چرا افراد غش (سنکوپ) میکنند؟

علت کاهش ناگهانی هوشیاری و غش کردن

سنکوپ

برای بسیاری از اطرافیان ما پیش آمده که غش کنند این حمله‌ها را مهم تلقی کنید. غش کردن را بیهوش شدن و فقدان موقت هوشیاری بطور خیلی ناگهانی و برای زمانی کوتاه نتیجتا نرسیدن خون لازم به مغز تعریف میکنند عضو کانون آرترواسکلروز ایران با بیان این که بروز غش علت‌های گوناگونی دارد، گفت: هنگامی که خون به مغز نرسد فرد گرفتار غش کردن یا سنکوپ میشود.

سنکوپ چیست؟ 
سنکوپ به حالتی گفته میشود که طی آن شخص سطح هوشیاری خود را برای لحظاتی از دست میدهد که البته این نشانه گذراست و فرد سریعا سطح هوشیاری خود را بدست می‌آورد هنگامی که خون به مغز نرسد فرد گرفتار غش یا سنکوپ میشود که در اغلب مواقع دلیل آن غیر بدخیم است و خطری فرد بیمار را تهدید نمی‌کند ولی بایست به آن دقت کرد زیرا می‌تواند نخستین نشانه یک بیماری قلبی باشد.

در حالتی که در بیشتر از نود درصد موارد علت‌های این پیامد به ساختار عصبی ارتباطی ندارد عموما آنهایی که دچار غش می‌شوند باید از دید سلامت قلبی مورد وارسی قرار بگیرند زیرا دلیل عمده این پیامد مرتبط به قلب است و تاخیر در تشخیص آن سبب مرگ فرد بیمار میشود ایران ناز انجام امورات سنگین از جمله رایج‌ترین دلیل غش است که فرد ضمن غش گرفتار تهوع، کاهش درجه حرارت بدن و بیهوشی میشود که گهگاه بعضی افراد احتمال دارد گرفتار این نشانه‌ها نشوند.

بعضی افراد غش یا سنکوپ را با صرع به خوبی تشخیص نمی‌دهند تمام اشخاص در طی زندگی خود یکبار غش یا سنکوپ را تجربه کرده اند بطوریکه نصفی از انسانهایی که به اورژانس رجوع میکنند گرفتار این مشکل شده اند در حالت کلی غش در اشخاص ده تا بیست سال و بالای ۶۰ سال شایعتر است که این مشکل علاوه بر دلیل زمینه‌ای درصد بروز حوادثی مانند زمین خوردن و… را نیز بهمراه دارد.

کاهش ناگهانی سطح هوشیاری و غش کردن علل مختلفی دارد که در راس این علل، علت های مغزی و قلبی می باشند.

مکانیسم نهایی آسیب در کلیه موارد نهایتا کاهش خونرسانی مغزی می باشد.

در متن زیر بصورت خلاصه مروری بر این علل خواهیم داشت:

علل قلبی: آریتمی، مشکلات پمپاژ قلبی و ایست قلبی

سنکوپ وازوواگال (نوعی از سنکوپ در شرایط خاص مثلا در هنگام خون گیری)

افت مایعات بدن (کاهش فشار خون)

علل دارویی

علل مغزی مثل بیماریهای عروقی مغز(حملات غش کردن ممکن است تنها علامت هشدار سکته مغزی در آینده باشد)

افت قند خون

و….

در حملات غش کردن حتماً جهت بررسی بیشتر می بایست به متخصص قلب و عروق و متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

هنگام غش کردن چه اتفاقی می‌افتد؟

یک موقعیت اضطراب و نگرانی زا می‌تواند موقتا سبب اختلال در ساختار عصبی خودکار شده و سنکوپ اتفاق بیوفتد. غش کردن در اصطلاح متداول فقدان غیرمنتظره و موقت هشیاری است.

در اصطلاح پزشکی به این حالت سنکوپ گفته میشود که از یک کلمه یونانی به معنی «انقباض» یا «قطع» ناشی میشود. سنکوپ به علت کاهش غیرمنتظره گردش خون به مغز رخ میدهد.

برخی از رایجترین علت‌های غش کردن شامل:

ریتم غیرعادی قلب: چنانچه تپش قلب به میزان نسبتا زیادی کاسته شود. یا سریع شود، فشار خون احتمال دارد سقوط کرده و غش کردن بدنبال آن ظهور نماید.در این بین علت‌های متعددی منتهی به ریتم غیرعادی قلب می‌شوند؛ از بعضی داروها گرفته تا پرکار بودن تیرویید.

سنکوپ وازوواگال: سنکوپ وازوواگال (وازودپرسور) نوع رایج سنکوپ در اشخاص طبیعی بوده و عموما راجعه است.عواملی چون هراس، ملال و خستگی مفرط، استرس‌های روحی بخصوص در در اتاق‌های گرم و شلوغ، صدمات و درد بسترساز ظهور آن هستند.

نشانگان سینوس کاروتید: عارضه‌ای است که بر اثر مسدود شدن سرخرگ کاروتید و کاهش خون رسانی به مغز منتهی به کاستی میشود.

افت فشار خون وضعیتی: این اصطلاح به معنی افت فشار خون است هنگامی که فرد دراز کشیدن یا از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر وضعیت می‌دهد.کاهش آب بدن، بعضی از داروها، و فقدان مقادیر فراوانی خون، از علت‌های اساسی فشار خون وضعیتی هستند.

بخش زیادی از علت‌های دیگر برای غش کردن تعریف شده اند، مانند کاهش قند موجود در خون یا تشنج

بارداری یکی دیگر از وضعیت هایی است که امکان دارد در اثر آن غش کردن اتفاق بیوفتد.عروق خونی در دوره حاملگی گشاد می‌شوند و فشار خون بطور رایج تقلیل می‌یابد و همین موضوع باعث ظهور غش میشود.

یک موقعیت اضطراب و نگرانی زا نیز میتواند موقتا باعث مختل شدن در ساختار عصبی خودکار شده و سنکوپ اتفاق بیوفتد.
بعضی افراد نیز با تزریق یا دیگر شیوه‌های پزشکی از جمله بررسی خون، گرفتار احساس کاستی یا غش می‌شوند.
راههایی برای رویارویی با غش
سنکوپ در بیشتر موارد غیر بدخیم است ولی در مواجه با این اشخاص مشخص کردن نوع سنکوپ جهت درمان‌های اورژانسی لازم است.
چنانچه شما می‌دانید یا گمان می‌برید که درحال رفتن بسوی کاستی یا غش هستید، بخوابید و ترجیحا در موقعیتی باشید که پاهایتان را بلند کرده اید. این کار گردش خون به مغز را ترغیب میکند.
بررسی دلایل زمینه‌ای برای علاج غش و ممانعت از حملات بیشتر بافایده است.
به عنوان مثال اگر شما مبتلا به دیابت تیپ دو هستید، توصیه به فعالیت بدنی منظم و داشتن یک سیستم تغذیه‌ای سالم و متعادل برای پیشگیری از ظهور غش است.

چنانچه شما با تزریق و یا دیگر شیوه‌های پزشکی گرفتار غش می‌شوید، قبل از اینکار با دکتر یا پرستار خود مشاوره کنید.توصیه اینست که در حالت دراز کشیده، تزریق برای شما انجام پذیرد.

درمان سنکوپ‌های عصبی شامل پرهیز از هر نوع عوامل محرک است.

درمان سنکوپ وازوواگال بطور معمول شامل دور شدن از عوامل ایجادی و قرارگرفتن در موقعیت به پشت خوابیده و بالا نگه داشتن پاها است.درصورت زمینه قلبی درمان باید طبق نظر دکتر انجام شود.

در سنکوپ با منشاء سینوس کاروتید راههای متفاوتی برای علاج وجود دارد.به منظور پرهیز از پیدایش سنکوپ سینوس کاروتید، مریض بایست یقه‌های گشاد و لباس‌های آزاد میشود از و از حرکات غیرمنتظره سر پرهیز کند.

مریض بایست در موقع نگریستن به یک طرف، به جای چرخش سر به تنهایی، تمام بدن را بچرخاند.

این بیماران محتمل است به درمان دارویی، پیس میکر یا درمان جراحی نیاز داشته باشند.

برای سنکوپ‌های ناشی از سرفه شدید نیز توصیه به پرهیز از محرک‌های خاص است.

پرهیز از هر چیزیکه سبب کاهش فشا رخون میشود، به پیشگیری از غش کردن یاری می‌کند.به عنوان نمونه مصرف به میزان مایعات، مصرف وعدههای غذایی کوچک‌تر، مصرف خوردنی‌های شور در صورت افت فشار خون از پیدایش غش ناشی از افت فشار خون وضعیتی جلوگیری میکند.

با توجه به اینکه استفاده از بعضی داروها منتج به کاهش فشار خون میشود، در صورت این رویداد با دکتر خود برای تغییر در نوع یا دوز دارو مشاوره انجام دهید.
چنانچه شخصی غش کرد:
فرد را وارسی کنید تا اطمینان حاصل کنید هنوز نفس می‌کشد، مجروح نشده یا خونریزی نمی‌کند، و سریعا هوشیاریش را بدست می‌آورد. در غیر از این حالت سریعا به اورژانس تلفن کنید. لباس‌های اطراف گردن فرد را کنار بزنید. بعد از این که فرد هوشیاریش را بدست آورد، او را در مکان آرام و خنکی برای ده تا پانزده دقیقه بخوابانید؛ چنانچه فرد نمی‌‌تواند بلند بکشد، او را در وضعی که سرش پایین ‌تر از سطح شانه ‌ها بین زانوهایش قرار دارد بنشانید. پاهای فرد را حدود سی سانتی متر بالاتر از سطح قلب او بگذارید. چنانچه فرد استفراغ کرده است، او را به پهلو بخوابانید، تا از خفگی ممانعت شود.

قسمت دوم

علل و دلایل غش کردن چیست؟

غش کردن را بیهوش شدن و فقدان موقت هوشیاری بطور خیلی ناگهانی و برای زمانی کوتاه نتیجتا نرسیدن خون لازم به مغز تعریف میکنند.

وقتیکه گردش خون به مغز اندک شود به این علت که مغز کنترل خود را روی قسمتهای بدن از دست میدهد، قدرت و هوشیاری اندک یا از بین رفته و فرد غش میکند.

چنانچه غش کردن با یک مشکل جدی پزشکی همراه نباشد این پیامد بطور معمول پس از چند ثانیه یا چند دقیقه برطرف شده و فرد مجدد هوشیار میشود.

 

اشخاص زمانی غش میکنند یا از حال می‌روند که خون‌‌رسانی به مغز آن‌ها بیشتر از اندازه کاهش میابد.

فردی که درحال غش کردن است اول گرفتار رنگ‌پریدگی میشود زیرا خون خیلی اندکی به پوست‌اش می‌رسد و بعد به صورت موقت هوشیاری خود را از دست میدهد.

بطور معمول در طی ۱ دقیقه دراز کشیدن، گردش خون فرد به حالت قبلی بازگشته و او هوشیاری خود را باز می‌یابد.

حملات غش احتمال دارد هیچ اهمیت پزشکی نداشته یا علامتی از یک اختلال جدی باشد.

چند اختلال پزشکی، از جمله بی‌نظمی‌های مرگ‌بار قلبی و سرفه‌های غیرمنتظره و شدید توانایی دارند سبب غش و از حال رفتن فرد شوند.

بعضی افراد هم وقتی خیلی خسته می‌شوند، خبرهای ناراحت کننده می‌شنوند یا چیز ناخوشایندی می‌بینند، از حال می‌روند.

در این شرایط، تپش قلب کند شده و فشار خون گرفتار کاهش غیر منتظره میشود.

اهمیتی ندارد چه مقدار کم اهمیت به نظر می‌آید بی‌هوشی را باید مانند یک فوریت پزشکی تحت مداوا قرار داد تا زمانی که علایم بر طرف شده و دلیل آن معلوم شود.

 

نشانه‌های غش کردن

آشنا شدن با نشانه‌های غش کردن، خیلی پراهمیت است زیرا فقدان اطلاع از علایم این پیامد میتواند باعث به خطرانداختن جان فرد شود. فردی که درحال غش کردن است به علت رسیدن خون پایین‌تر به پوست اول گرفتار رنگ پریدگی شده و بعد هوشیاری خود را از دست میدهد، احساس سبک شدن سر بطور خیلی ناگهانی، کاستی همگانی، تار دیدن غیرمنتظره و احساس صدایی مانند سوت در گوش، تهوع و بالا آوردن، رنگ پریدگی و عرق کردن، گزگز دست و پا، نبض پایین، تنفس سطحی و افت فشار خون و نهایتا فقدان اعتدال، سقوط و بیهوش شدن از نشانه‌های رایج غش هستند.

 

علت‌های غش کردن چیست؟

رایج‌ترین دلیل غش، بروز شوک عروقی است.

غش میتواند در یک فرد کاملاً تندرست و سالم در اثر یک عکس‌العمل عاطفی نظیر شنیدن خبری ناراحت‌کننده یا حتی خوب، دیدن صحنه‌ای ناخوشایند (شوک هیجانی)، درد زیاد، هراس و اضطراب و نگرانی، ملال و خستگی مفرط، ایستادن طولانی، گرما، برخاستن غیرمنتظره از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده، سوءتغذیه، کم‌خونی، فقدان هوای تازه یا حتی مصرف داروهای غیرمجاز روان‌گردان باشد.

حملات غش نیز امکان دارد متعاقب یکسری بیماریهای قلبی سرخرگی، علت‌های عصبی، افت قند موجود در خون و هم چنین شل شدن غیرمنتظره عروق بدن در اثر محرک‌های داخلی یا خارجی نظیر سنکوپ سینوس کاروتید، سنکوپ خروج ادرار، سنکوپ عصبی و قلبی و هم چنین کاهش حجم خون به علت خون‌ریزی، اسهال و استفراغ شدید نیز دیده شود.

 

شیوه برخورد کردن با بیماری که غش کرده است:

هرچند این پیامد در بیشتر موارد احتمال دارد دارای اهمیت پزشکی نبوده، ولی در مواردی می‌تواند نشان از یک اختلال مهم در فرد نیز باشد.  بطور معمول در طی ۱ دقیقه درازکشیدن، گردش خون فرد غش کرده به حالت قبلی بازگشته و هوشیاری مجدد باز خواهد گشت، بایستی مریض در وضعیت درازکش قرار گرفته و پاها بالاتر از سر قرار گیرد تا گردش خون به سوی مغز برقرار شود. در حالتی که امکان دراز کشیدن نباشد می‌توان سر فرد بیمار را در حالت نشسته وسط دو زانو قرار داد.

میتوان با پاشیدن اندکی آب خنک به صورت فرد بیمار یا واردکردن محرکی به او سبب انقباض مجدد عروق بدن فرد و برگشت به حالت هوشیاری شد، ولی چنانچه فرد به محرک‌ها جواب نداد ارزیابی نشانه‌های حیاتی (نبض و تنفس) و در صورت لزوم اقدامات نخستین چون احیای قلبی و ریوی تا رساندن فرد بیمار به کلینیکها و مراکز مداوای بیماران لازم است.

 

فرق غش و تشنج

شاید بپرسید تفاوت غش با تشنج چیست و چه طورآنها را از همدیگر تشخیص دهیم؟

بطور طبیعی، سلو‌ل‌های مغزی، دشارژهای الکتریکی هماهنگ و منظمی ایجاد میکنند ولی زمانیکه این دشارژها (تخلیه بار الکتریکی) نامنظم شده و سازمان‌دهی خود را از دست بدهند تشنج رخ میدهد.

تشنج بزرگ (گراندمال) که به آن حمله هم می‌گویند، حالتی غیرارادی از انقباض و شل شدن متفاوت عضلات، به همراه فقدان هوشیاری است.

تشنج‌های ناشی از بیماری صرع، رایج‌ترین نوع تشنج هستند ولی چند نوع اختلال دیگر هم میتوانند سبب تشنج شوند:

اختلال عملکرد و نارسایی کلیه، مننژیت (التهاب پرده‌های مغز)، انتشار مسمومیت در خون (توکسمی) بارداری، صدمات سر، ترک غیرمنتظره بعضی از داروها مانند دیازپام و …

 

کمک‌های نخستین

برای یاری به شخصی که غش کرده یا حس میکند در شرف غش کردن است، چند کار می‌توانید انجام دهید:

 • اول او را در موقعیت درازکش بگذارید.چنانچه کسی در موقعیت نشسته یا ایستاده از کاستی و سرگیجه نارضایتی دارد، او را بخوابانید.چنانچه جایی برای این کار نیست از وی بخواهید در موقعیت نشسته، به جلو خم شود و سرش را بین زانوها قرار بگذارد..

  اینکار به افزایش گردش خون مغز یاری می‌کند.

  چنانچه شخصی غش کرده و تاکنون در وضعیت نشسته است، فوراً او را به سطح زمین بخوابانید.

 • چنانچه حمله غش سبب زمین خوردن فرد شده است، او را به پشت بخوابانید.

اشخاصی که هوشیاری که مردها گاهی استفراغ میکنند، به این جهت بایست به دقت راه هوایی فرد بیمار را وارسی و از باز بودن آن مطمئن شوید.

همین‌طور نشانه‌های حیاتی او را بررسی نمایید..

به عنوان نمونه، آیا نفس می‌کشد؟ آیا می‌توانید نبض او را لمس کنید؟


قسمت سوم

باورهای اشتباه درباره غش کردن

 تا همین چند دهه پیش غش را ناشی از جن‌زدگی می‎دانستند و شاید همچنان افرادی بر این عقیده باشند که فردیکه غش یا تشنج کرده، جنی شده یا جن در او رسوخ کرده است!
غش کردن یا سنکوپ عبارتست از بی‌هوش شدن غیرمنتظره و کوتاه‌مدت که بدلیل نرسیدن اکسیژن لازم به مغز اتفاق میوفتد.استرس‌های شدید و بلند شدن غیرمنتظره از تخت یا صندلی از رایجترین علت‌های این رویداد به حساب می‌آیند.ولی بعضی اختلالات تپش قلب و بیماری‌هایی مانند صرع همچنین میتوانند این اختلال را بوجود آورند.

آب و هوای گرم، کهولت سن و حتی دیابت نیز میتواند در پیدایش غش تاثیرگذار باشد.

ولی چنانچه دفعات بروز غش کردن زیاد شود، می‌تواند نشات گرفته از بیماری صرع باشد انجام امورات سنگین هم میتواند دلیلی بر بروز غش باشد بعضی وقت‌ها هم علت این بیهوشی شنیدن یک خبر ناگوار یا دیدن یک صحنه تلخ است.به بیان متخصصان سنکوپ همان غش است که یکی از نشانه‌های رایج بیماریهای قلبی است.

«سنکوپ» به حالتی گفته میشود که طی آن شخص سطح هوشیاری خود را برای لحظاتی از دست میدهد که البته این نشانه گذراست و فرد سریعا سطح هوشیاری خود را بدست می‌آورد.

هنگامی که خون به مغز نرسد فرد گرفتار غش میشود که در اغلب مواقع دلیل آن خوش‌خیم است و خطری فرد بیمار را تهدید نمی‌کند ولی بایست به آن دقت کرد زیرا می‌تواند نخستین نشانه یک بیماری قلبی باشد.
با دقت به اینکه غش با نشانه از دست رفتن سطح هوشیاری همگام است، مردم برای علاج به متخصص مغزواعصاب رجوع میکنند درحالیکه در بیشتر از نود درصد موارد علت‌های این پیامد به ساختار عصبی ارتباطی ندارد . عموما آنهایی که دچار غش می‌شوند باید از دید سلامت قلبی مورد وارسی قرار بگیرند زیرا دلیل عمده این پیامد مرتبط به قلب است و تاخیر در تشخیص آن سبب مرگ فرد بیمار میشود . بعضی افراد غش یا سنکوپ را با صرع به خوبی تشخیص نمی‌دهند .تمام اشخاص در طی زندگی خود یک‌بار غش یا سنکوپ را تجربه کرده‌اند بطوریکه نصفی از انسانهایی که به اورژانس رجوع میکنند، گرفتار این مشکل شده‌اند.
غش در خانم‌ها نسبت به مردان شایعتر است.هم چنین در اشخاص ده تا بیست سال و بالای ۶۰ سال فراوانی زیادتری دارد.

وقتی غش می‌کنیم چه اتفاقی می‎افتد؟
وقتیکه گردش خون به مغز اندک شود، مغز کنترل خود را روی قسمتهای بدن از دست میدهد، لذا قدرت و هوشیاری‌اش اندک شده یا از میان میرود و فرد غش میکند چنانچه غش کردن با یک مشکل جدی پزشکی همراه نباشد، این پیامد بطور معمول پس از چند ثانیه یا چند دقیقه برطرف شده و فرد مجدد هوشیار میشود.
آشنا شدن با نشانه‌های غش کردن، خیلی پراهمیت است، زیرا فقدان اطلاع از علایم این پیامد میتواند باعث بخطر انداختن جان فرد شود فردی که درحال غش کردن است، به علت رسیدن خون کم‌تر، اول گرفتار رنگ‌پریدگی شده و بعد هوشیاری خود را از دست میدهد.
احساس سبکی سر، کاستی همگانی، تار دیدن و سوت کشیدن گوش، تهوع و بالا آوردن، رنگ پریدگی و عرق کردن، گزگز دست و پا، نبض پایین، تنفس سطحی و افت فشار خون و نهایتا فقدان اعتدال، سقوط و بیهوش شدن از نشانه‌های رایج غش هستند.
دلایل رایج غش
رایج‌ترین دلیل غش، بروز شوک عروقی است.غش میتواند در یک فرد کاملاً تندرست و سالم در اثر یک عکس‌العمل عاطفی نظیر شنیدن خبری ناراحت‌کننده یا حتی خوب، دیدن صحنه‌ای ناخوشایند (شوک هیجانی)، درد زیاد، هراس و اضطراب و نگرانی، ملال و خستگی مفرط، ایستادن طولانی، گرما، برخاستن غیرمنتظره از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده، سوءتغذیه، کم‌خونی، فقدان هوای تازه یا حتی مصرف داروهای غیرمجاز روانگردان باشد.

چگونه رفتار کنیم؟
هرچند این پیامد در بیشتر موارد احتمال دارد دارای اهمیت پزشکی نباشد، ولی در مواردی می‌تواند نشان از یک اختلال مهم باشد بطور معمول در عرض ۱ دقیقه دراز کشیدن، گردش خون فرد غش کرده به حالت قبلی بر می‌گردد و هوشیاری مجدد باز خواهد گشت، به همین سبب بایستی مریض در وضعیت درازکش قرار گیرد و پاها بالاتر از سر قرار باشد تا گردش خون به سوی مغز برود.
در حالتی که امکان دراز کشیدن نیست، می‌توان سر فرد بیمار را در حالت نشسته وسط دو زانو قرار داد هم چنین میتوان با پاشیدن اندکی آب خنک به صورت فرد بیمار یا وارد کردن محرکی به او سبب انقباض مجدد عروق و برگشت به حالت هوشیاری شد.ولی چنانچه فرد به محرک‌ها جواب نداد، ارزیابی نشانه‌های حیاتی (نبض و تنفس) و در صورت لزوم، اقدامات نخستین چون احیای قلبی و ریوی تا رساندن فرد بیمار به کلینیکها و مراکز مداوای بیماران لازم است.

توصیه
تا موقعی که فرد بیمار، هوشیاری نسبی خود را بدست نیاورده است، از دادن مایعاتی نظیر آب قند یا خوردنی دیگر به او امتناع کنید، زیرا آب قند در حالتی که هوشیاری فرد کامل نیست، به درون شش‌ها وارد شده و سبب مشکلات تنفسی و حتی خفگی خواهد شد.

 

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب (بورد تخصصی  از دانشگاه علوم پزشکی تهران)

در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت دکتر امیری به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

87 دیدگاه دربارهٔ «چرا افراد غش (سنکوپ) میکنند؟»

 1. با سلام و خسته نباشید
  ۳شب پیش بنده بدون هیچ بیماری قبلی و علایمی حین کشیدن سیگار برروی پنجره یهو افتادم و بیهوش شدم و خانمم میگه که ۱۵ دقیقه بیهوش و مثل ماهی که از آب بیرون میاد هی تکون میخوردی و خودت رو به اینطرف و انطرف میکوبیدس . من هیچکدوم رو به یاد ندارم که وقتی بیدار شدم رو تخت بیمارستان بودم. که دکتر چندتا سوال ازم کرد که آیا معتاد نیستی و دوم اینکه قرص چاقی مصرف می کنی؟
  و اخر سر هم یه ازمایش خون ازم گرفت و برام واسه یه متخصص نوشت.
  ایا امکان دوباره روی دادن هست.
  البته یکی دو روزی بود احساس دلهره و گهگاهی یه شوک بهم وارد میشد.
  بنده ت مصرف می کنم و قرص چاقی هم.
  ولی برای حذف ت نمی دونم چیکار کنم ایا قرص b2 جوابگو هست؟
  ایا ممکنه ناشی از مصرف بیش از حد اونها باشه؟

 2. فرهاد ابدالی

  با سلام و خسته نباشید
  پسر 14 ساله من در عرض دو ماه گذشته دو بار به علت ناگهانی برای چند ثانیه از هوش رفت . بار اول هنگامی که از خواب بعد از ظهر بیدار شد . بار دوم وقتی که روی صندلی نشسته بود و داشت غذا می خورد . البته بار دوم به خاطر فوت برادرم حدود 24 ساعت نخوابیده بود و بازی کامپیوتری طولانی هم کرده بود . نتایج نوار مغزی و ام آر آی هم نشان میداد که مشکلی ندارد . ولی بیم آن دارم که دوباره تکرار شود .چه باید بکنم ؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی برای رفع نگرانی و اطمینان از سلامتی وی توصیه میشود توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب معاینه شوند. در صورت تمایل میتوانید از طرق صفحه تماس با ما، با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

 3. سلام مادر من یه ماه غش میکنه قلبش با عکسبرداری هسته ای و تست ورزش بررسی شد مشکلی نداشت مغزش عکس گرفتیم چیزی نبود نوار مغزش تغییراتی داشت که مثل اینکه تشنج ضعیف تشخیص داده شده دکتر گفتن نباید مراسم عزا یا شلوغ بره قرص اورلپت بهش داده ولی بعد از شیش روز مصرف همچنان هر روز بی حس میشه…..موقغی که بی حس میشه از پاش شروع میشه بعد چشاش میبنده ولی اکثر اوقات میشنوه و حس میکنه انگشتشو فشار میدم بیدار میشه…..میخواستم نظرتون بدونم و اینکه کاری هست که باید انجام بدیم

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بدون بررسی بالینی و مدارک پزشکی امکان راهنمایی نمی باشد بهتراست بعد از اتمام تعطیلات نوروز با تمام مدارک پزشکی برای جناب دکتر دهقانی درشعبه رسالت و یا خانم دکتر نادری در شعبه کرج نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 4. سلام و خسته نباشید . دختری هستم 25 ساله ك بطور ناگهانی بیهوش شدم بعد به هوش آمدن دیدم خودم را خیس کرده ام علت چی میتونه باشه لطفا راهنمایی ام کنید در ضمن حدود 5 سال قبل هم اینطور شدم ولی اون موقع ادارار نکرده بودم با تشکر

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتراست برای بررسی های بالینی و طبی برای خانم دکتر وهابی ( متخصص مغزو اعصاب ) نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 5. سلام ..من 28 سالمه ..الان چند ماهه که به طور ناگهانی احساس خالی شدن سر و بیهوشی میکنم (ولی بیهش نمیشم )… …البته این وضعیت همیشگی نیست و گاهاً اتفاق میفته… brain ct هم انجام دادم که نورولوژ دید و گفت مورد خاصی نداره….خیلی نگرانم کرده…

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتراست با یک متخصص اعصاب وروان ( روانپزشک ) ملاقاتی داشته باشید .

 6. سلام.من حین تزریق امپول به قسمت چپ بدنم غش میکنم.البته اصلا از امپول زدن نمیترسم.حتی ویتامین هارو خودم تزریق میکنم.که جدیدا اینطوری شدم

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   برای بررسی بیشتر برای خانم امیری نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 7. سلام
  همسرم چند وقتیست از درد در ناحیه ی بین سینه احساس ناراحتی میکند. به گفته ی خودش انگار لوله ای آنجا باد میکنه.
  امشب تو اتوبان و پشت فرمون بود که ناگهان ماشین رو نگه داشت و با چشمان باز دست و پاش از کار افتاد. حالتی مثل غش اما نشسته و با چشمان باز. بعد از بیست ثانیه که خوب شد از پشت فرمون پایین اومد اما حدود پنج ثانیه نمیدونست چه اتفاقی افتاده. گیج شده بود.
  میخواستم ببینم علتش چی میتونه باشه. ممنونم

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   متاسفانه بدون بررسی طبی امکان تشخیص وجود ندارد و بهتراست برای متخصص مغزو اعصاب جهت بررسی کامل نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 8. سلام من 29 سالمه و پیش دیابتم
  چند ماه پیش تو حموم حالم بد شد و چشمام سیاهی میرفت و سرم گیج رفت اومدم بیرون غش کردم و افتادم فکر میکنم چند ثانیه بود
  دیروز استخر بودم و داشتم آفتاب میگرفتم که بعد یه ربع از آفتاب گرفتنم احساس ضعف کردم رفتم از بوفه آبمیوه بخرم که سرم گیج رفت و چشمام سیاهی
  دوباره بیهوش شدم ولی با صورت خورده بودم زمین لب و بینیم بخیه خورده
  علتش رو نمیدونم
  همون موقع بهم آب قند و آب نمک دادن فشارم 10 شد و قندم 112 بود تو بیمارستان
  امروز دوباره ضعف کردم و رفتم سرم زدم فشارم 9 بود
  هنوز بدنم ضعف داره و دست و پام خواب میره
  علتش رو نمیدونم چیه
  قلبمم افتادگی دریچه میترال داره ولی جدی نیست

  1. دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

   با سلام و احترام
   در صورتی که منظورتان در سوال از کلمه ” پیش دیابت” ، احتمال داشتن بیماری دیابت است و این علایم وجود دارد، توصیه میکنم که به متخصص داخلی برای کنترل قند خون مراجعه نمایید چون عدم تنظیم بودن قند خون میتواند این گونه علایم را ایجاد کند.درصورتیکه علایم شما ناشی از بیماری دیابت و اختلال جسمی نیست، برای بررسی با علایم روان-تنی و وجود ارتباط بین علایم روانشناختی با جسمی میتوانید به کلینیک آزادی یا شریعتی مراجعه نمایید.

 9. سلام من19سالمه دیروز اول دچار سوزش معده شدم و بعد سرم داغ شد ونفس نتونستم بکشم با چشم باز از هوش رفتم نبضمم ب شدت کند شده بود به هوش ک اومدم کاملا بی حس بودم…چندبارهم ب علت مصرف اشتباهی دارو توسط پزشک دچار تشنج شدم ایا این مشکل جدیه؟؟

  1. دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

   با سلام و احترام
   با توجه به شرح حال که عنوان شده به صورت ناگهانی دچار علایم جسمی و نورولوژیک شده اید اما عنوان نشده که آیا علت روانشناختی داشته؟سابقه اختلال مشابه بوده؟ و موارد مهم دیگر.توصیه میکنم که به روانپزشک برای بررسی مراجعه نمایید.

 10. سلام خسته نباشید من فشار خونم بالاس دو روز پیش بعد از استحمام ب طور ناگهانی از هوش رفتم اما با چشمهای باز.این میتونه برام مشکل ساز باشه و ب پزشک باید مراجعه کرد یا نه.البته اولین روز از عادت ماهیانه هم بود باتشکر

 11. سلام ، من چند روز پیش در حالت ایستاده به صورت ناگهانی بیهوش شدم و وقتی به هوش اومدم گوش هایم صدایی مثل صدای سوت زودپز میداد و بدنم سرد شده بود و نمیتونستم درست راه برم . به هرکس توضیح میدم مسخرم میکنه
  خواهشن بگید چه مشکلی برام پیش اومده بود؟ ایا سکته مغزی بوده؟اگه مشکل جدی هست بگید.

  1. مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   با سلام. بهتراست حتما به یک متخصص مغزواعصاب مراجعه فرمایید. باسپاس

 12. سلام .پسرم دوسال و شش ماهشه.یک هفته پیش سرش خورد به صندلی و گریه کرد.به قسمت گیجگاه سمت راست خورد.بعد چند دقیقه خوابید.حدود پنج دقیقه بعد از خوابش احساس کردم خوابش عادی نیست هرکاری کردم بیدار نشد و بیحال بود.بدنش شل بود.بردمش بیمارستان متخصص طب اورژانس گفت یک ساعت اینجا باشید اگه بالا نیاورد خوبه و نیازی نیست عکس بگیریم.پسرم خوب شد و برگشتیم.بعد یک هفته پسرم بدون هیچ دلیلی دوباره همونجوری شد.ازش ازمایش خون و سی تی گرفتن گفتن چیزیش نیست.به نظرتون علتش چی میتونه باشه؟ آیا این اتفاق دوباره میفته؟

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   آیا این حالت کاملا متمایز از خواب عادی است؟ نوار مغزی و ویزیت متخصص مغزواعصاب انجام شده است؟

 13. سلام آقای دکتر
  برادر من دیروز بعد از اینکه با ماشینش یه چرخی زده دو قرص فطیر می خره و میخوره و بعد احساس گیجی می کنه. یه دفعه سرش رو بلند میکنه می بینه سه ساعته که بیهوشه، بعد دیگه حافظشم از دست داده بوده بعد کلی گشتن توی خیابون پیداش کردیم ولی کسی رو نمی شناخت. امروز رفته دکتر فقط یه نوار مغز گرفتن گفتن چیزیت نیست. وشاید از فکر کردن و ناراحتی هستش. خیلی نگرانیم لطفا راهنماییمون کنین.

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتر است برای خانم دکتر وهابی در مطب شریعتی مورد بررسی های بیشتری قرار گیرد بهتر است نوار مغز نیز همراه اورده شود.

 14. سلام اقای دکتر
  من دیشب برای اولین داخل دستشویی بیهوش .اولش همه جارو تار میدیدم ولی بعدش حالم خیلی بد شد طوری که اصلا حال نداشتم مامانمو صدا زدم و دیگه بعدشو نفهمیدم ,وقتی میخواستم به هوش بیام صدای مامانم که داشت فریاد میزدو شنیدم بعد تونستم از دستشوی بیام بیرون و رو تخت دراز بکشدم ولی بعد از چند لحظه حالت تهو گرفتم .ما رفتیم دکتر ولی اونا گفتن که فشارو نبظ و همه چیزت نرماله و گفتند که شاید به خاطر اینگه غذا نخوردی چون من قبل از اینکه بیهوش بشم فقط چیپس خورده بودمو ناهار هم کم خورده بودم خودمو سیر احساس میکردم ولی درست نفهمیدند چون دکتر نبود و پرستار فقط بود راستی من زخم معده دارم ولی از 2 ماه پیش احساس میکردم بهتر شدم .
  به نظر شما لازمه که دوباره برم پیش دکتر

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتر است برای متخصص مغزو اعصاب نوبت ویزیت اهیه کنید تا بررسی بیشتری انجام شود.

 15. Salam Aghaye Doctor madare man diabet daran va ghandeshon balast rozi 3 ta ghorse gelibangelamid masraf mikonan va hodode 9 sale pish ham amale ghalbe Baz kardan
  Vali Emroz 2 bar bihosh shodan mikhastam bedonam be Aya khatar Nak hast ya na va Aya be diabeteshon marbot mishe
  Ba sepas

 16. سلام اقای دکتر من هربار که جهت تزریق چع برای آمپول و چه برای گرفتن خون میرم بعد از تزریق بیهوش میشم طوری که رنگ پوستم به سمت سیاه شدن میره ایا دچار بیماری خاصی هستم ممنون میشم راهنماییم کنید

 17. سلام.من پارسال به علت خستگی ونخوابیدن بیهوش شدم,امادیروزدوباره همون اتفاق افتادوبه مدت پنج شش ثانیه کاملابیهوش شدم وگاهی اوقات سمت چپ سرم احساس خواب رفتگی دارم,علتش چیه؟ممنون میشم ج بدین

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتر است بررسی های بالینی بیشتری تحت نظر متخصص مغزو اعصاب انجام شود به این صورت امکان تشخیص وجود ندارد.

 18. با سلام
  خواهرم 27 سالشه، پارسال تو خوابگاه دانشجویی، دچار یه بیهوشی تو خواب میشه و شب قبلش تب داشته. دکتر رفته گفته چیز خاصی نیست. تا چند ماه پیش باز دچار همان حمله شده به طوری که تو خواب جیغ میکشه و بدنش سفت میشه و تا الان این چهارمین بارش است که اینجوری میشه، سی تی اسکن و ام آر آی هم گرفته و گفته سالمه و دکتر گفته شاید به خاطر استرس باشه و یه شوک بوده. لطفا کمکم کنید. خانوادم خیلی نگرانند.
  ببخشید ایشون البته آب خیلی کم می خورند.

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   برای بررسی های بیشتر برای جناب دکتر امیری نوبت ویزیت تهیه فرمائید

 19. با سلام و خسته نباشید
  من خواهرم 26 سال سن دارد که مدتی است هنگام خواب بدنش سفت شده و جیغ می کشد به طوری که به هوش نیست. و وقتی به هوش میاد حالت تهوع داره و با خوردن آب قند و شکلات بهتر میشه. تا حالا از پارسال چهار بار این حالت بهش دست داده و هر بار بعد از معاینه فشارش خیلی پایین بوده به طوری که پس از خوردن شیرینی جات به 8 می رسه. سی تی اسکن و ام آر ای هم انجام داده و مشکلی نداشته. تورو خدا کمکم کنید خانوادم خیلی نگرانند.

 20. سلام خسته نباشید،من دختری 23ساله هستم 3ماه پیش بیهوش شدم وقبل از بیهوشی دست وپا تکون خورد تشنج و بعد بیهوش شدم برای اولین بار بیهوش شدم من تا حالا هیچ بیماری نداشتم، رفتم متخصص مغزو اعصاب نوار مغز گرفتم گفت سالمه مشکلی نداری به خاطر استرس بهم دارو داد مصرف کردم 3هفته هست که دارو تموم شده از وقتی که دارو نمیخورم برق گرفتگی سر و سنگینی سر دارم،وبعضی وقتا پرش عضلانی در دست و پا دارم،به نظر شما چرا حالت سنگینی سر و برق گرفتگی سر دارم؟مشکلم چیه؟لطفا راهنمایی کنید؟ با تشکر

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   ممکن است نوعی تشنجات خفیف باشد و بهتر اسیت توسط متخصص مغزواعصاب مجددا بررسی شوید

  2. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتر است علائم بیشتر بررسی شود و برای خانم دکتر نیوشا محمدی میتوانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 21. با سلام
  من یه مدتی هست که در اثر فشارهای ناگهانی که بهم وارد می شود دچار بی حالی و کرختی می شوم و همون جا می افتم. این اتفاق بعد از یه رگ به رگ شدن یا هر چیزی که بصورت ناگهانی باشه برام اتفاق می افته. مثلا در حین جابجایی بار یک لحظه پای من رگ به رگ شد در عرض چند ثانیه افتادم و اطرافیان با ریختن آب به سر و صورت و … منو سر حال آوردن. به نظرتون علت چی هست؟
  ممنون

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   علت میتواند از علل روانشناختی تا علل قلبی و مغزی متغیر باشد و بهتر است توسط پزشک ویزیت شوید

 22. سلام اقای دکتر.چند وقته که در قسمت گیجگاه و پیشانی احساس فشار و گرفتگی می کنم . کمی هم احساس سرگیجه دارم.از سینوزیت هام هم عکس گرفتم مشکلی نداشتن.می خواستم ببینم مشکل از کجاست.کم خونی هم ندارم.

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتر است برای خانم دکتر وهابی در کلینیک شریعتی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 23. سلام.
  من 20 ساله هستم.هنگام تزریق آمپول و خون دادن بی هوش میشم در صورتیکه وقتی بچه بودم خیلی زیاد آمپول میزدم.وقتی هم بوی الکل بهم می خوره سرگیجه میگیرم.میخواستم ببینم مشکلی دارم.
  ممنون

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   می توانید برای درمان حساسیت زدایی برای جناب ضرابی در کلینیک شریعتی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 24. سلام.
  مادرم چند روز پيش نزديكاي ظهر بيهوش شدن البته روزقبلش بخاطر دل درد و بدن درد به درمانگاه مراجعه كرديم كه گفتن ويروس هست و امپول زدن بهشون، حالشون خوب شد ولي فرداش همونطور كه گفتم بيهوش شدن يكي دو دقيقه!
  از اون روز تقريبا ده روز ميگذره ايشون دايم صبح ها احساس خستگي و سردرد دارن
  ميخواستم بدونم دليل اين وضعيتشون چيه؟
  پي نوشت: ايشون تو دوران جوانيشون با كوچكترين احساس درد يا ناراحتي غش ميكردن كه نوار مغز گرفتن و با دارو مشكلشون حل شده
  الان ممكنه كه اون مشكلشون عود كرده باشه بعد از ٣٠سال؟
  پيشاپيش ممنون از پاسختون

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   علل میتواند از علل مغزی قلبی و اعصاب متغیر باشد و بدون بررسی و معاینه و… نمیتوان علت را مشخص نمود.

 25. سلام آقا دکتر دختر من 5 سال داره 15 روز پیش دارو اکسپکتوران وین خورده بود 7 روز پیش موقع خواب بعد سرفه کرد و حرف می زد اما منو نمی دید بعد احساس کردم در حالت خواب آب زدم بعد به بیمارستان بردم منو نمیشنود 30 دقیقه ایطوری بود تا در بیمارستان دیار دادن 5 ساعت دیگرمان آیا این نشانه قند ویار می باشد 2 نوار فتن می گن صرع درایه راست وام ار در جلو صرع من ایران نیستم لطفا راهنمایی کنید چه کار کنم کدام دکتر بروم نورولوژی

 26. سلام آقا دکتر دختر من 5 سال داره 15 روز پیش دارو اکسپکتوران وین خورده بود 7 روز پیش موقع خواب بعد سرفه کرد و حرف می زد اما منو نمی دید بعد احساس کردم در حالت خواب آب زدم بعد به بیمارستان بردم منو نمیشنود 30 دقیقه ایطوری بود تا در بیمارستان دیار دادن 5 ساعت دیگرمان آیا این نشانه قند ویار می باشد

 27. سلام.من 28 سالم هست.تا حالا 7 بار توی خواب غش کردم وقتی هم به هوش میومدم مثل اینکه نفس کم آورده بودم سرم خیلی گیج بود حالت تهوع زیادی داشتم.ام آرآی و همه آزمایشا هم رفتم گفتن موردی نداری این اتفاق سالی 1 یا 2 بار تکرار میشه.وقتی غذاهایی هم که طبع سرد دارن میخورم اینطور میشم مثل ماهی.راهنمایی کنید ممنون میشم.

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتر است با تمام مدارک پزشکی خود برای دکتر وهابی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 28. سلام و خسته نباشید
  3 روزی بود سرم به طور ناگهانی درد میگرفت.
  بعد چند روز یکدفعه از حفره بینی سمت راست ام دچار خونریزی شدم. که بعد از چند دقیقه خونش بند اومد
  فردای اونروز تو مدرسه وقتی از روی صندلی بلند شدم چشمم سیاهی رفت و افتادم روی زمین بعد از یکی دو دقیقه بهوش اومدم دیدم که باز از حفره سمت راست بینیم خون میاد.
  رفتم دکتر فشارمو گرفت گفت که فشارت 10 روی 6 هست و از فشارم نیست. تاحالا سابقه خون دماغ شدن یا بیهوشی رو نداشتم. لطفا راهنماییم کنید. من 18 سالمه و خیلی میترسم. آیا سرطان یا تمور مغزی دارم؟
  این علایم نشونه چه بیماری ای هست؟؟؟

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   سلام
   بهتر است برای بررسی کامل علائم برای خانم دکتر وهابی متخصص مغزو اعصاب نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 29. سلام
  من یک دختر 13 ساله هستم . در طی 4 ماه سال تحصیلی دو بار غش کردم. همچنین فرد استرسی نیستم ولی از اوایل سال متوجه ضعف بینایی در خودم شدم .لطفا منو راهنمایی کنید که علت غش کردنم چه چیز هایی می تواند باشد؟

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   علت غش کردن شما ممکن است از دلایل خوش خیمی مانند شوک تا دلایل مهمی مانند اریتمی قلبی متغیر باشد.افتراق اینها با شرح حال دقیق پزشکی و معاینات بالینی و گاهی ازمایشات خاص است.
   سپاس

 30. آقای دکتر آیا باید مراقبت ویژه بشه مثل اینکه در خانه تناها نباشه رانندگی نکنه ؟ با توجه به اینکه این اولین باری بود که بعد از حال رفتنش به مدت 3 ثانیه لرزیده و دفعات قبل به خاطر ضعف و نخوردن صبحانه از حال رفته ، به نظر شما موارد قبلی هم مشکوک به تشنج بوده و باید پیگیری می شده؟

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   بله تا تشخیص قطعی مشخص نشده بهتر است از رانندگی نیز پرهیز کنند.بله اختمال تشنج همچنان تا حدی مطرح میباشد.
   سپاس

   1. سلام آقای دکتر
    میشه خواهش کنم بفرمایید داروی depakine choono 500mg که عوارضی می تونه داشته باشه. این دارویی که متخصص مغز و اعصاب برای برادرم تجویز کرده. آیا این داروی مخصوص افراد تشنجیه؟ مصرف دارو برای ایشون که قصد بچه دار شدن داره توصیه می شه؟
    ممنونم از وقتی که می گذارید

    1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

     سلام
     کلمه دپاکین را در سایت جستجو کنید و مقالات مرتبط را مطالعه نمایید.
     سپاس

 31. با
  سلام
  ممنونم از لطف شما و پاسخ گویی به سوالات. وممنونم از مطالب خوبتون.برادرم
  31 سالشه و از کودکی تا الان در دوره های مختلف ابتدایی دبیرستان و دو سال
  پیش دچار بیهوشی شده و پس از افتادن بعد از چند ثانیه به هوش اومده ولی به
  دکتر مراجعه نکرده.
  اخیرا برای عمل فتق به بیمارستان مراجعه کرده که قبل از عمل و موقع دریافت
  آمپول کفلین بعد چند ثانیه دچار بی حالی و بعد بیهوشی شد. افتاد و لرزید
  بعد از چند ثانیه به هوش اومد و دوباره لرزید و از حال رفت و دوباره به هوش
  اومد. نوار مغزی سی تی اسکن و اکو گرفت و همه جوابها خوب بود و موردی دال
  بر مشکل نشون نداد. به نظر شما علت چیه و چکار باید بکنه؟
  ممنون

 32. با سلام
  ممنونم از لطف شما و پاسخ گویی به سوالات. وممنونم از مطالب خوبتون.برادرم 31 سالشه و از کودکی تا الان در دوره های مختلف ابتدایی دبیرستان و دو سال پیش دچار بیهوشی شده و پس از افتادن بعد از چند ثانیه به هوش اومده ولی به دکتر مراجعه نکرده.
  اخیرا برای عمل فتق به بیمارستان مراجعه کرده که قبل از عمل و موقع دریافت آمپول کفلین بعد چند ثانیه دچار بی حالی و بعد بیهوشی شد. افتاد و لرزید بعد از چند ثانیه به هوش اومد و دوباره لرزید و از حال رفت و دوباره به هوش اومد. نوار مغزی سی تی اسکن و اکو گرفت و همه جوابها خوب بود و موردی دال بر مشکل نشون نداد. به نظر شما علت چیه و چکار باید بکنه؟
  ممنون

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   نمبتوان دقیق اظهار نظر کرد ولی هنوز ممکن است تشنج و سایر علل مغزی و قلبی مهم مطرح باشند و بهتر است بررسی مجدد توسط متخصص مغزواعصاب و چند نوبت نوار مغزی انجام شود.
   سپاس

 33. درضمن شرمنده یادم رفت دست سمت چپش هم بی حس شده بودکه دکترمغزواعصاب بهش شوک برقی فکرکنم زدن که خوبترشداولیش بعد3روزبازم بی حس شدوبازم شوک برقی بهش زدن فعلان که خوبتره

 34. سلام اقای دکتر
  الان 2ماه میشه که خانمم مریضه هرچی دکترمیریم بهمون دارومیدن بی نتیجست وماناامیدشدیم خانمم بیهوش میشه بعدان تنفس بلندتوبیهوشی میکشه (تنفس باصد)بعداونم ازسره انگشتهاش یابعضی وقتهاازچشمشم خونریزی میکنه وقتی که ازبیهوشی درمیادفقط میگه سردردشدیددارم وسینش روازطرف قلبش فشارمیده میگه دردمیکنه ازمایش خون هم ازش گرفتیم خونش عفونت داره خون توادرارش هم هست ریه هاشم عفونت نشون داده نوارمغزی هم ازش گرفتیم حمله عصبی شدیددکترگفت داره ام ار ای هم گرفتیم هیچی نشون ندادتوروبه خداامیدی بهم بدین 2تابچه دار

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   روند کنونی درمان را ادامه دهید و برای ادامه درمان در کنار ایشان بمانید.
   بنظر میرسد مشکل ایشان با روند کنونی قابل حل است ولی این پروسه زمان بر میباشد و باید کمی صبر نمایید.و ضمناً برای مدت طولانی ایشان باید تحت نظر پزشک باشند.

 35. سلام
  من سه شب پیش زمانی که در دستشویی بودم احساس کردم نمیتونم سرپا بایستم، همین که اقدام به خروج و رساندن خودم به تخت کردم دیگه هیچ چیزی یادم نمیاد با 30 دقیقه بعد که بهوش اومدم در حالی که غرق خون روی سرامیک خونه افتاده بودم! قادر به حرکت بدنم نبودم. چند دقیقی توی همون حالت موندم تا اینکه تونستم از جام بلند بشم و تلفن کنم همسایه ام من رو ببره دکتر.

  دکتر فقط زخم سرم رو شستشو داد و گفت اگر همچنان حالت تهوع و سرگیجه ام ادامه داشت برای سی تی اسکن برم بیمارستان. حالت تهوع بعد از اون شب ندارم منتها الان بعد از گذشت سه روز همچنان سردرد بدی دارم ضمن اینکه تا دیروز سست هم بودم اما از امروز این حالتم رفع شده.

  الان میخوام بدونم:
  1- بنظر شما مشکل من چیه و چرا این اتفاق افتاد؟
  2- آیا خطر جدی ای هست؟
  3- نیاز هست به انجام آزمایشات تکمیلی مثل سی تی اسکن و … و یا خیر؟

  پانوشت1: من در ایران زندگی نمیکنم و اینجا تنها هستم. مدتی ده روز پیش پدرم که خیلی بهش وابسته بودم رو از دست دادم و این مسئله خودم واقفم که تاثیر زیادی روم داشت. ضمن اینکه بهرحا لمشکلات متعدد دیگه ای هم دارم که مختص میشه به غربت نشینان و دغدغه های خاص خودشون.
  پانوشت 2: من پدرم رو بر اثر سکته مغزی از دست دادم حدود ده روز قبل. و اینکه من هم مثل پدر مرحومم آدمیم که وقتی یک مشکلی دارم خیلی برای حل کردنش توی ذهنم کلنجار میرم و راه حلهای متفاوتی رو مد نظر میگیرم.

  امیدوارم کامل توضیح داده باشم که انشالله بتونید یک راهنمایی جامع من رو بفرمایید.

  با تشکر فراوان

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   علت میتواند از علل کم اهمیتی مثل افت فشار خون تا علل مهمی مثل تشنج و آریتمی متغیر باشد.
   بله حتماً نیاز به بررسی همزمان توسط متخصصین قلب و عروق و مغزواعصاب میباشد.

 36. سلام اقای دکتر.داداش من 16 سالشه.دوران دبستان تو مدرسه فوتبال بازی میکردن خورده بود زمین وبیهوش شده بود. بعد از به هوش اومدن استفراغ کرده بود. گفتن ببرینش سی تی اسکن که داداشم نیومد که ببرنش.الان بعداز 6سال 3بار بیهوش شد.2بار بعد ازاینکه پاشد بره بیرون ویک بارم بعد از ازمایش خون.ممکنه که بر اثر همون ضربه ای که به سرش خورده باشه یا نه؟؟اگه ممکنه زودتر جواب بدین ممنونتون میشم

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   بسیار بعید است که بدلیل ضربه قدیمی بوده باشد
   بهرحال توصیه میشود ایشان الان توسط یک متخصص مغزواعصاب ویزیت شوند

 37. سلام اقای دکتر خواهر من دیشب از خواب بیدار شد ومیگفت نفس کم میارم که در همین حین بیهوش شد وهر چی توگوشش زدیم نمیفهمید…رسوندیمش اورزانس که یکم به هوش شد اونجا نوار قلبو فشارو اکسیزنش خوب بود که یه ارام بخش بهش زدن و بهتر شد وگفتن مشکلی نداره وعصبیه…ایا علت همین است ونیاز به پیگیری دارد یاخیر؟لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   بله حتماً نیاز به پیگیری دارد.
   برای خانم دکتر وهابی نوبت ویزیت بگیرید
   سپاس

    1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

     متخصص مغز و اعصاب
     مشکل ایشان نیاز به بررسی دارد و ممکن است مشکل زمینه ای ایشان جدی و یا مشکلی نه چندان مهم باشد.

    1. شبنم
     سلام آقای دکتر امروز دخترم موقع حمام کردن از هوش رفت پارسال هم این اتفاق افتاد موقع خونگیری و تزریق هم اینطور می شود خودش می گوید استرس درس و امتحان دارم درضمن فشارش 6 و 7 است و رنگش پریده بود امروز خیلی نگران شدم لطفا راهنمایی کنید ممنون وسپاسگزار از لطف بیدریغ شما

     1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

      سلام
      باید بصورت مشترک توسط متخصصین مغزواعصاب و قلب ویزیت و بررسی شوند.
      سپاس

 38. سلام آقای دکتر خواهر من منژیوم مغزی داشت با توجه به توصیه پزشک گامانایف انجام داد بعد از 3 ماه دیروز چهار بار پشت هم بیهوش شدن که به بیمارستان منتقلشون کردن و چون خواهرم ایران نیست متاسفانه دکتر ها هیچی نگفتن فقط وقت MRI دادن برای 3 ماهه دیگه در ضمن ایشون داخل هر دو تا گوششون هم صدای وز وز میشنوند میخواستم اگه امکان داره راهنماییم کنید که علت این بیهوشی چی میتونه باشه آیا در اثر همون تومور هست یا ممکنه از چیز دیگه ای باشه . ممنون

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   نمیتوانیم دقیق اظهار نظر کنیم ولی طبیعتا عود تومور نیز درکنار سایر علل مطرح می باشد. ولی تشخیص کاملا بستگی به شرح حال و معاینه دقیق پزشکی دارد.
   سپاس

 39. با سلام.همسر من در حین رانندگی بیهوش شد که منجر به خارج شدن از جاده شدیم و سه هفته بعد هم مجددا سر سفره ناهار بیهوش شد.به متخصص مغز و اعصاب و قلب و عروق(در شیراز) مراجعه کردیم .نوار مغز،سونوی رگهای گردن و MRIمغز ،نوار قلب اکو ی قلب،هولتر ضربان قلب و هولتر فشار به مدت 24ساعت،سیتی آنژیوی قلب،تست سنکوپ یا تخته و سونوی شکم همه خوب بودند.به نظر شما علت چیه و آیا ممکنه بازم اتفاق بیفته.خواهش می کنم مارا راهنمایی بفرمایید.(دکترا گفتن فعلا به مدت یک ماه رانندگی نکنه اگه تکرار نشد رانندگی کنه).لطفا جواب رو برام ایمیل کنید.
  با تشکر

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   علل قلبی و مغزی متعددی باعث این حالت می شوند. تشخیص علت با توجه به شرح حال، معاینه و بررسی ها صورت می گیرد. در صورتی که علتی پیدا نشد می توانید با پزشکانی در تهران نیز مشورت نمایید.
   سپاس

 40. سلام آقای دکتر
  من در شیفت شب هتل مشغول هستم.یک شب ناگهان با دلپیچه شدیدی ازجابلند شدم.تا اومدم برم توالت دیگه نفهمیدم چی شد. اما همکارم میگه افتادم روی زمین وهرچه سیلی به من زده بلندنشدم.بعداز 3دقیقه خودم باصدای همکارم که داشت بااورژانس صحبت میکردپاشدم.البته شب آش خورده بودم باسیر زیاد.آیا دلیل خاصی داشته؟

  1. مریم عبداللهی روانشناس , رواندرمانگر و نوروتراپیست

   با سلام
   برای بررسی سوابق و علائم ، تشخیص درست نیاز به معاینه و آزمایشات لازم دارید جهت نوبت ویزیت می توانید بعد از ایام تعطیل اقدام فرمائید.

 41. سلام آقای دکتر.من برا کاشت مو رفتم خون دادم.خون از دستم گرفتن هوشیار بودم،همین که خواستن از گوشم خون بگیرن برای چند لحظه بیهوش شدم.میخواستم بدونم دلیلش چی بود؟

  1. مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   سلام
   احتمالا دچار سنکوپ وازوواگال شده اید که ممکن است در دفعات بعدی خون گیری یا مواجهه با خون نیز تکرار شود.
   سپاس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *