رابطه سوء استفاده جنسی در دوران کودکی با تصلب شرایین

 

تصلب شرایین

 

مطالعه جدیدی که در مجله انجمن قلب آمریکامنتشر شده است نشان میدهد زنانی که از لحاظ جنسی در دوران کودکی مورد آزار قرار گرفته اند بیشتر احتمال دارد که ضخامت لایه های داخلی رگ های خونی در سنین میانسالی افزایش پیدا کند.

 

آترواسکلروز یک بیماری است که در آن عروق سخت و یا ضخیم شده و باعث تجمع پلاک میشوند وهمین میتواند یک سرخرگ را کاملا مسدود وجریان خون را محدود کند و می تواند حمله قلبی ،بیماری های قلبی و بیماری های عروق محیطی را باعث شود.

 

نشانه اولیه تصلب شرایین  در زنان با سابقه سوء استفاده جنسی در دوران کودک با ضخامت بالای  لایه داخلی رگ های خونی در میانسالی گزارش شده است .

 

ترستون دانشیار روا پزشکی ،روانشناسی،همه گیر شناسی  و علوم بالینی  در این مطالعه با رهبری ربکا مدیر رفتاری زنان و آزمایشگاه در دانشگاه پیتزبورگ  به بررسی  تجاوز جنسی در دوران کودکی برخی زنان پرداختند.

 

مطالعه را بر روی زنان قفقاز،اسپانیایی،چینی ،آفریقایی تبار در سنین 52-42 سالگی که در کوکدی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بودند  انجام شده است و روی این افراد بررسی های لازم جهت بیماری های قلبی انجام شد.

 

افراد شرکت کننده در این مطالعه بیش از 12 سال مورد بررسی قرار گرفتند  و در بررسی نهایی ، ضخامت شریان کاروتید و تجمع پلاک شریان کاروتید با استفاده از سونوگرافی فاش شد.

در این مطالعه افرادی که دچار سوءاستفاده جنسی شد بودند نه فیزیکی 16% و در زنان افریقایی 20 % گزارش شده بود و این مطالعه نشان داد که آزار جسمی و فیزیکی با افزایش شریان کاروتید در میانسالی هیچ ارتباطی ندارد.

 

این یافته های مطالعه نشان می دهد که اهمیت توجه به عوامل استرس زا در اوایل زندگی بر سلامت قلب و عروق در زنان حائز اهمیت است. آگاهی از عواقب طولانی مدت مشکلات  روحی ​​و جسمی و سوء استفاده جنسی در دوران کودکی در سراسر جهان افزایش است.

 

منبع :

medicalnewstoday

 

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ،روانشناس و نوروتراپیست


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *