حقایقی در مورد خواب دیدن

خواب دیدن

آیا رایحه ها بر روی خواب شما تاثیر می گذارند؟ بله. جالب است بدانید اگر در خواب رایحه خوبی را استشمام کنید خواب های بهتری می بینید. محققان این مطلب را طی یک تحقیق بررسی کردند. افرادی که در یک اتاق بوی گل رز را استشمام کردند، رویاهای بهتری داشتند. افراد بدشانس دیگری که در اتاق دیگر بوی یک تخم مرغ فاسد را استشمام می کردند، خواب های بدی دیدند. علت آن شاید ارتباط بین حس بویایی و بخش هایی از مغز است که به رویا دیدن مربوط می شوند.

واقعیت جالب دیگر در مورد خواب دیدن های ما این است که خواب دیدن به حفظ خاطرات کمک می کند. گرچه برخی محققان معتقدند که رویاها صرفا یک تغییر ناگهانی در خواب هستند، اما برخی دیگر فکر می کنند که رویاها به ما کمک می کنند تا خاطرات حافظه خود را حفظ کنیم، مشکلات را حل کنیم و عواطف خود را مدیریت کنیم.

برخی داروها باعث دیدن کابوس می شوند. این داروها بر روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر گذاشته و باعث دیدن خواب های بد می شوند. برخی از این داروها عبارتند از ضد افسردگی ها، داروهای مخدر و خواب آورها مانند آمبئین.

در بررسی های انجام شده در مورد خواب زنان بیشتر از مردان خواب های ترسناک و کابوس می بینند. به هرحال این مسئله نیز قابل توجه است که زنان بیشتر از مردان خواب های خود را به خاطر می آورند. بنابراین محققان در مورد مسئله میزان تفاوت خواب مردان و زنان کمی دچار تردید هستند.

بهتر است بدانید تفسیر و معنا دادن به خواب هایتان کار راحتی نیست. برخی خواب ها کاملا مشخص هستند و نشان می دهند که شما چه حسی در مورد شخص خاصی دارید یا چقدر مضطرب هستید. اما برخی خواب ها و رویاهای دیگر کمی گیج کننده می باشند. با وجود تمام کتاب هایی که در این رابطه نوشته شده اند، هیچ معنا و الگوی واحدی برای مفهوم خواب ها وجود ندارد. بهتر است در مورد معنای خوابتان به خودتان رجوع کنید.

زمانی که خواب خود را به خاطر می آورید، احساس بهتری دارید. این فقط شما نیستید که در به خاطر آوردن رویایتان مشکل دارید. این کار واقعا سخت است. می توانید دفتری برای خواب هایی که می بینید انتخاب کنید و به محض بیدار شدن از خواب آنچه دیده اید در آن یادداشت کنید. اگر چیزی به خاطر نمی آورید، ممکن است بعدها به طور تصادفی به یاد آورید.

نکته جالب دیگر این است که افراد از فرهنگ های مختلف، رویاهای متفاوتی نیز می بینند. اکثر اوقات رویاهای مردم یک فرهنگ با هم مشابه است، اما متغیرهایی نیز وجود دارد.

برخی افراد می گویند که ما اصلا خواب نمی بینیم، ام این درست نیست. همه خواب می بینند گرچه ممکن است آن را به خاطر نیاورند. رویاها معمولا تا صبح محو و فراموش می شوند، بنابراین طبیعی است که نتوان آنها را به یاد آورد.

تحقیقات نشان داده اند افرادی که نابینا به دنیا می آیند نیز رویاهای تصویری ندارند. کسانی که در اوایل کودکی نابینا می شوند نیز به احتمال زیاد رویاهای بصری ندارند و تصویری در خواب هایشان وجود ندارد. اما کسانی که در اواخر دوران کودکی یا در بزرگسالی بینایی خود را از دست می دهند، رویاهای بصری خواهند داشت.

خواب دارای دو مرحله REM (زمانی که چشم ها به سرعت حرکت می کنند) و non – REM می باشد. خواب دیدن در هر دو مرحله اتفاق می افتد، اما تحقیقات نشان داده اند که فعالیت مغز در زمان REM بیشتر بوده و رویاها در این زمان واضح تر هستند.

منبع:

http://www.webmd.com/sleep-disorders/rm-quiz-dreams

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس


بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب و نوبت انجام تست خواب ☎ 02122648627

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021


درمان بی خوابی در منزل بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی بدون دارو آنلاین

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *