سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

ریزش مو در مردان: راه حل و درمان

ریزش مو در مردان1

ریزش مو: مشکل رایج در بین مردان

حدود 85 درصد آقایان تا سن 50 سالگی دچار کم شدن یا ریزش مو می شوند. برخی از مردان حتی قب از سن 21 سالگی دچار ان مشکل می شوند.

تفکرات مختلفی در مورد ریزش مو وجود دارد که برخی از آنها اشتباه هستند. از جمله اینکه پوشیدن کلاه باعث ریزش مو می شود. یا حرکت انگشتان در بین موها نیز دلیلی بر ریزش موها نیست. به علاوه شانه زدن یا آرایش مو نیز باعث شدید شدن این مشکل نمی شوند.

مسئله مهم این است که نوعی ارتباط مستقیم بین سیگار کشیدن و کم شدن موهای سر مردان وجود دارد. بنابراین اگر به دنبال بهانه ای برای ترک سیگار هستید، پیشگیری از ریزش مو می تواند بهترین بهانه باشد.

ریزش مو که پزشکان آن را آلوپسی می نامند، معمولا نشان دهنده وجود مشکل جسمی نیست. به علاوه ریزش مو باعث بروز مشکلات جسمی دیگر نمی شود. اما مسئله ای که وجود دارد تاثیری است که بر روی ظاهر افراد می گذارد.

علت ریزش مو چیست؟

تفریبا ریزش مو در تمام مردان دارای یک الگوی خاص می باشد که در حقیقت یک ویژگی ژنتیکی است که از والدین به ارث می رسد. دیگر عواملی که باعث بروز این عاضه می شوند عبارتند از داروهای مختلف، مصرف بیش از حد ویتامین A یا کمبود پروتئین/ بیماری و اضطراب نیز باعث بروز ناگهانی و شدید ریزش مو می شود. خبر خوب اینکه ریزش مویی که دارای الگوی مردانه نیست، اغلب بهبود پیدا می کند.

حفظ موهایی که دارید بسیار راحت تر از جایگزین کردن آنهاست. اما مراقب گزینه های موجود باشید. بسیاری از روش ها و محصولات درمانی تا حد زیادی ادعا هستند. زمانی که در مورد این مسئله دچار تردید هستید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

داروی ریزش مو: مینوکسیدیل

ریزش مو در مردان0

هیچ درمانی برای ریزش موی دارای الگوی مردانه نیست، اما برخی داروها ریزش مو را آهسته تر خواهند کرد. مینوکسیدیل داروی مورد تایید FDA می باشد. این دارو میزان ریزش مو را کاهش داده و حتی در برخی افراد باعث رشد موی جدید می شود. اما زمانی که مصرف این دارو را متوقف کنید، ریزش مو به حالت قبل برمی گردد.

کاهش موهای سر به شکل M یکی از اولین علائم مربوط به ریزش مو با الگوی مردانه است. سپس میزان موهای روی سر شروع به کم شدن می کنند و نقاط بدون مویی روی سر به وجود می آید. در نهایت این قسمت ها به هم می رسند و به شکل نعل در می آید.

در این نوع ریزش مو در حقیقت هورمونی به نام DHT باعث کوچک شدن فولیکول های مو می شود. در نهایت این فولیکول ها آنقدر کوچ می شوند که دیگر مویی از آنها رشد نمی کند.

داروی ریزش مو: فیناستراید

این قرص خط DHT بدن را آهسته می کند. برخی مردان در زمان مصرف این دارو شاهد رشد مجدد موهای خود بوده اند. بسیاری از فکر تصور می کنند که این دارو بهتر از مینوکسیدیل عمل می کند. خانم های بادار نباید به این قرص دست بزنند – این دارو باعث بروز مشکلاتی در جنین خواهد شد. مانند مینوکسیدیل، این دارو نیز تنها در زمان مصرف تاثیر گذار است.

استفاده از کلاه گیس یکی دیگر از راه حل هاست که در زمان خرید آن باید به تطابق رنگ آن با موهای خود دقت داشته باشید.

کاشت مو

پزشک موهای سالم را از کناره و پشت سرتان برداشته و آنها را در قسمت بالای سر قرار می دهد. این فرایند دارای هزینه است و لازم است طی چند جلسه انجام شود. پس از 2 ماه بیشتر آنچه پزشک انتقال داده، مجددا رشد خواهد کرد و پس از 6 ماه نیز موهای کاشته به شکل طبیعی به نظر می آیند.

مثبت فکر کنید

مو تمام چیزی نیست که یک مرد دارد. بهتر است به توانایی های دیگرتان فکر کنید یا مراقب ویژگی های قابل کنترل در خود باشید، ورزش کنید. مردانی را در نظر بگیرید که موهای خود را می تراشند و به این ترتیب اعتماد به نفس خود را بالا برید.

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

1 نظر
  1. کامبیز می گوید

    ممنونم از اطلاعاتی که در اختیار هموطنان عزیز گذاشتید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: