خواب آلودگی در طول روز و مشکلات ناشی از آن

خواب آلودگی در طول روز

از آنجایی که روزانه به خاطر کارهای مختلف، به خود فشار می آوریم – رسیدگی به خانواده، کار، عضویت در باشگاه و دیگر رفت آمدها – بیشتر در طول روز احساس خواب آلودگی می کنیم که می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در شغل و موارد دیگر شود.

رالف داونی، پزشک خواب در مرکز پزشکی دانشگاه لوما لیندا در کالیفرنیا، می گوید: ” خواب همواره مورد بحث قرار گرفته است. فعالیت های ما همیشه به خواب اولویت دارند، مگر اینکه خیلی دیر شده باشد – پس از تمام اینها رانندگی در جاده را آغاز می کنیم.”

جیم ماررو، 48 ساله و مهندس و پدری که حدود 55 مایل رفت و آمد کرده است،  تمام این موارد را به خوبی درک می کند، وی می گوید: ” خیلی وقت ها از صدای چرخ های اتومبیل روی جاده از خواب بیدار شده ام، در محل کار، در سمینارها و جلسات خوابم برده و با ضربه ی پای همکارانم از خواب بیدار شده ام.” ( ماررو 5 سال پیش دچار آپنه ی خواب بود و یک دستگاه فشار مداوم  راه هوایی (CAPA)، مشکل وی را تا حدی برطرف ساخته است.)

آیا خواب آلودگی روی رفت و آمدها و روزهای کاری شما تاثیر می گذارد؟ در اینجا تاثیرات شایع مربوط به آن را مشاهده می کنید.

رانندگی کسل کننده:

راننده های خسته دیرتر عکس العمل نشان می دهند و یا اینکه در حین رانندگی چرت می زنند، بنابراین رانندگی کردن پس از یک شب کم خوابیدن اصلا فکر خوبی نیست. یک چهارم افراد با حالت خواب آلودگی رانندگی می کنند و درصد کمی هستند که دارای وضعیت مناسب برای رانندگی می باشند.

برخی دیگر در رسیدن به خانه مشکل دارند، چرا که رانندگی در بزرگراه یک کار خسته کننده و نیمه خودکار می باشد.

رد شدن از ایستگاه:

مسافران خسته ای که از وسایل حمل و نقل عموی استفاده می کنند، در قطار و یا اتوبوس خود می خوابند و به این ترتیب ایستگاه مورد نظر خود را از دست می دهند. خواب عمیق فرد دلیل این اتفاق می باشد. اگر فرد بیشتر از 20 دقیقه بخوابد، دارای خواب آرامی است که بیدار کردن وی نیز سخت می باشد. این شخص هیچ درکی از اتفاقات محیط اطراف خود ندارد.

به هرحال چرت زدن در مسیر معایب و مزایایی دارد. اگر کمبود خواب دارید و مسیر شما نیز یک ساعت است، می توانید به مدت یک ساعت خواب خود را جبران کنید. اما خواب های طولانی مدت و در اواخر روز، باعث به هم خوردن خواب شما در شب می شود که این امر نیز منجر به کمبود خواب می شود.

خوابیدن در محل کار:
کار در اتاق کم نور و داشتن همکاران خسته و کسل محیط مناسبی برای خوابیدن ایجاد می کند. ما در ذهن خود دارای یک اجرا کننده ی خواب هستیم که در مقابل اجرا کننده ی بیداری قرار می گیرد. در یک جلسه ی خسته کننده، اجرا کننده ی خواب بیشتر در جریان می باشد. در چنین موقعیتی هیچ محرکی برای بیدار ماندن وجود ندارد، مگر اینکه شخصی شما را شوکه کند.”

تکیه بر قند و کافئین:

آیا کسی وجود دارد که در هنگام خواب آلودگی به نوشیدن قهوه و یا خوردن شکلات رو نیاورده باشد؟ قند و کافئین می توانند باعث بیدار ماندن شوند، اما مدت آن بسیار کوتاه است و در نهایت این خواب است که برنده می شود. لازم است که افراد اجتماع این مسئله را درک کنند که ما انسان ها قبل از هر چیزی به خواب نیاز داریم.

نگارنده: سمیه محمدی

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  فلوشیپ اختلالات خواب از دانشگاه بارسلونا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

 


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *