا به جا شود. این موضوع در 50 درصد کسانی که درد ناحیه پایین کمر بدون علائم دارند، دیده شده است. وقتی نوکلئوس پولپوسیز به شکل حلقه از هم گسیخته می شود، به آن فتق دیسک اطلاق می گردد. این پدیده می تواند به زیر شاخه های برآمدگی دیسک، بیرون زدگی دیسک و جداشدگی دیسک بسته به محل و سایز مواد مرکزی فتق تقسیم گردد. اگر چه این پدیده یک عامل بالقوه درد است، فتق دیسک بین مهره ای همچنین تقریباٌ در 30 درصد مردم بدون علایم درد در قسمت پایین کمر دیده شده است که توسط یک متخصص چرخش آزمایش و تایید می گردد.

اگر چه تحریک مستقیم و یا التهاب ریشه عصب های مجاور می تواند در اثر فتق دیسک پدید آید اما باور ما بر این است که تا درجه خاصی از التهابات اضافی شاهد علایم خاصی نیستیم. این مساله بنا بر این دلیل مهم است که درمان هر بیمار با فتق دیسک دردناک محافظه کارانه، با تمرکز بز کاهش التهاب، افزایش قدرت و بهبود توانایی حرکتی است که به طور معمول از طریق توان بخشی کلی صورت می گیرد.

 

دپارتمان حرکات اصلاحی و توانبخشی کلینیک آلومینا

برای کسب نوبت ویزیت در زمینه های درمان آسیب های ورزشی و بازتوانی جسمی به صفحه تماس با ما مراجعه کنید یا اینجا کلیک کنید.

5 1 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

 


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x