روش شناخت درمانی در بهبود خستگی پذیری بیماران مبتلا به ام اس

شناخت رفتار درمانی

روش شناخت درمانی در بهبود خستگی پذیری بیماران مبتلا به ام اس

خستگی ، که اغلب به بی خوابی مرتبط است، یکی از شایع ترین شکایات بیماران مبتلا به اسکلروز متعدد ( MS ) است .

درمان شناختی رفتاری (CBT) ، یک رواندرمانی است که به بیماران کمک میکند افکار و احساساتی که رفتار آنها را تحت تاثیر قرارمی دهد را درک کنند. مطالعه جدید نشان داده که در بیماران مبتلا به MS دچار بی خوابی˓این روش زمان خواب را افزایش می دهد وموجب کاهش خستگی و افسردگی می شود.
در بیماران ام اس اینکه مشکل با بی خوابی آغاز شده یا با افسردگی و یا با خستگی، و پس از آن بی خوابی رخ داده است موضوع قابل تاملی است. در هر صورت، CBT به نظر می رسد بر روی هر دو موثر است .

با توجه به بررسی های اخیر در 7700 بیمار MS ، بیش از نیمی (56٪) اختلال در خواب ، از جمله بی خوابی دارند که می تواند اثرات منفی بر سلامت جسمی و روانی آنها داشته باشد.این مشکلات خواب اغلب با افسردگی تداخل دارد.در بیماران مبتلا به MS از 26 ٪ تا 51٪ افزایش خطر ابتلا به افسردگی در مقایسه با جمعیت عمومی وجود دارد.

محققان قبل و بعد از درمان با استفاده از پرسشنامه بیمار بهداشت ( PHQ – 9 ) ، مقیاس شدت خستگی (FSS) ، و شاخص شدت بی خوابی ( ISH) ، به ترتیب افسردگی، خستگی و بی خوابی را ارزیابی کردند.

مطالعه نشان داد که بیماران بهبود را در تمام دامنه ها گزارش کرده اند. اکثریت (73٪) آنها افزایش در زمان خواب – افزایش کلی از 1.25 ساعت را گزارش کردند.

در حدود 60٪ از بیماران کاهش خستگی (متوسط ​​تغییر ، 1.9 ) ،را ذکر کردند اما همه بیماران از ادامه خستگی پذیری شکایت داشتند.

در نیمی از بیماران ˓ بهبود در اندازه گیری افسردگی (متوسط ​​تغییر ، 1.2)، و یک کاهش کلی در شدت افسردگی گزارش شده است. در٪ 86 از گروه ˓بهبود بی خوابی و 43٪ کاهش کلی شدت بی خوابی گزارش شده است.
البته قابل ذکر است که خستگی پذیری جزء علایم و خاصیت بیماری ام اس است و بنابراین با وجود کاهش آن ˓همچنان در بررسی بالینی مختصری باقی می ماند.
چاقی ، که باعث افزایش خطر ابتلا به آپنه انسدادی خواب می شود، ممکن است منجر به بی خوابی و خستگی در بیماران MS شود.

علاوه بر CBT ، پزشکان ممکن است به روش های دارویی به نوبه خود در درمان خستگی بهره ببرند، از جمله آمانتادین، و معمولا با همکاری فیزیوتراپیست ها و کار درمانی به این بیماران کمک می کنند.

[divider]

متخصص مغز و اعصاب

♦  دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

1 دیدگاه دربارهٔ «روش شناخت درمانی در بهبود خستگی پذیری بیماران مبتلا به ام اس»

  1. سلماز برجیان

    لطفا در مورد شناخت درمانی و اختلالات شناختی در بیماران ام اس راهنمایی فرمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *