خود پنداره چیست؟

خودارزشی

خود پنداره مفهومی بزرگ و پیچیده مرکب ازتصویر بدنی ، عزت نفس و نقش عملکردی می باشد.

نقش عملکردی توانایی انجام فعالیت ها و اخذ تصمیمات لازم مورد نیاز در شغل و یا نقشی است که شخص در آن شرکت دارد. احساس ناتوانی در انجام یک فعالیت اجتماعی و یا عدم ایفای نقشی بارز ممکن است باعث تقویت میل به عمل زیبایی شود. به عنوان مثال و در ارتباط با هنرپیشه های زن و یا دیگر شغل های مرتبط با داشتن چهره مناسب و حتی افرادی که درگیر در دنیای تجارت هستند، نیاز به داشتن چهره ای رقابتی (مناسب و زیبا) ممکن است باعث تقویت این احساس شود.

تصویر بدنی تصویری ذهنی است که افراد از اندامشان دارند. این حس در افرادی که باورها و رفتارهایشان مطابق با ایده ال های درون جامعه می باشد، قوی تر و با نفوذتر می باشد. تصویر بدنی هر یک از افراد نه تنها ثابت نمی ماند بلکه در پاسخ با رویدادهای شیوه زندگی (بلوغ، بارداری، معلولیت، بیماری، اعمال جراحی، مرگ، یائسگی و حتی در مراحل مختلف دوره قاعدگی) تغییر می کند. تصویر بدنی رابطه ای نزدیک با عزت نفس شخص دارد.

عزت نفس عبارت است از این که اشخاص چه مقدار برای خود ارزش قائلند و یا خود را برای آن چیزی یا آن کسی که هستند می پذیرند. عزت نفس اشاره به میزانی است که اشخاص از خود راضی و یا ناراضیند . بعضی نویسندگان مدعی هستند عزت نفس بازتاب تفاوت میان “خود ایده آل” (آن چه که افراد مایلند باشند) و “خود حقیقی” (آن چه که افراد واقعا هستند) می باشد. برخی دیگر اظهار کرده اند که اختلاف و فاصله قابل توجه بین خود حقیقی و خود ایده آل، سبب افزایش احساس منفی نسبت به خود خواهد شد که در واقع همان عزت نفس پایین می باشد. در حالی که فاصله کم میان این دو، احساس مثبت یک شخص نسبت به خود را افزایش می دهد که در واقع همان عزت نفس بالا می باشد.

عزت نفس همچنین بازتاب ارزیابی شخص از خودارزشی می باشد. عزت نفس عمومی به احساس کلی شخص نسبت به “خود” باز می گردد و متناسب با مقاومت شخص در برابر تغییر می باشد. جنبه های مشخصی از خودانگاره و عزت نفس به آسانی تحت تاثیر رویدادهای موقعیتی ای قرار می گیرند که این رویدادها زیرساختارهای منحصربفرد “خود” (از قبیل نقش و وظیفه شخص، ظاهر و عملکرد او) را مختل می کنند.

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

 

0 0 رای
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

به دلیل شیوع کرونا، مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

 

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی

اگر بی خوابی دارید، نیازی به مراجعه حضوری یا حتی نیازی به تماس تلفنی هم ندارید! با خرید این دوره که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است

می توانید بی خوابی تان را برای همیشه و بدون دارو درمان کنید (کلیک کنید)

 

درمان بی خوابی بدون دارو با 77 روش علمی و قطعی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


 

عضویت
Notify of
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
محمد آذربایجانی

سلام

لطف میکنید تفاوت خود انگاره و خود پنداره رو بیان کنید

1
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x