حل تعارض یا مبارزه؟

حل تعارض 2

حل تعارض چیست؟

تعارضات، بحث ها و کشمکش ها بخش طبیعی زندگی ما و همچنین هر قومیت و ملتی هستند. حل تعارض روشی است برای یافتن راه حل مسالمت آمیز برای یک اختلاف بین افراد. این اختلاف ممکن است مالی، شخصی، سیاسی یا احساسی باشد.

زمانی که یک اختلاف شروع می شود، معمولا بهترین راه حل مذاکره و حل این اختلاف می باشد. اهداف مذاکره عبارتند از:

 • ارائه راه حلی که همه گروه ها می توانند با آن موافقت کنند.
 • پیدا کردن هر چه سریعتر این راه حل
 • بهبود رابطه بین گروه های دچار اختلاف و نه صدمه زدن به این ارتباط

حل تعارض از طریق مذاکره می تواند برای همه گروه های درگیر خوب باشد. اغلب هر گروه با شرکت در مذاکره دستاوردهای بیشتری خواهد داشت تا با کنار کشیدن و به علاوه می تواند راهی برای دست یابی به منابعی باشد که دور از دسترس می باشند.

چرا تعارضات باید حل شوند؟

هدف اصلی مذاکره با گروه مخالف، رسیدن به توافقی می باشد که به نفع همه گروه ها خواهد بود. دیگر دلایل مذاکره عبارتند از:

 • درک بیشتر افرادی که اعتقادات، ایده ها و پیشینه ای نتفاوت با شما دارند. برای حل تعارض، بهتر است به این اختلاف و تعارض از دیدگاه گروه مخالفتان نگاه کنید و در مورد انگیزه ها و دیدگاه آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید.
 • برای اینکه اطمینان حاصل کنید که ارتباطات شما با گروه مخالف ادامه داشته و رشد می کند. اگر با مخالف خود توافق کردید، در واقع متحدان خود را در جامعه افزایش داده اید. مذاکره موفق راه را برای روابط بهتر در آینده باز می کند.
 • برای یافتن راه حل های مسالمت آمیز برای موقعیت های سخت. در یک جنگ تمام عیار از تمام منابع – زمان، انرژی، شهرت و انگیزه – استفاده می شود. با مذاکره می توانید از هدر رفتن این منابع جلوگیری کنید و حتی به متحدان و منابع جدیدی دست یابید.

چه زمانی باید به حل تعارضات پرداخت؟

حل تعارض 1

حل تعارض تقریبا برای هر اختلافی به کار می رود. زندگی روزانه ما پر از موقعیت های اختلافی و نیازمند مذاکره می باشد – از جمله بین والدین و کودکان، بین همکاران، بین دوستان و غیره – و در نتیجه می توانید به استراتژی های موثری برای حل تعارضات کوچکتر برسید. اما در مورد مشکلات جدی تر و تعارضات بین گروه ها و نه بین افراد، ممکن است به مهارت های بیشتری نیاز داشته باشید. به عنوان مثال چگونگی تنظیم یک ملاقات بین گروه خودتان و گروه مخالف، تشخیص زمان مبارزه بیشتر و یا زمان حل و فصل مشکل و چگونگی واکنش در مقابل فرد کخالف در صورتی که حمله شخصی به شما انجام داد.

چگونه می توان تعارضات را برطرف کرد؟

برای مذاکره موفق و حل تعارض 7 مرحله وجود دارد:

 1. درک مشکل
 2. برقراری ارتباط با گروه مخالف
 3. برطرف کردن آشفتگی های فکری
 4. انتخاب بهترین راه حل
 5. استفاده از شخص سوم به عنوان میانجی
 6. کاوش جایگزین
 7. مقابله با موقعیت های پر استرس
نگارنده: سمیه محمدی

[divider]

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *