دوست داری سیگارتو ترک کنی ! زیاد پرخوری میکنی ! پس چرا این عادات رو ترک نمی کنی؟

عادات بد

اگر می دانید که سیگار کشیدن برای شما ضرر دارد پس چرا سیگار میکشید؟

اگر همه می گویند که چه اندام نامتناسبی داری پس چرا از همین امروز شروع به رژیم غذایی مناسب نمی کنی؟

خیلی از ماها با وجود اینکه می دانیم بعضی از کارها بد است باز هم  عادت های بد را تکرار می کنیم ، دانشمندان به دنبال پاسخ به این سوال هستند که وقتی عادات بد شکل میگیرند چرا سخت ترک میشوند؟

عادات ممکن است از تکرار شکل بگیرند.آنها بخش طبیعی زندگی هستند و اغلب مفید هستند. ولکوو می گوید:” ما هر روز صبح بیدار می شویم، دوش می گیریم، موهایمان را شانه می کنیم و دندانهایمان را مسواک می کنیم بدون اینکه از آن آگاه باشیم”. ما می توانیم در مسیرهای آشنا با سیستم کنترل اتوماتیک مغزی رانندگی کنیم ، بدون اینکه واقعاً درباره مسیرها بیندیشیم در واقع این همان افکار ناهوشیار ما هستند.

عادات همچنین ممکن است بر اثررویدادهای خوب یا لذت بخش، مراکز پاداش مغزی را برانگیزند، ایجاد شوند . این حالت می تواند بالقوه عادات مضری  مانند: اختلال در خوردن وسوء مصرف الکل یا مواد ، سیگار کشیدن، قمار بازی و حتی استفاده وسواسی از کامپیوتر و رسانه های اجتماعی را نیز تحت کنترل بگیرد.

دکترراسل پولدراک نوروبیولوژیست در دانشگاه تکزاس آستین می گوید:”تشکیلات کلی که بوسیله آنها ما دو نوع عادات را شکل می دهیم، مشابه هستند ، خواه  عادتی به زیادخوری یا عادتی برای رفتن سر کار بدون تفکر واقعی به جزئیات باشد.”  هر دو نوع عادات برپایه مکانیزم های مغزی مشابهی استوار هستند ولی با یک تفاوت:که ترک عادات لذت بخش کمی سخت تر است.رفتارهای لذت بخش باعث ترشح ماده شیمیایی بنام دوپامین در بدن میشود و وقتی کاری را بارها وبارها انجام دهید عادات در شما قوی شده و این ماده ترشح میشود اما بعد از مدتی که نخواهید آن را انجام دهید دوپامین هوس را در شما ایجاد می کند

خبر خوب اینست که انسانها به راحتی بنده ی عادات نیستند. ما مناطق مغزی بیشتری داریم که به ما برای انجام آنچه برای سلامتی ما بهترین است ، کمک می کنند.

پژوهش بامیستر نشان داد که پس از مقاومت موفقیت آمیز در برابر یک وسوسه ، قدرت اراده تدریجاً کاسته می شود که این مقاومت جدی در موقعیت بعدی را سخت تر می کند.او در سالهای اخیر شواهدی یافته است که تمرین تدریجی انواع مختلف خودکنترلی( مثل صاف نشستن و رعایت برنامه غذایی روزانه) تصمیم شما را قوی تر می کند.

بامیستر می گوید: “ما دریافتیم که با انجام ورزش در طول زمان می توانیم خودکنترلی خود را بهبود ببخشیم ،هر فعالیت منظم خودکنترلی، بتدریج ماهیچه ی شما را ورزیده می کند و شما را قوی تر می سازد..

یک شیوه مفید دیگر اینست که خودتان را در موقعیت وسوسه تصور کنید.

رفتارهای جایگزین می توانند با میل به تکرار رفتار مصرف دارو مقابله کنند.

چیز دیگری که عادات را خیلی سخت متوقف می کند  این است که جایگزینی عادتی که در ابتدا یادگرفته شده  با عادتی جدید، رفتار اولیه را پاک نمی کند.بلکه هر دو در ذهن شما می مانند. اما می توانید قدمهایی برای قوی کردن رفتار جدید و خاموش کردن رفتار اصلی بردارید.در تحقیقات کنونی پولدراک و همکارانش تصویرسازی ذهنی را برای مطالعه تفاوت بین رفتارهای اولیه و رفتارهای یادگرفته شده بعدی استفاده می کنند. پولدراک می گوید:” ما علاقه مندیم راهی برای آموزش مردم درافزایش توانایی شان برای حفظ  این تغییرات رفتاری پیدا کنیم.

عادات بد به سختی تغییر می کنند و کمک  دوستان ،همکاران و خانواده را برای حمایت های بیشتر  طلب نمایید.


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *