حافظه کاذب چیست؟

حافظه کاذب

حافظه کاذب یک واقعه یا حادثه  است که یک شخص به وضوح بخاطر می آورد اما در عالم واقع رخ نداده است. برای سالها این خاطرات غلط موضوع بحث های فراوان در زمینه های روانپزشکی و روانشناسی بوده است.

بسیاری از مردم  فکر می کنند که کارکرد حافظه ضبط دقیق اطلاعات است، اما در واقع حافظه بسیار  قابل تغییر و دستکاری است.

عوامل زیادی می توانند باعث کد گذاری اشتباه حافظه شوند به عنوان مثال زمانی که پدر و مادر  با تکرار یک حافظه به یک کودک هر بار جزئیات کوچکی نیز به آن اضافه می کنند، کودک ممکن است جزئیاتی را که رخ نداده باشند را به یاد سپارد و سالها بعد آنها را به عنوان خاطرات کودکی اش نقل کند.

در دهه 1980 چند درمانگر سعی کردند برای افراد دچار اختلالات شدید روانپزشکی با رجوع به خاطرات گذشته شان توسط هیپنوتیزم و پیدا کردن مواردی از سوء استفاده در کودکی مواردی را برای توجیه رفتارشان بیابند. و جالب اینجا بود که در بسیاری موارد خاطراتی تشکیل شد که درمانگران بعدا متوجه شدند که احتمالا در عالم خارج رخ نداده بودند.

همچنین در یک مدرسه پیش دبستانی نیز که اخباری در مورد سوء استفاده جنسی توسط افرادی منتشر شده بود محققان شروع به بررسی کردند و متوجه شدند که در ذهن بسیاری از کودکان حافظه کاذب تشکیل شده و در واقع آنها مورد سوء استفاده واقع نشده بودند.

سندرم حافظه کاذب هنوز به عنوان یک اختلال روانپزشکی مورد تایید قرار نگرفته است و داده های موجود در مورد این سندرم هنوز ناقص و متناقض است.

[divider]

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

0 0 votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

 

شاید دیگر کمتر کسی اطلاع نداشته باشد که در مجموعه بزرگ پزشکان جایروس بهترین فوق تخصص های مغز و اعصاب و اعصاب و روان و برترین فارغ التحصیلان آمریکا،اسپانیا و آلمان حضور دارند و خدمات مغزواعصاب و روان که در این مجموعه ارائه می شود با کیفیت ترین در تمام ایران است!

کادر درمانی جایروس از لحاظ تخصصی در حیطه های اعصاب، در تمام کشور بی نظیر است


شماره تماس های نوبت گیری سریع

مشاوره های تلفنی و ویزیت آنلاین ویدئویی نیز ارائه می شود.

واحد مغز و اعصاب و روان ☎ 22616377_021 ☎

واحد انجام تست خواب ☎ 02122639401 ☎

 واحد ویزیت متخصص اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی  ☎ 22636863_021 ☎

 واحد مغز و اعصاب و روان غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎


درمان بی خوابی بدون دارو

 

اگر بی خوابی دارید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، میتوانید با تهیه دوره جامع درمان بیخوابی که توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب تهیه شده است، بی خوابی تان را بدون دارو و در منزل درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با ۱۱۳ روش علمی و خانگی (برای شروع، اینجا کلیک کنید)


درمان افسردگی

اگر دچار افسردگی هستید یا میخواهید احساس شادی و لذت را در زندگی تان تقویت کنید، میتوانید بصورت حضوری توسط متخصصین روانپزشکی یا روانشناسان مجموعه جایروس ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، میتوانید با تهیه دوره آنلاین درمان افسردگی در خانه که توسط مجموعه پزشکان جایروس تهیه شده است، افسردگی تان را در منزل و بدون دارو درمان کنید (برای دیدن ویدئو معرفی دوره، کلیک کنید)

درمان افسردگی در منزل بدون دارو (برای شروع، اینجا کلیک کنید)

عضویت
Notify of
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
نظر دارید؟ سوالی دارید؟x