راه های مدیریت زمان

مدیریت زمان

توماس ادیسون می گوید: زمان تنها سرمایه ای است که انسان دارد و تنها چیزی که نمی تواند آن را از دست بدهد.

آیا تا به حال آرزو کرده اید که ای کاش وقت بیشتری داشتید و می توانستید کارهای بیشتری انجام دهید؟ آیا تاکنون روزهایی داشته اید که بسیار پر مشغله اما غیر مفید بوده اند؟ مطمئنا دوست دارید مفیدتر باشید و تمام کارهای خود را در پایان هر روز به طور کامل انجام داده باشید.

در ادامه 10 نکته بیان می شوند که به شما کمک می کنند تا زمان خود را مدیریت کنید.

 1. مشغله را با بهره وری اشتباه نگیرید. اغلب افراد خیلی مفید نسبت به دیگران مشغله کمتری دارند. برای مفید بودن لازم نیست پر مشغله باشیم، ماننند مورچه ها، مهم این است که مشغله ما در رابطه با چیست.
 2. مسائل فوری را با مسائل مهم اشتباه نگیرید. زمان شما محدود است، بنابراین زمان خود را برای زندگی کسی دیگر تلف نکنید.
 3. مسئله مهم در رابطه با مدیریت زمان، مدیریت خود می باشد. مهم این است که بدانید زمان پرواز می کند و شما باید بتوانید از زمان خود نهایت استفاده را ببرید.
 4. قانون 20 از 80 را در رابطه با مدیریت زمان به یاد داشته باشید. این قانون می گوید 80 درصد از اهمیت آنچه ما در یک روز انجام می دهیم فقط در 20 درصد فعالیت ها خلاصه می شود.بنابراین اگر بر روی 20 درصد از مهم ترین فعالیت ها تمرکز کرده اید، احساس سازندگی و رضایت بیشتری خواهید داشت.
 5. از یک برنامه ریزی خوب روزانه استفاده کنید. بهترین برنامه ریزی حداقل شامل یک صفحه کامل خواهد بود که برای هر کار یک ساعت در روز اختصاص داده شده است. این جمله را به یاد داشته باشید: “من باید به ساعت حکومت کنم نه اینکه ساعت حاکم من باشد.”
 6. زمان واجب را از زمان های اختیاری مجزا کنید. در برنامه ریزی روزانه خود زمانی را که به دیگران اختصاص می دهید مجزا در نظر بگیرید، به عنوان مثال باید در مکان خاصی باشید یا با کسی قرار دارید. زمان اختیاری یعنی زمانی که در دست دارید و مدیریت آن به دست خود سماست. می توانید برای این زمان مدیریت کنید.
 7. برای خود لیست درست کنید. در آغاز هر روز لیستی از کارهای خود را ایجاد کنید.
 8. اولویت بندی کنید. در لیستی که ایجاد کرده اید کنار هر گزینه اولویت مربوط به آن را با عدد یا با حروف انگلیسی (A, B ,…) مشخص کنید. با این روش برنامه ریزی به موفقیت مورد نظر می رسید. برای سازماندهی درست هر دقیقه یک ساعت زمان به دست می آورید.
 9. طبق برنامه ریزی خود عمل کنید. ابتدا بر روی کامل کردن اولویت های خود در لیست تمرکز کنید. هر یک از فعالیت های لیست که کامل شد کنارش یک تیک بگذارید. با این سیستم حتی اگر 20 درصد از کارهای لیست را انجام دهید، در واقع 80 درصد از مهم ترین کارهای خود را انجام داده اید. تا زمانی که نتوانیم زمان خود را مدیریت کنیم، هیچ چیز دیگر را نمی توانیم مدیریت کنیم.
 10. آنچه را که امروز نمی توانید انجام دهید به لیست کارهای فردا انتقال دهید و مجددا اولویت بندی کنید.

در نتیجه وقتی زمان خود را به خوبی مدیریت می کنیم، می توانیم به بهترین شکل مفید باشیم و از زندگی خود لذت برده و زمان استراحت بیشتری خواهیم داشت. زمان برابر زندگیست، بنابراین اگر زمان خود را تلف کنید انگار زندگی خود را تلف کرده اید و اگر به زمان حکومت کنید، درست مثل این است که به زندگی حاکم شده اید.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/blog/communication-success/201206/how-be-ultra-productive-10-tips-mastering-your-time

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

 • مریم عبداللهی
 • روااساس و نوروتراپیست

ارائه خدمات مشاوره ای در مرکز مشاوره رستا ( آلومینا ) در کرج

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *