شکستگی ساق پا

شکستگی های مربوط به کودکان – ساق پا

شکستی ساق پا در کودکان نو پا، کودکان و نوجوانان شایع است و می تواند در اثر افتادن یا آسیب های مربوط به پیچ خوردگی پیش بیاید که در آن زانو هنگام خم شدن یا چرخش قفل می شود و پا نسبت به ران به سمت خارج می چرخد. همچنین می تواند در هنگام ورزش در اثر آسیب مستقیم یا غیر مستقیم حادث شود. آسیب مستقیم از ضربه با ران توسط کلاه محافظ بازیکن دیگر در فوتبال آمریکایی یا لگد خوردن در دیگر ورزش ها حادث می شود. این آسیب در تصادف های وسایل نقلیه نیز شایع است.

شکستگی ساق پا می تواند در یک سوم بالایی، میانی و یا پایینی استخوان رخ دهد. اغلب همراه با شکستگی استخوان خارجی به نام نازک نی است. همچنین شکستگی می تواند باز باشد به این معنی که قسمت های شکسته شده از طریق زخم ایجاد شده یا سوراخ کردن پوست پا بیرون می زنند. این مورد به عنوان جراحی های اورژانسی در نظر گرفته می شود.

آسیب می تواند خود را در کودک خردسالی که از راه رفتن اجتناب می کند نشان دهد. ممکن است آسیب هیچ نشانه ای نداشته باشد اما حساسیت به لمس همیشه دیده می شود. ناهنجاری که در آن استخوان غیر عادی به نظر می رسد معمول نیست اما نشانگر این است که به مراقبت های فوری نیاز است. با ضربات محکم و نستقیم بیشتر به منطقه آسیب، تورم فوراٌ صورت می گیرد و سرتاسر پا منتشر می شود. کرختی و گزگز کردن شدید ممکن است به دنبال عدم توانایی حرکت دادن انگشتان پایی رخ دهد که حرکت دادن مچ در آن بدون درد شدید انجام می شود.

باید در دیگر مناطق نیز به دنبال آسیب بگردیم. اسن آسیب شامل آسیب به زانو، ران و ستون فقرات است.

معایته فوری برای ارزیابی آسیب ضروری است. بررسی گردش خون و وضعیت عصب ها حیاتی است. گشترش لخته خون در پا می تواند منجر به درد شدید شود و نیاز به یک جراحی فوری برای خروج فشار از پا داشته باشد.

اشعه ایکس:

عکس اشعه ایکس که شامل زانو و مچ هم میشود ضروری است. با این کار ارزیابی و درمان شکستگی آغاز شده است.

Related image

درمان:

اگر شکستگی باز نباشد یا آسیب به عروق و اعصاب نرسیده باشد، پس بی حرکت قرار دادن( گچ گرفتن) ساده ممکن است برای بهبود جراحت کافی باشد. توجه کافی(معاینه و مراقبت) به سرتاسر پا صورت می گیرد. تغییر زاویه که در آن استخوان به نظر به سمت داخل یا بیرون خم شده نیز باید به منظور پیشگیری از فشار طولانی مدت روی زانو یا مفاصل مچ پا بعد از بهبودی شکستگی، در نظر گرفته شود.

اگر شکستگی همراه با جابجایی باشد، ممکن است بستن و بی حرکت نگه داشتن همراه با بیهوشی انجام شود. این مساله به کودک اجازه می دهد در حالی که روی شکستگی فعالیت انجام می گیرد راحت و بدون درد باشد.

برای بالای زانو گچ گرفتگی حداقل به مدت 4-6 هفته لازم است. هنگامی که شکستگی شروع به ترمیم کرد، که با اشعه ایکس مشخص می شود، می توان گچ را با گچ تا زیر زانو عوض کرد.

اگر هر زمان به نظر رسید که شکستگی در حال جابجا شدن آرام است، گچ می تواند به منظور کمک به فرآیند بهبودی، دوباره تراز شود.

در شکستگی های شدید که استخوان تکه تکه شده و نا پایدار است، ممکن است جایگذاری یک نگهدارنده خارجی لازم باشد. این وسایل همچنین در شکستگی های باز نیز به منظور بهبودی پوست در جریان درمان به کار می روند. در موارد نادری از شکستگی ناپایدار ممکن است با قرار دادن پین های کوچکی از میان پوست به منطقه شکستگی کمی استحکام ببخشیم. به ندرت مواردی هستند که در آن نیاز به صفحه و پیچ داریم چرا که کودکان از توانایی بهبود بالایی برخوردارند.

Related image

عوارض:

عوارض مربوط به شکستگی ساق پا در آسیب های سطح پایین به ندرت یافت می شود. شکستگی سطح پایین شامل یک آسیب جزئی یا کلی پیچ خوردگی پا هستند یا در حوادث ورزشی دیده می شوند. آسیب های شدید بیشتر میتواند کودک را مستعد سندرم کمپارتمان کند. این مساله وقتی اتفاق می افتد که فشار در پا بالا می رود و سبب آسیب به عصب ها، آرتریت ها، عضلات و پوست می شود. برای تشخیص و درمان سریع با یک عمل کاهش فشار، پزشک باید شم بالایی در تشخیص داشته باشد.

جوش نخوردن یا دیر جوش خوردن استخوان ساق در کودکان نادر است، به خصوص در شکستگی با انرژی کم بدون از دست رفتن استخوان. این موارد در شکستگی باز که در بخش مرکزی استخوان رخ می دهد شایع هستند. زاویه دار شدن استخوان ممکن است وقتی استخوان به ظاهر در ابتدا پایدار است ولی در طول زمان به آرامی از شکل خود خارج می شود، رخ دهد. مهم است که عکسبرداری اشعه ایکس به تناوب در طول درمان برای ارزیابی روند بهبودی انجام شود. لازم است که برای حداقل کردن تغییر شکل استخوان گچ تراز شود.

اگر با بدجوش خوردن استخوان رویرو هستیم که باعث مشکلات در حال یا مشکلات بالقوه در آینده برای مفاصل بالا و پایین محل آسیب می شود، باید جهت تصحیح روند درمان جراحی انجام شود. اگر استخوان به شدت به سمت داخل یا بیرون چرخیده باشد هم ممکن است جراحی برای کمک به چینش صحیح اندام لازم باشد.

وقتی شکستگی دور از صفحه رشد استخوان رخ می دهد، اختلالات رشد بسیار نادر خواهند بود. اگر چه ممکن است به صورت جزئی رخ دهند. شکستگی هایی که در منطقه صفحه رشد استخوان رخ می دهند بسیار پیچیده تر هستند و باعث اختلالات صفحه رشد از جمله زود بسته شدن صفحه رشد می شوند.

 

گردآورنده و مترجم : کیانوش محسنی زاده

دپارتمان حرکات اصلاحی و توانبخشی کلینیک آلومینا

[divider]

فرانک امیرخانی

فرانك اميرخاني

مدرس دانشگاه

دوره دكتراي تخصصي حركات اصلاحي و آسيب شناسي ورزشي از دانشگاه خوارزمي تهران

[divider]

برای کسب نوبت ویزیت در زمینه های درمان آسیب های ورزشی و بازتوانی جسمی به صفحه تماس با ما مراجعه کنید یا اینجا کلیک کنید.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

4 دیدگاه دربارهٔ «شکستگی ساق پا»

 1. سلام من دختر 4 ساله دارم ساق پاش شکسته بودبعد 40روز گچشو باز کردیم در حین باز کردن زانوش برید حالا پاشو زمین نمیزاره ولی چهارزانو میشینه رو زانو راه میره راحت تکون میده فقط راه نمیره میشه راهنمایی کنید

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   جهت بررسی این موضوع نیاز به معاینه و ارزیابی وی می باشد.
   در صورت تمایل با مرکز شماره یک تماس بگیرید تا همکاران راهنماییتان کنند.

 2. سلام شب بخیر پسرم تصادف کرد و مورد عمل جراحی قرار گرفت ودو تا استخوان ساق پاش شکست و الان دکترش استخوان ساق پاش رو میله گذاشته آیا دوباره به روزهای قبل پسرم برمی گرده؟

  1. دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام دوست عزیز
   جهت پاسخ دقیق در این خصوص، نیاز به معاینه و ارزیابی بالینی وی می باشد. متاسفانه بدون بررسی طبی نمی توانیم نظری در این خصوص ارائه دهیم.
   با آرزوی سلامتی برای فرزندتان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *