خانمها! 5 نکته برای پیشگیری از پوکی استخوان

خانمها، 5 نکته که باید برای پیشگیری از پوکی استخوان رعایت کنید:

خانم مسن
پوکی استخوان یک تهدید جدی برای سلامت زنان است،در سراسر جهان در زنان بالای 50 سال، از هر 3 زن یک نفر از شکستگی استخوان که ناشی از پوکی استخوان است رنج می برد.جان کانیس رییس بنیاد بین المللی پوکی استخوان در یک بیانیه خبری بنیاد گفت: با این حال بسیاری از زنان غافل از افزایش خطر پس از یائسگی هستند و اقدامات پیشگیرانه انجام نمی دهند.
شکستگی استخوان به علت پوکی استخوان اغلب به عدم تحرک، کاهش کیفیت زندگی و مرگ زودرس منجر می شود.
بنیاد پوکی استخوان برای جلوگیری از پوکی استخوان 5 اقدام را توصیه می کند:
1. ورزش کنید
زنان باید در هفته، 3 تا 4 بار فعالیت بدنی داشته باشند و هر دفعه 30 الی 40 دقیقه به طول بیانجامد.این فعالیت ها باید شامل ترکیبی از آموزش مقاومت و ورزش های تحمل وزن باشد.
2.خوردن یک رژیم غذایی سالم برای استخوان:
زنان باید از غذاهای غنی از کلسیم و پروتئین در رژیم غذایی استفاده کنند. غذاها باید حاوی مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات باشد.دریافت کافی ویتامین دی از طریق نور خورشید و یا مکمل ها نیز مهم است.
3.ترک کردن عادت های بد:
برای حفظ سلامت استخوان سیگار باید قطع شود، هم چنین نوشیدن مشروب نیز می تواند اثر منفی بر سلامت استخوان داشته باشد. این موضوع نیز حائز اهمیت است که زنانی که کم وزن هستند در مقایسه با کسانی که وزن طبیعی دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی هستند.
4.شناختن عوامل خطر:
این مهم است که شما در مورد پوکی استخوان اطلاعاتتان را بالا ببرید. عوامل خطرساز رایج برای پوکی استخوان عبارتند از: یائسه شدن قبل از سن 45 سالگی، استفاده از داروهای شناخته شده به عنوان گلوکورکورتیکوئیدها و یا داشتن آرتریت روماتوئید یا اختلالات دیگر مانند بیماری سلیاک یا کرون، زنانی که در گذشته سابقه شکستگی استخوان داشته اند و یا یک سابقه خانوادگی از پوکی استخوان در اطرافیانشان داشته اند.
5. سلامت استخوان خود را چک کنید:
هنگامی که زنان به سن یائسگی برسند باید با پزشک خود در مورد سلامت استخوان و خطر برای شکستگی صحبت کنند. زنانی که با تشخیص خطر پوکی استخوان روبرو می شوند باید رژیم درمانی توسط پزشک را دنبال کنند.

 

.فاطمه امیری

فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و نوروتراپیست

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *