علل احتمالی نوسانات خلقی – مرکز مشاوره

 

علل احتمالی نوسانات خلقی

نوسانات رفتاری سریع و اغلب شدید ، نوسانات در حالت عاطفی خود، شامل تغییرات سریع بین احساسات شادی و خشم، تحریک پذیری و یا افسردگی را نوسان خلق گویند.

 

احتمالی نوسان خلق - علل احتمالی نوسانات خلقی - مرکز مشاوره

 

علل

در میان علل احتمالی نوسانات خلقی، عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز در ارتباط با تنظیم خلق و خو، مانند اختلال دوقطبی و تغییرات هورمونی مرتبط با چرخه قاعدگی یا یائسگی است.

علاوه بر این، نوسانات خلقی ممکن است در مردان که سوء مصرف استروئید (اغلب به نام “خشم سرخ”) رخ می دهد.

نوسانات خلقی نیز با افسردگی به ویژه افسردگی درمان نشده رایج است، در حالیکه خلق و خو می تواند از تحریک پذیری تا غم و اندوه شدید به یک انفجار عصبی متغیر باشد.

هر کس تغییرات خلق و خوی یک بار در طولانی مدت تجربه می کند، اما زمانی که این تغییرات اغلب اتفاق افتاده و رو به شدت می رود و زندگی روزمره، کار  و حتی روابط شما را مختل می کند، زمان دیدن یک متخصص است.( گروه روانپزشکان آلومینا)

ممکن است اختلال خلقی مثل افسردگی، اختلال دوقطبی یا اختلال شخصیت مرزی (BPD) داشته باشید.

 

علائم افسردگی

اگر با تغییرات خلقی مواجه هستید، ممکن است  افسرده باشید. سایر علائم افسردگی عبارتند از:

احساس غمگینی، ناامید یو بی ارزش
مشکل در خوابیدن(مرکز تخصصی اختلالات خواب )
خوردن بیش از حد یا خیلی کم
خستگی مفرط
عدم لذت بردن در فعالیتهایی که معمولا از آن لذت می برید
عدم داشتن تمرکز و دشواری در تصمیم گیری (نوروفیدبک برای افزایش تمرکز)
داشتن افکار مرگ یا خودکشی


علائم اختلال دوقطبی

نوسانات خلق یکی از نشانه های کلاسیک اختلال دوقطبی است که با وقوع مانیا یا هیپومانیا، قسمت افسردگی و یا هر دو قسمت مخلوط نامیده می شود. دو نوع اصلی اختلال دوقطبی وجود دارد: Bipolar I و Bipolar II.

یک قسمت از مانیا می تواند نشانه هایی مانند صحبت کردن سریع، پر انرژی، بسیار حراف، انجام رفتارهای در معرض خطر، لمس یا تحریک پذیری زیاد، نیاز به خواب کمتر نسبت به حالت طبیعی داشته باشد و فعالیت بیشتری نسبت به شما داشته باشد.

 

قسمت افسردگی ممکن است شامل احساس غرور یا بی ارزش، گریه، کمبود انرژی، احساس گرسنگی، مشکل در تمرکز، خواب کم، خوردن بیش از حد یا به اندازه کافی، افکار مرگ و یا خودکشی و از دست دادن لذت بردن از فعالیت هایی که قبلا از آن لذت میبرده اید.

هنگامی که شما حداقل یک قسمت مانیک را تجربه کرده اید، Bipolar I تشخیص داده می شود.

شما همچنین ممکن است قسمت های افسردگی یا هیپومانیا داشته باشید. Bipolar II تشخیص داده می شود (زمانی که شما حداقل یک قسمت افسردگی به مدت دو هفته و یا بیشتر و یک قسمت هیپومانیا که حداقل چهار روز طول کشیده باشد).

ارائه خدمات تخصصی دارویی و غیردارویی برای اختلالات خلقی 


علائم اختلال شخصیت مرزی

 

اختلال شخصیت مرزی یکی دیگر از اختلالات روانی است که می تواند در علت نوسانات شدید خلق شما باشد. در اینجا علائم دیگری وجود دارد:

نوسان  شدید و متغیر که می تواند از چند ساعت تا چند روز  باشد.
رفتار تکانشی و خطرناک به عنوان مثال، درگیر شدن در رابطه جنسی یا سوء مصرف مواد محافظت نشده.

واکنش شدید به رها کردن، اینکه آیا این واقعی است یا فقط فکر می کنید واقعی است. این واکنش ها شامل افسردگی، خشم و یا ترس است.

اغلب احساس خالی یا بی قرار بودن

تهدید به خودکشی یا مشارکت در رفتارهای خودکشی .

داشتن رابطه عاطفی و شدید با دیگران که با احساسات شدید در مورد شخص مشخص می شود.

مسائل خشم، که می تواند شامل وقایع، خشم ناخوشایند و ناتوانی در کنترل خلق شما باشد.

داشتن علائم متضاد به عنوان مثال، احساس می کنید که زمان را از دست داده اید یا خارج از بدن خود هستید و همه چیز اتفاق می افتد.

 

اگر نوسانات خلقی ناگهانی بسیار غیر منطقی ویااحساس خودکشی می کنید،به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارند

 

منبع 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - علل احتمالی نوسانات خلقی - مرکز مشاوره

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: