سایت تخصصی پزشکی و دارو | متخصص مغز و اعصاب |متخصص روانپزشکی | کلینیک روانشناسی | مرکز مشاوره ازدواج | زوج درمانی | تست خواب | درمان خروپف

رابطه سوء استفاده جنسی در دوران کودکی با تصلب شرایین

 

تصلب شرایین

 

مطالعه جدیدی که در مجله انجمن قلب آمریکامنتشر شده است نشان میدهد زنانی که از لحاظ جنسی در دوران کودکی مورد آزار قرار گرفته اند بیشتر احتمال دارد که ضخامت لایه های داخلی رگ های خونی در سنین میانسالی افزایش پیدا کند.

 

آترواسکلروز یک بیماری است که در آن عروق سخت و یا ضخیم شده و باعث تجمع پلاک میشوند وهمین میتواند یک سرخرگ را کاملا مسدود وجریان خون را محدود کند و می تواند حمله قلبی ،بیماری های قلبی و بیماری های عروق محیطی را باعث شود.

 

نشانه اولیه تصلب شرایین  در زنان با سابقه سوء استفاده جنسی در دوران کودک با ضخامت بالای  لایه داخلی رگ های خونی در میانسالی گزارش شده است .

 

ترستون دانشیار روا پزشکی ،روانشناسی،همه گیر شناسی  و علوم بالینی  در این مطالعه با رهبری ربکا مدیر رفتاری زنان و آزمایشگاه در دانشگاه پیتزبورگ  به بررسی  تجاوز جنسی در دوران کودکی برخی زنان پرداختند.

 

مطالعه را بر روی زنان قفقاز،اسپانیایی،چینی ،آفریقایی تبار در سنین 52-42 سالگی که در کوکدی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بودند  انجام شده است و روی این افراد بررسی های لازم جهت بیماری های قلبی انجام شد.

 

افراد شرکت کننده در این مطالعه بیش از 12 سال مورد بررسی قرار گرفتند  و در بررسی نهایی ، ضخامت شریان کاروتید و تجمع پلاک شریان کاروتید با استفاده از سونوگرافی فاش شد.

در این مطالعه افرادی که دچار سوءاستفاده جنسی شد بودند نه فیزیکی 16% و در زنان افریقایی 20 % گزارش شده بود و این مطالعه نشان داد که آزار جسمی و فیزیکی با افزایش شریان کاروتید در میانسالی هیچ ارتباطی ندارد.

 

این یافته های مطالعه نشان می دهد که اهمیت توجه به عوامل استرس زا در اوایل زندگی بر سلامت قلب و عروق در زنان حائز اهمیت است. آگاهی از عواقب طولانی مدت مشکلات  روحی ​​و جسمی و سوء استفاده جنسی در دوران کودکی در سراسر جهان افزایش است.

 

منبع :

medicalnewstoday

 

مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ،روانشناس و نوروتراپیست


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان در ایران

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

نقطه قوت مجموعه پزشکان جایروس نه لوستر های زیباست و نه تزییات راهرو! بلکه پزشکان و روانشناسان قوی است، کادر درمانی جایروس در تمام کشور بی نظیر است

ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما مردم عزیز خدمت رسانی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: