زوجین برای کاهش استرس شان این مطلب را بخوانند !

زوجین برای کاهش استرس شان این مطلب را بخوانند !

JUNE 4, 2018

زوجین برای کاهش استرس شان این مطلب را بخوانند !

 

مطمئنا  تعجب خواهید کرد اگر بدانید یکی ازمزایای سلامتی در روابط زوجین در آغوش گرفتن و لمس همسرتان بعد از بازگشت به منزل بعد از یک روز سخت کاری و یا گرفتن دست وی در خیابان یا وقتی در سفر هستید در ماشین یا هواپیما دست تان را بر روی گردن و یا پای وی قرار میدهید می باشد و میتواند سلامت کلی شما را به ارمغان بیاورد .

 

شواهد تحقیق به ما می گوید که وجود صمیمیت در زندگی مان – احساس درک، پذیرش و مراقبت ، به شدت بر سلامت جسمی و عاطفی ما تاثیر می گذارد. دربسیاری از منابع صمیمیت از جمله : کیفیت واکنش شریک زندگی را در طی مکالمه، وجود همدلی، اعمال مهربانی و سخاوت و همچنین تجربه مداوم لمس فیزیکی می باشد که اغلب در اکثر زندگی های زناشویی نادیده گرفته میشوند.

 

لمس می تواند حس پذیرش و مراقبت را به شدت انتقال دهدو ازمزایای احساسی می باشد. لمس کردن علاوه بر مزایای احساسی  مزایای فیزیولوژیکی را هم به همراه دارد .

در یک مطالعه، افرادی که ارتباط جسمی مانند لمس کردن را در طی روز داشته اند سطح کورتیزل ( هورمون استرس ) پائین تری را تجربه کرده اند یافت شد.

محققان معتقدند که احساسات مثبت ناشی از لمس فیزیکی ، احساس آرامش، حس اعتماد به نفس که به طور مستقیم به سطح کورتیزول وابسته است. مطالعات دیگر نشان داد که وقتی افراد در طی چند روز از رفتارهای صمیمانه فیزیکی محروم می مانند در معرض مشکلات جسمی (درد پشت / عضلانی، سردرد، بی خوابی، ناراحتی معده، تحریک شدید بثورات پوستی ) قرار گرفته اند.

مطالعه سومی هم  نشان داده است  که تماس فیزیکی منظم و مکرر با افزایش اکسیتوسین (هورمون تسکین دهنده سلامت عمومی) و سطح کورتیزول پایین تری را  برای هر دو طرف و با کاهش فشار خون در میان شوهران مرتبط بود.

لمس به احتمال زیاد باعث افزایش رفاه در تمام جنبه های روابط می شود اما ممکن است در روابط بلند مدت که در آن رابطه جنسی نقش کوچکی بازی میکند، بسیار مهم باشد. تماس فیزیکی طبیعی و غیر جنسی  مانند درآغوش گرفتن و فشار دادن، لمس های تصادفی می تواند راه موثری برای حفظ صمیمیت با مزایای بسیاری باشد.

 

منبع :

neurosciencenews

EROY0703 - زوجین برای کاهش استرس شان این مطلب را بخوانند !

 

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست

مشاور در حیطه بهداشت و رفتار جنسی 

درمانگر تخصصی درمان غیردارویی واژینیسموس 

 

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و روان در ایران

Untitled 206x300 - زوجین برای کاهش استرس شان این مطلب را بخوانند !

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: