سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

زنگ خطرهایی که باید جدی گرفته شوند!

وسواس فکری

محتوای صفحه (قابل کلیک)

بسیاری از افراد معتقدند که بیماری های روان پزشکی درمان قطعی ندارند . ولی برخلاف این تصور تظاهرات روانپزشکی می توانند زنگ خطر شروع بیماری های خطرناک و در عین حال درمان پذیر باشند .

از جمله این بیماری ها می توان به نقص آنزیم هایی اشاره کرد که باعث رمتیلاسیون هموسیتین در بدن می گردد ، این آنزیم ها شامل متیلن تتراهیدروفولات ردوکتاز و آنزیم های متابولیسم کوبالامین است.

همچنین بسیاری از افراد معتقدند که بیماری های متابولیک مختص سنین کودکی است ، حال آنکه ، در این بیماران بروز علائم  بسیار کند است وغالبا به دنبال استرسهایی مانند عمل جراحی وگرسنگیهای طولانی مانند روزه ایجاد می شود .

این علائم می توانند حتی در افرادی  ایجاد گردند که تا حدود سن 40 سالگی از هوش وعملکرد ذهنی خوبی برخوردار بوده اند و اخیرا دچار فراموشی و علائم شبیه آلزایمر گردیده اند  .

تظاهرات روانپزشکی  در بیشتر موارد ماهیت سایکوتیک دارند شامل رفتارهای آشفته ، هذیان های گزند و آسیب ، توهمات شنوایی و بینایی است .

با پیشرفت بیماری واصلاح نشدن تقص آنزیمی علائم نورولوژیک غیر قابل درمانی ایجاد می شود شامل تغییرات هشیاری و زوال عقل ، دمانس ، پاراپلژی ( فلج پاها ) تدریجی  ، نوروپاتی محیطی و در نهایت کوما.

یکی دیگر از تصورات غلط رایج این است که بیماریهای نورومتابولیک درمان پذیر نیست در حالی که با پیشرفتهای اخیر علم پزشکی ، اصلاح آنزیمی این بیماریها روز بروز امکانپذیرتر خواهد بود ، درحال حاضربرخی از این داروها در داروخانه های کشور ما نیز قابل تهیه است.

درمان بیماری زمانی  مؤثر خواهد بود که اصلاح آنزیمی در مرحله تظاهرات روانپزشکی شروع گردد و مانع از ایجاد دژنراسیون  تحت حاد نخاع و اعصاب محیطی می شود و به این ترتیب تشخیص و درمان به موقع این بیماریها اورژانس محسوب می گردد، چرا که تخریب سلولی  نخاع و اعصاب محیطی غیرقابل برگشت خواهند بود و در این مرحله از بیماری اصلاح آنزیمی سودمند نیست .

[divider]

دکتر بیتا شالبافان

پزشک متخصص مغزو اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی،فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران

نایب رئیس انجمن ام . اس استان و محقق در زمینه بیماریهای نورومتابولیک


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: